Likvidacija
Izložba međunarodnog interdisciplinarnog projekta “Likvidacija”, posvećenog problemu privatizacije javnog prostora, biće otvorena 2. maja u Galeriji Miroslav Kraljević u Zagrebu, a prati je konferencija o procesima privatizacije u zemljama u regionu, iskustvima borbe za javni prostor i o pojedinim radovima koji će biti predstavljeni na izložbi
Reč je o projektu koji je pokrenula njujorška kustoskinja Sarah Lookofsky, a započet je u leto 2013. godine izložbom u Centru za savremenu umetnost Stacion u Prištini. koja je okupila niz stranih umetnika koji se bave problemom privatizacije javnog prostora i⁄ili vidljivošću privatnog unutar onog što je bilo i što bi trebalo biti javno (John Hawke, Martha Rosler, Andreas Siekmann, Patricio Larrambebere).
Polazeći od iskustva da privatno preuzimanje nekad javnih dobara često dolazi na mala vrata - u šta javnost dobija uvid tek kada je već sve odlučeno i sprovedeno, umetnici registruju i beleže pomake u svakodnevici kojima ponekad skrivene posledice privatizacionih procesa pokušavaju učiniti vidljivim i spoznatljivim. Umetnicima iz različitih konteksta zajedničko je stoga upravo suočavanje s tim posledicama, te osvešćivanje i edukovanje publike.
Uz strane umetnike koji su učestvovali na izložbi u Stacionu, u Zagrebu im se pridružuje i kosovski umetnik Alban Muja, kao i nekoliko hrvatskih umetnika i⁄ili istraživača: Bojan Mucko, Iva Marčetić, Bojan Mrđenović, Rafaela Dražić, Dina Rončević i OUR (Organizacija udruženog rada).
Polazište za izložbu u Zagrebu je koncept Sarah Lookofsky unutar kojeg je kustoski tim G-MK (Ana Kovačić, Lea Vene i Sanja Sekelj) odlučio da naglasi neke lokalne specifičnosti na konkretnim primerima iz Rijeke, Splita i Zagreba.
Prema navodima G-MK, upravo hibridni umetnički projekti mogu postati mesto diskusije o posledicama privatizacije, edukovati publiku, podstaći javnu komunikaciju i artikulisati kritiku.
Konačnoj produkciji radova prethodio je više ili manje ekstenzivan istraživački rad i⁄ili rad na terenu.
Čest je slučaj da je konačni produkt istraživanja neka vrsta mapiranja, bilo da se radi o fotografskom mapiranju devastiranih hotelskih kompleksa na Jadranskoj obali (Bojan Mrđenović), uništene industrije na području Rijeke (Iva Marčetić) ili pak pokušaju razumevanja procesa i posledica privatizacije kroz višednevnu radionicu sa srednjoškolcima (Dina Rončević). S druge strane, deo projekata koji će biti predstavljeni na izložbi rezultat su site-specific terenskih istraživanja, pa tako Bojan Mucko istražuje ulogu i moduse funkcionisanja Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom na primeru zagrebačkih poslovnih prostora, Rafaela Dražić odlazi na teren u Brodosplit, a OUR-ovci predstavljalju nastavak case study analize posledica raspadanja splitske Jugoplastike.
Izložbu prati i dvodnevna konferencija 3. i 4. maja, u čijoj završnoj konceptualizaciji učestvuju Mario Kikaš, te Tomislav Medak i Multimedijalni institut (MI2), a okuplja deo umetnika koji učestvujuu projektu, niz relevantnih stručnjaka i teoretičara, te aktivista.
U okviru konferencije, čiji se program nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org, biće održana i dva samostalna predavanja Borisa Budena i Neila Brennera.
Projekat realizuju Galerija Miroslav Kraljević, Stacion i Evropski institut za progresivnu kulturnu politiku u Beču.
Izložba će biti otvorena u G-MK do 31. maja.
(SEEcult.org)