WE from in betWEen
Umetnički par diSTRUKTURA, koji čine Milica Milićević i Milan Bosnić, predstavlja se od 27. septembra u galeriji Hestia u Beogradu izložbom “WE from in betWEen” – nastavkom dugogodišnjeg projekta posvećenog umetnicima i intelektualcima u egzilu, koji je ovoga puta usmeren na migracije iz Južne Amerike u Španiju.
diSTRUKTURA je 2007. godine započela projekat “We are living in a beautiful wOURld” kroz koji je sakupila dokumenta i fotografije u vezi sa najbližim emotivnim kontekstom - njihovim prijateljima u egzilu. Veliki broj mladih ljudi otišao je u potragu za novim mogućnostima i boljim životom, napuštajući Srbiju, državu koja se od početka ratova u bivšoj Jugoslaviji 1991. našla u situaciji ne samo političke i ekonomske, već i egzistencijalne krize.
Na poziv galerije Hestia, diSTRUKTURA je ovoga puta nastavila to istraživanje u drugačijem kontekstu - fokusirajući se na migraciju umetnika, intelektualaca i drugih iz prestonica Latinske Amerike u Barselonu i Madrid u Španiji.
Promena smera od Istoka ka Zapadu (od bivše Jugoslavije ka Austriji) u tranzit od Zapada ka Istoku (od Južne Amerike ka Španiji) poziva na razmišljanje o procesima uspostavljanja modela življenja u kontekstu globalizacije postkolonijalnog kapitalizma. “Ove promene nisu slučajne. One referišu na kolonijalnu i imperijalističku prošlost, ali takođe i na postkolonijalnu realnost u kojoj se teritorije takozvanog Globalnog juga nalaze. Geopolitički koncept koji odražava stvarnosti i sličnosti, ali takođe i prilike i izazove koji ujedinjuju oblasti Latinske Amerike i Istočne Evrope, kao i Azije i Bliskog istoka - je veza koja je primaran fokus Hestije i projekata koje razvija”, navela je kustoskinja izložbe Marta Ramos-Yzquierdo.
diSTRUKTURA, Aymara Antic Theatar, video still 30, 2017.
Milica Milićević i Milan Bosnić su pozvali Patricija, Franciska, Andreu, Roja, Dajanu i Ajmaru, da pokažu svoje puteve, svoja kretanja. Oni govore o konceptu adaptacije, pokazujući i rutu kroz emotivna mesta koja konstituišu postojanje.
diSTRUKTURA, MadriDérive 2, pencil on paper, 100 x 70 cm, 2017.
Šestoro protagonista elaborira kartografiju želje tih mikro-politika koje su “ujedinjene u mešavini kompromisa, otpora, utočišta, bekstva, dokolice i/ili posla, i koje su odraz karakterističnih i različitih načina života svakog od njih. Identifikovanje njihove moći da se odupru je prvi korak u stvaranju ‘novih perspektiva imaginacije i identifikacije’ koje predlaže Franco “Bifo” Berardo”, navela je Marta Ramos-Yzquierdo u kustoskom tekstu.
diSTRUKTURA, Aymara Nova Icaria, video still 32, 2017.
Mape projekta “WE from in betWEen” pozivaju na šetnju od Parque del Oeste (Zapadnog parka) u Madridu do plaža na istoku Barselone. Priče, opisi, fotografije, crteži i frotaži gradskih površina, dokumentuju u materijalnom smislu mogućnosti bekstva, pokušaje adaptacije i modele preživljavanja u globalnom, kognitivnom kapitalizmu - od preuzimanja modela do njegove direktne opozicije. To čine na način koji naglašava materijalnost samog stvaranja u tragovima koje su izveli umetnici, kao i fotografijama snimljenim tokom njihovih šetnji. “Zajedno uz reči imigranata, konstruiše se pejzaž, ne racionalan, već onaj koji se odnosi na uspomene i emocionalno iskustvo”, navela je kustoskinja izložbe.
Izložba “WE from in betWEen” u galeriji Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau biće otvorena do 9. decembra.
*Naslovna fotografija: We are living in a beautiful wOURld Spain, video still - Francisco Location 5, 2017
(SEEcult.org)