• Search form

04.10.2018 | 16:27

70 godina Narodnog pozorišta u Prištini/Gračanici

70 godina Narodnog pozorišta u Prištini/Gračanici

Narodno pozorište u Prištini sa sedištem u Gračanici obeležiće 70 godina od osnivanja promocijom publikacije “Uprkos svemu”, izložbom o svom istorijatu, svečanom akademijom i premijerom Gogoljeve “Ženidbe” 8. oktobra u Domu kulture u Gračanici, a prema najavi Ministarstva kulture i informisanja Srbije, može da očekuje nastavak podrške u skladu sa mogućnostima države.

“Sedam decenija rada neke ustanove kulture zaslužuje svečano obeležavanje i duboki naklon, u ovom slučaju i uz zahvalnost svima onima koji su u tom dugom procesu učestvovali, dajući značajno obeležje kulturnom životu na Kosovu i Metohiji, i to ne samo srpskog naroda, nego i albanskog”, rekao je 4. oktobra na konferenciji za novinare ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, navodeći da je “sudbina NPP neodvojivo vezana za sudbinu srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i pogotovo za njegov kulturološki izraz”.

Navodeći da je NPP, kao i srpski narod, delilo nedaće “izazvane istorijskim i političkim faktorima”, Vukosavljević je podsetio da je to pozorište osnovano kao Oblasno narodno pozorište u Prištini 1948. godine, a 1963. promenilo je naziv u Pokrajinsko narodno pozorište, dok je 1994. dobilo sadašnje ime.

“Postojale su i albanska i srpska scena, što je bilo normalno sve do 1999. kada su glumci srpske scene i uprava morali da napuste ne samo svoju scenu, nego i svoj grad. Zahvaljujući velikom naporu zaposlenih da se stvore uslovi, NPP počinje svoj ponovni rad 2005. s privremenim sedištem najpre u Leposaviću, potom u Kosovskoj Mitrovici, a od 2014. ima novo sedište u Gračanici. Iako bez matične scene, vođena je borba za svakog gledaoca, ansambl je nastupao u nesvakidašnjim uslovima po varošicama, selima, urušenim domovima kulture, portama crkava, u dvorištima, pokazujući želju i snagu da opstane”, istakao je Vukosavljević, dodajući da delatnost NPP “pokazuje takođe i snažnu želju i vitalnost srpskog naroda za opstanak na KiM”.

Vukosavljević je istakao da je NPP uspelo da izgradi novi život, ima premijere, nastupe na Kosovu, učešće na festivalima u zemlji i inostranstvu, koprodukcije sa drugim srpskim pozorištima.

Ministarstvo kulture, kako je rekao, nastaviće da podržava NPP “na svaki način, u skladu s mogućnostima”. Podsticaće programske aktivnosti, kao i stvaranje uslova za rad glumaca i drugih zaposlenih u toj ustanovi kako bi se publici pružilo što više kulturnih sadržaja.

Prema rečima Vukosavljevića, Ministarstvo kulture je 2017. godine uložilo sredstva za dogradnju 200 kvadratnih metara za prostorije NPP u Domu kulture u Gračanici. Radovi su trenutno u tzv. sivoj fazi, a namera je da se u budžetu za sledeću gdinu obezbede dodatna sredstva da bi se radovi okončali, kao i za nabavku putničkih vozila za prevoz ansambla.

Vukosavljević je dodao da je podrška okrenuta i ka gostovanjima NPP po drugim delovima Srbije i u inostranstvu, a takođe i ka snažnoj aktivnosti NPP za sistemsko povezivanje i koprodukcije sa drugim pozorištima u Srbiji, kao što su Narodno u Beogradu, Srpsko narodno pozorište u Novom Sadu i Šabačko pozorište, sa kojima već postoje protokoli o saradnji.

Navodeći da Ministarstvo kulture ima izuzetno dobru saradnju sa Kancelarijom Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, Vukosavljević je rekao da “u okviru sistemskog, zajedničkog truda” pokušavaju i u datim uslovima uspevaju da pomognu koliko god mogu. “Moglo bi i više. Ali mi iz godine u godinu osnažujemo naše ustanove kulture, koje su radile u nemogućim uslovima, ali su pretrajale, preživele i danas predstavljaju živi izraz vitalnosti srpskog naroda kada je reč o oblasti kulture”, izjavio je Vukosavljević.

