Praistorijska Venera suviše naga za Fejsbuk
Praistorijska skulptura “Vilendorfska Venera”, koja se smatra remek-delom paleolitskog doba, cenzurisana je na Fejsbuku, što je izazvalo burne reakcije globalne javnosti, ali i Prirodnjačkog muzeja u Beču, u kojem je izložena.
Mala statua zaobljenog tela žene, nastala pre oko 30.000 godina, otkrivena je u austrijskom selu Vilendorf početkom 20. veka i smatra se ikonom Prirodnjačkog muzeja, saopštio je direktor te institucije Kristijan Keberl, navodeći da je statua visoka 11 centimetara iz ranog kamenog doba globalno “najpopularnija i najpoznatija praistorijska prestava žene”.
Kontroverze u vezi sa “Vilendorfskom Venerom” počele su u decembru, kada je italijanska umetnica i aktivistkinja Laura Ghianda postavila fotografiju te skulpture na Fejsbuk.
Nakon što je fotografija cenzurisana, ona je objavila da statua nije “opasan pornografski” sadržaj i da “rat protiv ljudske kulture i modernog intelektualizma neće biti tolerisan”.
Prirodnjački muzej u Beču takođe se pridružio osudi Fejsbuka, navodeći u saopštenju da arheološki objekti, posebno ikonični kao što je “Vilendorfska Venera”, ne bi trebalo da budu zabranjeni na Fejsbuku zbog “nagosti”, kao ni bilo koje drugo umetničko delo.
“Pustite Veneru da bude naga! Već 29.500 godina ona se pokazuje kao praistorijski simbol plodnosti bez ikakve odeće. Sada je fejsbuk cenzuriše i uznemirava čitavu zajednicu”, saopštio je Prirodnjački muzej, ističući da nema bilo kojeg razloga da prekriva “Vilendorfsku Veneru” ili krije njenu nagost, bilo u samom muzejskom prostoru, bilo na društvenim mrežama.
Fejsbuk već godinama trpi kritike zbog sadržaja koji zabranjuje ili pak dozvoljava da bude objavljen.
Francuski sud se sredinom marta morao oglasiti povodom odluke Fejsbuka da zatvori jedan nalog zbog postavljanja fotografije čuvene slike Gistava Kurbea “Poreklo sveta” iz 1866. godine.
(SEEcult.org)