Latentna agresija
Interaktivna instalacija '11 metara' umetnice Branke Cvjetičanin biće predstavljena od 5. septembra u Galeriji Ateljea Žitnjak u Zagrebu, za čiju je specifičnu lokaciju i vezana, a unutar razmišljanja o subkulturi gradskih predgrađa, bavi se problemom latentne agresije koja je najizraženija upravo u rubnim delovima grada, u socijalno “nezaštićenim” zonama.
Jedna od takvih zona je i lokacija AŽ-a, nekadašnje OŠ Žitnjak, koja se teško pronalazi na mapi grada. Prostorno-zvučnom site specific inscenacijom fudbalskog igrališta ispred zastakljenog ulaza u galeriju, Branka Cvjetičanin polarizuje kulturni događaj, dodajući mu latentnu opasnost od nasilja kakvo se često susreće na fudbalskim utakmicama.
Posetiocima pritom nudi mogućnost (iskušenje) da i sami postanu inicijatori umetničkog/agresivnog čina.
Univerzalni kontekst ogromne popularnosti koju fudbal ima u globalnim razmerama, kako je naveo Boris Greiner u predgovoru deplijana, uporediv je sa onim gladijatorskim u Rimu, koji se događao pod geslom “hleba i igara” – licemerne floskule, tada ponajpre političke, a danas ipak najvećim delom ekonomske, jer je tada baš kao i danas potpuno jasno da su igre masama ipak važnije od hleba.
“Nekoliko stotina tadašnjih gledalaca, međutim, danas se premetnulo u više od milijarde, pa svedočimo, reklo bi se, apsolutnoj pobedi novca koji je u fudbalu pronašao zlatnu koku i putem medija uspeo njena jaja kao gotovo nezaobilazan artikl raširiti i prodavati čitavoj planeti. Dominacija te, temeljno komercijalne namere, nedavno je ponovno došla do izražaja, otvaranje Svetskog prvenstva istovremeno je gledalo više ljudi nego ikada u istoriji čovečanstva, a lokalni su političko ekonomski protesti bili na neko vreme odloženi pobedom domaće ekipe...”, naveo je Greiner.
Polazeći od izjave Žana Bodrijara (Jean Boudriallard) o paktu lucidnosti ili inteligenciji zla u kojem su ljudske kulture polarizovane na dve sukobljene sile, od kojih jedna razmenjuje simbole, a druga razmenjuje novac, Branka Cvjetičanin prepoznaje okolnosti Galerije AŽ kao adekvatnu lokaciju za realizaciju misli o latentnosti (agresije) i potencijalu (prostora).
Multimedijalna umetnica Branka Cvjetičanin, predsednica Polygon - Centra za istraživanja i razvoj projekata u kulturi, edukovala se u području izvođačkih umetnosti i specijalizuje site-specific pozorišnu režiju, instalacije i produkciju "in situ" (MAPA - Academy for Performing Arts Amsterdam, staž Oerol Festival). Završila je PhD na Bauhaus Kollege Dessau 2005/06.
Uz samostalno umetničko delovanje na hrvatskoj i međunarodnoj sceni, ostvarila je i niz umetničkih saradnji, te povremeno produkuje radove kolega umetnika/ca i projekte/programe u sferi kulture. Članica je ULUPUH-a, HZSU-a, Culturelinka i Oracle evropske mreže menadžera u kulturi i umetnosti.
(SEEcult.org)