Kada se govori o statusu NPP, kako je dodao, ima razloga i za određenu setu, jer su “na njega uticale političke i istorijske okolnosti, ali ima razloga i za optimizam, za čestitke na opstanku, na radu i trudu, na entuzijazmu koji na terenu iziskuje veliki napor i posvećenost koji izlaze iz okvira standardnih zalaganja u ustanovama kulture koje rade u stabilnijim uslovima. NPP zaslužuje i poštovanje i podršku ovog društva”.

Direktor NPP Predrag Radonjić izjavio je da je to pozorište “delilo sudbinu srpskog naroda i na neki način pratilo sudbinu društveno-političkih procesa”, ali i da je “uspelo da krene protivno tim procesima”.

“Uspeli smo da u situaciji kada su se urušavale i rasipale srpske institucije krenemo u obrnutom smeru i da se polako, od Leposavića preko Kosovske Mitrovice, spustimo do Gračanice, praktično da se približimo mestu odakle smo proterani, našoj matičnoj sceni, da igramo predstave po urušenim domovima kulture, po portama, da zađemo bukvalno u svako mesto gde je preostalo srpsko stanovništvo i gde ima želje i potrebe da mi igramo”, rekao je Radonjić, pominjući izvođenje predstava u domovima domovima kuture u Zvečanu, Zubinom Potoku, Štrpcu, Šilovu i drugde.

“Trudimo se da što je moguće više predstavimo naš rad, a smatram da imamo kvalitetne predstave koje učestvuju na festivalima i ne zaostaju za predstavama profesionalnih pozorišta u drugim delovima Srbije”, izjavio je Radonjić i najavio da će predstava “Ženidba”, koja je koprodukcija sa SNP-om, posle premijere u Gračanici i reprize 9. oktobra u Šilovu, biti igrana u Novom Sadu 11. i 12. oktobra, a u novembru i u Narodnom pozorištu u Beogradu.

“NPP svojim radom i svojim uspehom ne samo da opstane, nego i da živi punim kapacitetom i da bude medijski primećeno, zaslužuje podršku. Mislim da je u ovom trenutku i dobijamo na pravi način“, rekao je Radonjić, izrazivši zahvalnost Ministarstvu kulture i Kancelariji za KiM “na razumevanju za NPP, a time i za razvoj srpske kulture na KiM, koja je narodu tamo preko potrebna”.

NPP ima 44 zaposlena člana, od kojih je 13 glumaca.

Na aktuelnom repertoaru je osam predstava - četiri premijere iz prošle sezone i četiri od ranije, različitih žanrova, tema i autora, od Aleksandra Popovića do Bertolta Brehta.

“Budući da Gračanica ima svega 7-8.000 stanovnika, tu možemo da igramo premijeru i prvu reprizu, a zatim idemo svuda po KiM. Naš tačniji naziv bio bi Narodno pozorište Kosova i Metohije, ali svojim imenom želimo da zadržimo kontinuitet”, izjavio je Radonjić.

Predsednica Upravnog odbora NPP Maša Mihailović istakla je da je veliko zadovoljstvo biti deo tima koji se bori i uspeva da funkcioniše u vrlo teškim uslovima.

“Budući da radim u Ateljeu 212, znam kako funkcioniše jedna pozorišna kuća. NPP radi u neverovatnim okolnostima, problemi ponekad deluju nepremostivi, a da sve bude u skladu sa zakonom i kako treba. Kada sam otišla u Gračanicu, dirnuo me je ogroman napor koji ulaže cela ekipa NPP da se dođe do velikih umetničkih rezultata”, izjavila je Maša Mihailović.

Publikaciju o istorijatu NPP “Uprkos svemu” priredio je Radosav Stojanović.

Predstavu “Ženidba” režira Milan Karadžić, a igraju Jelena Orlović, Milena Jakšić, Anika Grujić, Milan Vasić, Igor Damjanović, Milorad Kapor, Nebojša Đorđević, Bojan Stojčetović, Branko Babović i Tamara Tomanović.

*Foto: NPP

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.