• Search form

24.04.2014 | 15:30

Pejzaži iz Titove zbirke

Pejzaži iz Titove zbirke

Pejzaži iz zbirke doživotnog predsednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita – 45 slika i deset listova mapa drvoreza, koji ilustruju tokove jugoslovenske umetnosti, ali su i odraz ideologije vlasti, biće predstavljeni od 24. aprila u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, u saradnji sa Muzejem istorije Jugoslavije (MIJ).

Izložba “Umetnost i vlast: pejzaži iz zbirke Josipa Broza Tita” autorke Ane Panić, kustoskinje MIJ, predstavlja radove koji nisu samo nevini prikazi prirode i gradova, već imaju jasnu političko-propagandnu ulogu, zbog čega ih se veliki broj našao u Titovoj rezidenciji kao slika novog društva i istorijska potvrda nove Jugoslavije.

Sastavni deo izložbe su i video radovi slovenačke umetnice Jasmine Cibic, nastali 2012. i 2013. godine u okviru projekta “Za našu ekonomiju i kulturu” (For Our Economy and Culture) kojim je predstavljala Sloveniju na 55. Bijenalu u Veneciji, a koji se uklapaju u novo čitanje pejzaža i pokazivanje kako figurativne slike, pored onog što je predstavlјeno na njima, prenose i mnoge druge poruke, u ovom slučaju ideološke.

      Jasmina Cibic, Plodovi naše zemlјe, 2013. Fotografija: Pit Mos © Jasmina Cibic. Ljubaznošću umetnice i Galerije Škuc

Neodvojiv deo priče o pejzažima iz Titove kolekcije čine i pejzaži koji su planski prezentovali pažlјivo selektovane momente iz rane Brozove biografije i time učestvovali u građenju njegovog kulta koji je bio jedan od legitimacijskih osnova režima.

Vremenski okvir u kojem su nastali pejzaži koji su poklanjani Titu obuhvata osam decenija XX veka, počev od GroharevogProleća” iz 1903. godine, pa do poslednjih poklonjenih dela Peđe Milosavlјevića i Vasilija Jordana iz 70-ih i 80-ih godina, koja su zaklјučila muzejsku umetničku kolekciju.

        Krsto Hegedušić, Pruga Brčko–Banovići, 1956. Ulјe na platnu, 140x162 cm. Poklon Hegedušića Titu, 1962. Vl. Muzeja istorije Jugoslavije

Izložba “Umetnost i vlast” i prateća publikacija pokazuju kako figurativne slike, pored samih prizora koje predstavlјaju, prenose i mnoge druge poruke. Stavlјene na raspolaganje društvu, odnosno, društvenom upotrebom koja je dodata čistoj materiji, postaju plen mitskog govora i pored umetničke vrednosti, daje im se vrednost označitelјa, tj. simbola, saopštila je Galerija Matice srpske.

         Sava Šumanović, Most na Šidini (Bagremovi kraj potoka), 1939. Ulјe na platnu, 92x73 cm. Poklon Perside Šumanović Titu prilikom posete Galeriji slika "Sava Šumanović" u Šidu, mart 1965. Vl. Muzeja istorije Jugoslavije

Tokom trajanja izložbe biće priređen bogat prateći program: tumačenja izložbe i predavanja, promocija kataloga izložbe, projekcije dokumentarnih filmova o Titu i kreativne radionice za decu.

Svakog radnog dana u 12 i 17 sati biće kustoska vođenja kroz izložbu, a petkom u 17 sati (16, 23, 30. maj, 6. i 13. jun) biće emitovan po jedan od pet dokumentarnih zapisa “Titovi memoari” (1980) reditelјa Velјka Bulajića.

Izložbu “Umetnost i vlast" otvoriće upravnica GMS Tijana Palkovlјević, direktorka MIJ Neda Knežević i autorka Ana Panić.

Izložba je nastavak saradnje GMS i MIJ, započete 2012. godine izložbom “Zbirka slika druga predsednika” autora dr Nenada Radića.

Realizaciju izložbe omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, a biće otvorena do do 18. juna.

Prateći program izložbe - petkom u 18 sati:
9. i 23. maj:  Autorsko tumačenje izložbe (Ana Panić, kustoskinja MIS)
16. maj: Predstavlјanje MIJ i njegove kolekcije
30. maj: Stručno tumačenje izložbe (Snežana Mišić, viša kustoskinja GMS)
6. jun: Promocija kataloga "Umetnost i vlast: pejzaži iz zbirke Josipa Broza Tita"
13. jun: Dekonstrukcija foto-arhiva MIJ (Radovan Cukić i Ivan Manojlović, kustosi MIJ)

Subotom 11-12.30 - kreativne radionice za decu

*U PRILOGU: Prateći program kreativnih radionica

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.