• Search form

02.04.2014 | 19:34

Za standarde digitalne kulture

Za standarde digitalne kulture

Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu, u saradnji sa Univerzitetom u Novom Sadu i Univerzitetskom bibliotekom “Svetozar Marković”, organizuje 7. i 8. aprila u Beogradu i Novom Sadu međunarodnu naučnu konferenciju “Digitalne biblioteke i digitalni arhivi”, koja će pokrenuti ključne teme na putu ka formiranju Digitalne biblioteke Srbije kao konačnom cilju, a to su pre svega standardizacija i koordinacija procesa digitalizacije kulturne baštine.

Teorijska i empirijska saznanja u toj oblasti trebalo bi da tokom konferencije dovedu do definisanja standarda i strategije digitalizacije u Srbiji, rekla je 2. aprila na konferenciji za novinare dekan Filološkog fakulteta prof. dr Aleksandra Vraneš, najavljujući stručni skup koji će okupiti više od 50 govornika u dva univerzitetska centra.

Prof. Vraneš ocenila je da je Digitalna biblioteka Srbije dostižan cilj, između ostalog i zbog jasnog opredeljenja Ministarstva trgovine i telekomunikacija, Ministarstva kulture i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da ga ostvare podrškom programima, akcijama i projektima koji vode ka tom najvažnijem cilju.

Ističući da digitalna forma dokumenta, pedantan bibliografski podatak za njega vezan i organizovane i razvijene normativne datoteke, obezbeđuju čuvanje i promociju dokumenatrno-istorijske, kulturne i naučne baštine, doprinose razvoju demokratičnosti znanja i učvršćuju oslonac učenju na daljinu, prof. Vraneš je podsetila da je Filološki fakultet već započeo sopstvenim sredstvima proces formiranja digitalne biblioteke svojih izdanja i digitalne arhive rukopisa Ive Andrića.

Neophodno je, međutim, i da Zavod za standardizaciju usvoji odgovarajuće standarde za digitalizaciju koji bi važili za sve, jer je tek tako moguće formirati zajednički Digitalnu biblioteku Srbije.

Takođe, potrebno je uspostaviti telo koje će koordinirati ceo proces – što su istakli i upravnik Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” (UBSM) prof. dr Aleksandar Jerkov i upravnica Centralne biblioteke Univerziteta u Novom Sadu Mirjana Brković, ukazujući na potrebu izbegavanja preklapanja, odnosno dupliranja posla u procesu digitalizacije.

I Nebojša Vasiljević iz Sektora za elektronske komunikacije, informaciono društvo i poštanski saobraćaj pri Ministarstvu trgovine i telekomunikacija istakao je važnost digitalizacije kulturne baštine i njenog očuvanja u okviru razvoja informacionog društva.

Prema njegovim rečima, digitalizacija kulturne baštine neophodna je ne samo zbog toga što se time omogućava njena vidljivost na internetu, već i zbog iskorišćavanja ljudskih kapaciteta u oblasti kulture i nauke koji mogu da pruže kvalitet koji nije vezan samo za tradicionalne forme.

Predstojeća konferencija će ukazati na izuzetnu ulogu digitalnih biblioteka i digitalnih arhiva, kao i na značaj informaciono-komunikacionih tehnologija za nauku, kulturu i obrazovanje u savremenom društvu. U prisustvu uglednih istraživača i šire javnosti, biće pokrenute neke od ključnih tema koje čine neophodnu osnovu za razvoj informacionog društva: autorska prava, zaštita intelektualne svojine, digitalizacija dragocenih knjiga i nepublikovanih naučnih radova, značaj digitalizacije za razvoj nauke, kulture i nastave, standardizacija i kontrola kvaliteta digitalizacije, učenje na daljinu itd.

Pokrovitelji konferencije su Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

Sajt konferencije je www.fil.bg.ac.rs/digital2014, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, SIGNALizam, jedna moja avantura
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.