Lekalizacija
Humanitarna mreža organizacija i pojedinaca “Lekalizuj” pokrenula je inicijativu za legalizaciju upotrebe kanabisa u medicinske i industrijske svrhe, a kampanju za ostvarenje tog cilja započinje izložbom i tribinom sa pratećim seminarom u Mikser hausu, uz uvodnu reč ministra zdravlja Srbije Zlatibora Lončara koji je već izjavio da ne isključuje mogućnost da marihuana bude odobrena za zdravstvene potrebe.
Lončar je izjavio da Ministarstvo zdravlja za sve što daje rezultate u lečenju, pa i za marihuanu, neće praviti problem da se uvede u medicinu.
“Imamo razne studije koje su pokazale da kanabis ima dobre rezultate u medicini. Sigurno nećemo bežati od nečega što ima efekta. Ipak, ne želimo ni da donosimo nešto preko noći. Hoćemo da sve građane upoznamo o čemu se tu radi”, rekao je “Blicu” Lončar, koji će imati uvodnu reč 26. septembra u 17 sati na tribini “Lekalizacija”.
Kao specijalni gost na tribini najavljen je osnivač Phoenix Tears fondacije Rick Simpson koji će predstaviti konkretne rezultate svojih istraživanja i bogate višegodišnje prakse tima lekara iz Kanade i drugih zemalja. Taj tim je poznat i priznat na svetskom nivou i u svakoj od zemalja gde gostuje primljen je od najviših političkih i stručnih zvaničnika.
Slična tribina održana je nedavno i u Sloveniji, a u Beogradu će učestvovati i stručnjaci iz SAD (Robert J. Melamede, PhD, Associate Professor, Odsek za biologiju, Univerzitet Colorado), Kanade (Paul Hornby, PhD, istraživač, predsednik Hedron Analytical Inc., Vankuver), Češke (Lumír Ondřej Hanuš, PhD, Palacký University Olomouc, Česka i Hebrew University of Jerusalem), te advokat Veljko Delibašić iz Beograda, privrednik Jan Prvizer iz Kisača, pacijentkinja, književnica Irina Marković i, kao moderatorka Biljana Cincarević, umetnica i aktivistkinja.
Namera inicijative "Lekalizuj” je da stručnim radom, javnim raspravama, informativnim dešavanjima i na druge zakonom dozvoljene načine skrene pažnju javnosti, saopšti istinite podatke, vrši uticaj na stručnu, pre svega, medicinsku i pravnu javnost i medije, te da ukaže na moguća rešenja i za poboljšanje državnog budžeta i ekonomsku situaciju koje bi nastale kao posledica prihvatanja te inicijative.
U okviru kampanje “Lekalizacija”, biće otvorena i izložba “Konoplja u Srbiji – nekad i sad”, koja će predstaviti istoriju upotrebe te biljke u okviru medicine i privrede, te pokazati da je “ono za šta se mi danas borimo odavno bilo u upotrebi kod naših predaka, donoseći velike benefite”.
Na štandovima će biti predstavljena i današnja ponuda industrijskih proizvoda od konoplje, kao i sredstva za medicinsko korišćenje, a gosti će dobiti promo poklone.
Za 27. septembar najavljen je i seminar o upotrebi kanabisa u medicinske svrhe, koji će otvoriti Rik Simpson predavanjem o istoriji konoplje i njenom značaju za opstanak ljudi.
Lumír Ondřej Hanuš održaće predavanje “Od kanabisa do endokanabinoida - od drevnih do današnje medicinske primene”, a Paul Hornby će govoriti na temu “Trostruka podela u genetici kanabisa i odnost THC”. Robert J. Melamede održaće predavanje “Kanabinoidni sistem - Fizika života i njen društveni uticaj”.
Kanabis se hiljadama godina koristi u tradicionalnoj medicini i dokazano je njegovo blagotvorno dejstvo kod ublažavanja simptoma mnogih teških bolesti, od multiple skleroze do epilepsije, side, raznih vrsta karcinoma i nuspojava koje izaziva hemoterapija.
Aktivisti za legalizaciju kanabisa smatraju da bi šira upotreba te biljke za proizvodnju papira, hrane i goriva, doprinela spasavanju seče šuma zarad celuloze ili opštem zagađenju zbog upotrebe tzv. nečistih izvora energije (nuklearna energija, ugalj, tečno gorivo…).
(SEEcult.org)