Svetska premijera Srbenke
Dugometražni dokumentarni film Nebojše Slijepčevića “Srbenka”, koji prati pripreme i probe za predstavu “Aleksandra Zec” Olivera Frljića u Rijeci, imaće svetsku premijeru u takmičarskom programu 49. međunarodnog filmskog festivala Visions du Réel u Švajcarskoj.
Film se bavi temama nacionalizma i ksenofobije, odnosno posmatra uticaj hrvatskog društva i javnog diskursa na živote prvenstveno dece srpske nacionalnosti, koja su rođena u Hrvatskoj godinama nakon završetka rata 90-ih. Probe predstave o Aleksandri Zec, u produkciji HKD Teatra, ubrzo su prerasle u kolektivnu psihoterapiju za sve uključene, a 12-godišnjoj glumici Nini srpskog porerkla, rođenoj 2001. godine, činilo se kao da se rat nikada nije završio. Taj komad je, inače, osvojio Gran pri 48. Bitefa 2014. godine
Film je nastao u produkciji Restarta, uz podršku Hrvatskog audiovizuelnog centra, gradova Rijeke i Zagreba, te Kreativne Evrope kroz potprogram Mediji. Već u razvoju primećen je od profesionalne javnosti, kada je 2017. godine na Sarajevo Film Festivalu osvojio tri nagrade na Docu Rough Cut Boutiqueu (HBO Adria Award, CAT & Docs Award te Digital Cube Award).
Festival Visions du Réel većinom je rezervisan za svetske i međunarodne premijere, a deo je Doc Alliance, mreže koja okuplja sedam najznačajnijih evropskih festivala dokumentarnog filma.
Program obuhvata 174 filmova, od kijih će 78 imati svetske premijere, a 23 međunarodne.
“Srbenka” je jedini film hrvatske produkcije u međunarodnom takmičarskom programu festivala Visions du Réel koji će biti održan od 13. do 21. aprila u Nionu nadomak Ženeve. U konkurenciji je još 14 naslova, uključujući i pobednički film proteklog 68. Berlinala.
Srbiji je posvećen poseban program tog festivala, u kojem je kratki film Daneta Komljena “Sitna ptica”, u koprodukciji Restarta.
U programu Fokus Srbija je 18 dokumentarnih filmova, među kojima je i pobednički filma IDFA “Druga strana svega” Mile Turajlić, te “Dubina dva” Ognjena Glavonića, “Gora” Stefana Maleševića, “Slatko od Ništa” Borisa Mitića, “Mirage” Srđana Keče, “Soles de primavera” Stefana Ivančića, “Kavijar konekšn” Dragana Nikolića, “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo” Marte Popivode…
(SEEcult.org)