Nezavisni strip u regionu
Međunarodna izložba 'comiXconnection' u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, koja će biti otvorena 23. januara, pruža uvid u produkciju nezavisnog stripa u pet zemalja u regionu – Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj i Rumuniji, koje ne dele samo zajedničke granice, već i zajedničku istoriju i kulturu, ali ih odlikuju i mnoge razlike.
Jedan od fenomena koji povezuje pet zemalja različitog istorijskog razvoja i različitih kulturnih i umetničkih scena upravo je fenomen nezavisnog stripa (no school ili not aligned comic/nesvrstani strip).
Sasvim drugačiji od mejnstrim stripa, koji se u velikom stilu predstavlja na tržištu, nezavisni strip u regionu i sam je u različitim fazama razvoja, s obzirom na drugačije političke, društvene i kulturne uslove u pet zemalja koje su u fokusu projekta “comiXconnection”, a koji su direktno uticali i na alternativnu strip scenu.
Koliko su raznoliki nazivi za medij stripa (strip, bandă desenată, képregény, стрип…), toliko su, kako ukazuje projekat “comiXconnection”, različiti i njegovi prikazi u Hrvatskoj, Sloveniji, Rumuniji, Mađarskoj i Srbiji. Zbog toga od zemlje do zemlje varira granica između mejnstrim i alternativnog stripa.
“comiXconnec-tion” predstavlja nezavisni strip iz pet zemalja u najširem smislu reči i skreće pažnju na različitosti i moguće veze. U centru pažnje nisu samo umetnici i njihova aktuelna dela. Svestrana umreženost koju sami grade i koja ih okružuje, podjednako je važna. Pojedini autori osnivaju udruženja, klubove ili grupe, sarađuju i objavljuju fanzine i magazine. Sadržajem, formom i stilom njihov rad svesno ne podleže normama tržišta koje komercijalni mejnstrim stripovi prate - svoje priče pripovedaju i oblikuju rasterećeni od pritiska prodaje… Njihovi stripovi privlače posebnu vrstu publike, koja se ne pridobija uobičajenim tržišnim strategijama.
Strip je dugo smatran za marginalnu umetničku pojavu, bez velikog priznanja, ali su festivali, sajmovi, radionice, izložbe i publikacije uveliko doprinele njegovoj većoj društvenoj prihvatljivosti.
Dok razvoj nezavisnog stripa u Mađarskoj tek predstoji, u Srbiji i Hrvatskoj je u punom jeku. U Rumuniji je strip scena krajnje raznovrsna. Mnogi umetnici iz susednih zemalja su ozbiljno shvaćeni u međunarodnom kontekstu zahvaljujući inicijativi iz Slovenije. U antologiji “Stripburek” su već 2001. okupljeni stripovi iz zemalja istočne i jugoistočne Evrope, a kroz magazin “Stripburger” nastavljen je kontinuirani razvoj saradnje.
Više škole u Osijeku i Segedinu uvele su strip u akademski naučni plan i nastavni program.
Publikacija “Nevidljivi strip” predstavljena je na Sajmu knjiga u Lajpcigu 2011. kao značajan deo savremene umetnosti u Srbiji.
Arlekin i ptica, Primož Bertoncelj, SL, Joker, 2008.
U tom kontekstu projekat “comiXconnection” prikazuje raznolikost i slojevitost stripa kao budućeg umetničkog oblika komunikacije u XXI veku i želi da dugoročno doprinese većem vrednovanju te forme u zemljama u regionu.
Istraživanjem u svakoj od zemalja, došlo se do obimnog inventara nezavisnog stipa i njihovih autora. Festivali, sajmovi i publikacije omogućili su umetnicima da njihovi radovi budu vidljivi i poznati i van regionalnog i nacionalnog konteksta. Najčešće je interesovanje za međunarodnu saradnju usmereno ka srednjoj i zapadnoj Evropi, dok je vidno manji broj umetnika koji se odlučuju za saradnju sa zemljama iz neposrednog susedstva.
Cilj projekta “comiXconnection” je da se upravo taj fokus iz perspektive umetnika, kao i publike, razmotri i proširi.
Čovek sa crkvom na stomaku, Miro Župa, HR, 2010-2013.
Šta biva kada, superžena Horni Dajk sretne depresivnu mačku Zorku, zlokobni gavrani prete gumenoj patkici, skitnica Mita Kombajn pomno sluša Momirkine partizanske priče, a superheroja Lavandermena muče košmari? To su neki od likova koje će posetioci izložbe “comiXconnection” moći da upoznaju do 15. februara u MSUV.
Na izložbi su zastupljeni: Žiga Aljaž, Ivana Armanini, Kaja Avberšek, András Baranyai, Linda Barkász, Matjaž Bertoncelj, Primož Bertoncelj, Matei Branea, Nina Bunjevac, Andreea Chirică, Alexandru Ciubotariu, Dániel Csordás, Cristian Dârstar, Marko Dješka, Dušan Durman, Miklós Felvidéki, fra pio, Zoltán Fritz, Alexandra Gavrilă, Balázs Gróf, Ana Maria Guguian, Igor Hofbauer, Ciril Horjak, Irlo, Dunja Janković, Helena Janečić, Irena Jukić-Pranjić, Jakob Klemenčič, Matej Kocjan, David Krančan, Miran Križanić, Mátyás Lanczinger, Tomaž Lavrič, Miroslav Lazendić - dr Gnoj, Oana Lohan, Izar Lunaček, Vladan Nikolić, Neuro & Mucs, Aleksandar Opačić, Vladimir Palibrk, Vuk Palibrk, Damir Pavić-Septic, Mircea Pop, Radovan Raša Popović, Vančo Rebac, Iztok Sitar, Veronica Solomon, Boris Stanić, Attila Stark, Damir Steinfl, Ileana Surducan, Maria Surducan, Nicolae Timotei Drob, Sorina Vazelina, Zsolt Vidák, Wostok, Aleksandar Zograf i Miro Župa.
Među njima su i autori zastupljeni u strip albumu Komikaze#13 istoimenog hrvatskog kolektiva koji je upravo nominovan za nagradu “BD Alternative 2014” koja će biti dodeljena na 42. Međunarodnom festivalu u Angulemu.
Autorka i koordinatorka projekta je Beate Vild (Wild), a kustoskinja saradnica Svetlana Mladenov iz MSUV.
“comiXconnection” je projekat Koordinacije Istočne, Srednje i Jugoistočne Evrope pri Muzeju evropskih kultura nacionalnih muzeja Berlina, a realizovan je uz podršku Die Beauftragte der Bundesregierung für Kultur und Medien.
(SEEcult.org)