Grad od čelika
Izložba Matije Debeljuha u Galeriji Praktika u Splitu predstavlja video rad “Zenica – sećanje na detinjstvo” sa pomno odabranim prizorima industrijskih postrojenja železare, prizorima grada i prirodnog okruženja.
To je najnoviji rad Debeljuha, bivšeg studenta splitske Akademije, a nastao je na razmeđu mentalne slike Zenice, koju je autor stvorio kao dete posećujući grad s majkom, i stvarnosti koju je tamo zatekao danas.
Prema navodima Branke Benčić, Debeljuh kombinuje interes za eksperimentalni film, dokumentarizam i jezik video instalacije kako bi predstavio fizički i mentalni krajolik, kao meditaciju o tragovima progresa i raspadanja. Video naglašava odnos mesta i dokumenta, približava se karakteru poetičkog dokumentarizma i bavi pitanjima rada, iako ne pripada žanru, odnosno formi dokumentarnog filma.
“Danas možemo govoriti o ‘dokumentarističkom zaokretu’ u savremenim umetničkim praksama kao načinu na koji umetnici žele uspostaviti specifičan odnos sa stvarnim, redefinisanjem vizuelnog jezika, estetike, eksperimenta, kroz prikaze društvene stvarnosti i ličnih, individualnih priča. Velik broj vizuelnih umetnika poseže za metodama i alatima dokumentarizma, koji se javlja kao referentno mesto u savremenoj umetnosti, a dokumentarizam na taj način postaje sredstvo posredovanja odnosa sa stvarnim, kao način interpretiranja stvarnosti i sveta koji nas okružuje”, navela je Branka Benčić.
U tom smislu, kako je dodala, namera Debeljuhovih kadrova nije isključivo dokumentaristički opis industrijskog krajolika, već ukazuje na reprezentaciju industrijske proizvodnje, istražujući i reflektujući različite pozicije i načine na koje se strukturišu značenja i doživljaj prostora. To putovanje prostorom i vremenom predstavlja grad Zenicu koji se otkriva projektovanim kadrovima, kao stvarni, materijalni prostor, ukazujući na procese industrijske, ideološke i ekonomske transformacije.
Rođen 1980. u Puli, Debeljuh je diplomirao na Umetničkoj akademiji u Splitu u klasi prof. Vlade Zrnića. Do sada je izlagao na grupnim i samostalnim izložbama u Puli, Rovinju, Rijeci, Zagrebu, Sarajevu, Skoplju, Torinu, Trstu, Atini, Vilniusu, Njujorku, Briselu…
Predstavljao je Hrvatsku 2003. godine na Bijenalu mladih umetnika Evrope i Mediterana.
Učestvovao je na nekoliko domaćih i međunarodnih radionica (Sarajevo Talent Campus, projekat Sarajevo Grad filma i Berlinale Talent Campus).
Njegovi eksperimentalni filmovi i video radovi prikazivani su na međunarodnim festivalima gđe su osvojili i značajne nagrade.
Izložba je otvorena do 31. maja, a realizovana je u sklopu programa NMG@Praktika koji sprovodi udruženje Mavena.
Kustos izložbe je Tonči Kranjčević Batalić, autorka teksta Branka Benčić, a voditeljica programa NMG@Praktika Natasha Kadin.
(SEEcult.org)