• Search form

08.04.2014 | 22:35

Romsko saopštenje iz budućnosti Evrope

Romsko saopštenje iz budućnosti Evrope

Svetski dan Roma, 8. april, obeležen je širom sveta zvaničnim programima kojima je još jednom ukazano na težak položaj te nacionalne zajednice, ali i istaknuto njeno bogato kulturno nasleđe. Globalnu, protestnu proslavu u oko 80 zemalja organizovali su i sami Romi, ukazujući na nasilje i deportacije kojima su izloženi, a povodom praznika uputili su političarima i braniocima ljudskih prava i nesvakidašnje "saopštenje iz budućnosti" Evrope.

Romski pokret Alle Bleiben, koji ima predstavnike i u svim zemljama na Balkanu, ali i u Južnoj i Severnoj Americi, Australiji i Africi, ukazao je da se pripadnici romske zajednice u Nemačkoj svakog meseca deportuju na Kosovo i u Srbiju. U Francuskoj se deportuju čak i građani Evropske unije samo zato što su Romi. U Mađarskoj desničarska partija Jobik pridobija glasove sramnom antiromskom propagandom, zbog koje Romi žive u strahu od pokušaja ubistva. Nasilje prema Romima događa se i u Bugarskoj i Češkoj, a policija je, kako je navedeno, indiferentna ili i sama rasistički raspoložena, pa mnogi zločini protiv Roma nisu nikada registrovani, niti kažnjeni.

Posebna pažnja skrenuta je na položaj romskih porodica u Nemačkoj, u kojoj žive i po 20 godina i deca su im tu rođena, ali se suočavaju sa deportacijom. Deportacija je posebno teška za decu koja su primorana da se presele u drugu zemlju čiji zvanični jezik ne znaju.

“Vreme je da ustanemo i pokažemo svetu da se ne plašimo i ne želimo da patimo u tišini. Mi smo evropski građani sa jednakim pravim i, iako smo manjina u svakoj zemlji, nije nas sramota da kažemo: Stop prislinoj deportaciji i deložaciji, stop rasizmu, stop diskriminaciji – pridružite se revoluciji!’ Više od 12 miliona naših sestara i braće u Evropi suočava se sa istom situacijom. Moramo biti ujedinjeni i glasni”, poručili su aktivisti romskog pokreta Alle Bleiben, čije je sedište mu je u Nemačkoj, gde je i najviše aktivnosti organizovano (u 25 gradova).

Evropski centar za prava Roma saopštio je da pojedini evropski lideri krive Rome zbog “neuspeha da se integrišu” u društvo, a zapravo odbijaju da priznaju da je teška situacija upravo rezultat njihovog neuspeha da osiguraju ljudska prava Romima.

I Evropska unija, kako je ocenjeno, toleriše sistematsku diskriminaciju Roma u zemaljama-članicama.

Ujedno, Evropski centar za prava Roma našalio se "futurističkim" saopštenjem u kojem je pozdravio "odluku italijanskog premijera Marčela Kasanelija da smeni ministra unutrašnjih poslova Đanija Lombrosa zbog rasističkih izjava o Romima".

"Lombroso je na konferenciji 'Učenje na greškama iz prošlosti: Inkluzivna edukacija za sve', u organizaciji češke vlade, rekao da “Romi treba da unaprede sebe. Samo 37 odsto mladih Roma učestvuje u univerzitetskom obrazovanju, jer romska kultura ne vrednuje obrazovanje”. Izjava italijanskog ministra izazvala je protest ostalih učesnika konferencije, uključujući ministre prosvete iz 11 zemalja EU... I Evropska komisija reagovala je brzo. Komesar za jednakost Đorđe Jovanović čestitao je italijanskom premijeru na brzoj reakciji i dodao: ‘Premijer je pokazao nultu toleranciju prema rasističkom govoru. U svakom slučaju, mi Romi smo dovoljno jaki da se izborimo sa takvim ignoratskim izjavama’", navedeno je u saopštenju koje je Evropski centar za prava Roma uputio uz konstataciju da bi bilo prilično depresivno da objavljuje još jedno uobičajeno saopštenje povodom Svetskog dana Roma, s obzirom na sve izazove i kršenja prava kojima su Romi izloženi u protekloj godini.

"Umesto toga, dozvolite da naša mašta malo zaigra. Naše 'saopštenje iz budućnosti' predstavlja Evropu na čijoj izgradnji radimo. Verujemo još uvek da nas čeka sjajnija budućnost", poručio je Evropski centar za prava Roma.

Svetski praznik Roma obeležava se 8. aprila povodom datuma kada je 1971. godine u Londonu održan prvi svetski Kongres Roma, koji je okupio predstavnike romske zajednice iz 25 zemalja. Za romsku himnu tada je proglašena “Đelem, đelem”, a ustanovljena je i romska plavo-zelena zastava sa crvenim točkom u sredini kao centralnim simbolom.

Romska himna bila je i naziv koncerta Ansambla Les Tziganes Ivanovitch iz Pariza, koji je nastupio 8. aprila u Sava centru u Beogradu, prvi put posle 30 godina. Cigani Ivanovići, kako su poznati na ovim prostorima, poreklom su iz beogradskog naselja Batajnica, odnosno iz porodice Žarka Jovanovića, koji ima status muzičke legende i virtuoza na balalajki. Nastavljajući međunarodnu reputaciju i blistavu karijeru oca, Petar i Slobodan stigli su u Pariz krajem 60-ih godina 20. veka i postali vodeći tandem u brojnim ruskim kabareima i restoranima. Kako “Jovanović” na francuskom ne zvuči baš najbolje, uzeli su umetničko ime Les Tziganes Ivanovitch.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.