• Search form

04.09.2018 | 11:24

Počela Likovna kolonija Sićevo 2018.

Počela Likovna kolonija Sićevo 2018.

Likovna kolonija “Sićevo 2018”, na kojoj učestvuje 12 umetnika iz šireg regiona, počela je 3. septembra u Nišu, a izložba nastalih radova biće priređena u Paviljonu u Tvrđavi u novembru.

Prema predlogu predsednika Saveta te likovne manifestacije i selektora Miodraga Anđelkovića, magistra grafike, u ovogodišnjem sazivu su domaći umetnici Miroljub Đorđević i Đuro Radonjić iz Niša, Maja Todić iz Kosovske Gračanice, Aleksandra Rakonjac i Zoran Graovac iz Beograda, te Sonja Spiroska Ostojić iz Bosne i Hercegovine, Vesna Begović iz Crne Gore, Miloš Milosavljević iz Makedonije, Ana Vidmar iz Slovenije, Rosen Tošev iz Bugarske i Gabriela Urban i Lajoš Vegh iz Mađarske.

Izborom učesnika, Savet Likovne kolonije “Sićevo” uključuje se u obeležavanje 70-godišnjice Umetničke škole, pa u radu Kolonije učestvuju njeni dugogodišnji profesori Đuro Radonjić i Miroljub Đorđević.  

Tokom trajanja Kolonije, do 13. septembra, umetnici će imati priliku da posete kulturno-istorijske spomenike grada Niša, neke od manastira u blizini, kao i samu Sićevačku klisuru koja je redak prirodni fenomen, saopštila je Galerija savremene likovne umetnosti (GSLU).

Likovna kolonija "Sićevo" najstarija je manifestacija te vrste na Balkanu.

Velika srpska slikarka Nadežda Petrović je davne 1905. godine, opčinjena lepotom Sićevačke klisure, upravo na tom mestu okupila svoje slovenačke i hrvatske kolege, sa kojima je studirala u Minhenu.

Iste godine formirana je Prva jugoslovenska umetnička kolonija, u čijem su sazivu, pored Nadežde Petrović, bili i Rihard Jakopič, Ivan Grohar, Ferdo Vesel, Paško Vučetić i Ivan Meštrović.

Početak Balkanskog rata, u kojem je Nadežda Petrović izgubila život, kao i Prvog i Drugog svetskog rata, te niz političkih događaja koji su usledili, poremetili su dalje planove za rad Kolonije.

Zatišje je trajalo sve do 1964. godine, kada je - na inicijativu niških umetnika i kulturnih radnika, ponovo formirana Likovna kolonija Sićevo čiji se rad do danas održava u kontinuitetu.

Tokom 54 godine, u radu Kolonije učestvovalo je gotovo 500 akademskih umetnika različitih generacija i stilskih opredeljenja iz svih krajeva nekadašnje Jugoslavije i iz inostranstva, u organizaciji GSLU.

Likovna kolonija “Sićevo” je svojim celokupnim postojanjem pratila i na izvestan način podsticala razvoj savremene umetnosti u Srbiji, nastavljaući tradiciju Nadežde Petrović.

*Foto: GSLU

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r