Japanski gosti Šumatovačke
Grupa japanskih umetnica učestvuje ovih dana u rezidencijalnom programu Šumatovačke, a predstaviće se od 22. do 27. jula zajedničkom izložbom “Mutex” u Kući kralja Petra na Senjaku, u čijem će dvorištu biti postavljena i ambijentalna instalacija - objekat dobrodošlice posvećen spajanju japanskih i srpskih tradicionalnih elemenata nasleđa.
Umetnice Junko Suzuki, Kakuko Iši (Ishii), Mitsue Ito i Koko Šimomura (Shimomura) predstavljaju se radovima nastalim na programu za tekstil Univerziteta umetnosti Musašino iz Tokija, na kojem rade kao profesorke.
Radovi na izložbi “Mutex” (Mu - Musašino, tex - tekstil) ilustruju različite autorske pristupe u obradi tekstila - od tapiserija do instalacija i objekata u prostoru, kroz teme bliske autorkama - meditacije na temu odnosa čoveka i prirodnog i kulturološkog nasleđa, koje se prožimaju i stvaraju jedinstvenu materijalnu celinu koja odiše, odmerenošću i lakoćom postavke, saopštila je Šumatovačka.
Mitsue Ito, Koko Šimomura
Musašino univerzitet od osnivanja 1929. godine neguje interdisciplinarni visokog obrazovanja. Ne nudi samo visoko obrazovanje, već zastupa stav da je neophodno i da su njegove najrazličitije i najfinije strukture u stalnoj komunikaciji, koja je otvorena i razvija kritičko mišljenje. Studenti tako razvijaju i najfinije karakterne strukture svoje ličnosti, koja je u daljem razvoju usmerena ka karijeri na različitim poljima razvojne umetnosti, sa primarnim fokusom na domen vizuelnih umetnosti i dizajna.
U dvorištu Kuće kralja Petra biće predstavljena i ambijentalna instalacija “Svetleće senke” koja je kolektivni autorski rad umetničko-nastavnog programa Šumatovačke za kostim i savremeno odevanje, koji vodi slikar-kostimograf Boris Čakširan, a načinile su je zajedno sa predavačem polaznice Jelena Damnjanović, Neda Milošević, Maša Milenković i Isidora Cvetković.
Svetleće senke
Instalacija je deo projekta šire edukacije u oblasti kostima i savremenog odevanja koja se bavi kontekstom kao umetničkom formom, odnosno objektom kao intimnim delom subjekta kome se obraća. Objekti koji svetle nastali su od fotografija i grafika srpske i japanske kulture, dok u formi predstavljaju elemente odeće.
Japanske umetnice održaće 23. jula u Šumatovačkoj i besplatnu radionicu izrade sandala drevnom japanskom tehnikom obrade tekstila sakiori (saki – cepati, ori – tkanje).
Prema navodima Šumatovačke, projekat sa Musašino univerzitetom umetnosti otvara polje za dugoročnu saradnju te dve ustanove u cilju jačanja profesionalne komunikacije i saradnje umetnika iz Srbije i Japana, kao i razmene iskustva umetničko-pedagoške prakse kroz realizaciju tribina i radionica.
Kompatibilnost misija dve ustanove, kako je istakla Šumatovačka, ogleda se u holističkom i interdisciplinarnom pristupu i sagledavanju umetničkog obrazovanja kao poligona za razvoj različitih disciplina ljuskog duha, kao i svest o ulozi kulture i umetnosti u individualnom razvoju svakog člana zajednice i poboljšanju kvaliteta života. To je predložak koji u svom radu prepoznaje i neguje i Šumatovačka koja je osnovana 1948. godine kao ustanova kulture od značaja i ima važno mesto kako za vizuelne umetnosti i likovnu umetnost, tako i za umetničku pedagogiju na ovim prostorima.
Rezidencijalni program Šumatovačke, pokrenut 2012. godine, omogućava gostujućim autorima da se kroz aktivan boravak u Beogradu upoznaju sa lokalnom zajednicom – profesionalnom i širom, a imaju i mogućnost da se predstave kroz različite sadržaje: izložbe, radionice, javne prezentacije, program Café pedagogija…
*Foto na vrhu: rad Kakuko Iši
(SEEcult.org)