Snažne žene u bioskopima širom Evrope
Filmovi “Druga strana svega” srpske rediteljke Mile Turajlić, “Woman at War” islandskog reditelja Benedikta Elingsona i “Styx” Volfganga Fišera iz Austrije, finalisti filmske nagrade LUX Evropskog parlamenta, prikazuju se od 6. do 8. novembra u bioskopima širom Evrope, uz centralne projekcije u Briselu, u prisustvu autora.
Tri filma sa ženskim karakterima u centru pažnje i temama koje pozivaju na proaktivan odnos u današnjem teškom vremenu u konkurenciji su za nagradu LUX posle višestepene procedure selekcije. To priznanje biće dodeljeno 14. novembra u Strazburu, na osnovu glasova članova Evropskog parlamenta.
Uz simultane projekcije u bioskopima širom Evrope, specijalni događaj organizovan je u Briselu, počev od 6. novembra, kada će u Bozaru biti prikazan nagrađivani dokumentarac Mile Turajlić iz Srbije “Druga strana svega”, rađen u koprodukciji sa Francuskom i HBO Europe.
Za 7. novembar u Cinema Galeries najavljen je Erlingsonov film “Woman at War”, koprodukcija Islanda, Francuske i Ukrajinje, dok će 8. novembra u Bozaru biti prikazan Fišerov “Styx”, rađen u nemačko-austrijskoj koprodukciji. Projekcije filmova pratiće razgovor sa autorima i Q&A, koji će moderirati glavni urednik Cineuropa Domeniko la Porta (Domenico) i filmski kritičar Liven Trio (Lieven). Uvod i razgovor biće uživo prenošeni u bioskopima koji učestvuju u toj inicijativi. Takođe, filmofili imaju priliku da šalju pitanja rediteljima preko Tvitera i Fejsbuka. Događaj će, kako je najavljeno, biti i uživo prenošen na Fejsbuku, kao i na YouTube kanalu nagrade LUX i na sajtu francusko-nemačkog TV Kanala Arte.
Osim u Briselu, projekcije filmova organizovane su i u Atini, Bariju, Bolonji, Kopenhagenu, Gentu, Koldingu, Krakovu, Odesi, Roterdamu, Tartuu, Bolonji, Parizu, Limasolu, Ljubljani, Stokholmu, Tuluzu, Rijeci…
Film “Druga strana svega” Mile Turajlić, dobitnice glavne nagrade 30. IDFA 2017. godine i još niza nagrada, prikazuje decenijama zatvorena vrata autorkinog porodičnog stana kao metaforu bivšeg i sadašnjeg političkog režima u Srbiji. Ujedno, ta vrata su i presek njene porodične istorije koju beleži iz perspektive svoje majke, ugledne univerzitetske profesorke i građanske i mirovne aktivistkinje Srbijanke Turajlić, uverene da je svaka generacija odgovorna za ono što ostavlja u nasleđe budućim naraštajima.
“Styx” je svojevrsna alegorija o polarizovanom svetu i ambivalentnosti prema izbegličkoj krizi. Glavna junakinja kreće jahtom na putovanje iz snova, ali je snažno nevreme dovodi u situaciju sličnu onoj u kojoj se nalaze plovila prepuna ljudi kojima očajnički treba pomoć dok pokušavaju da napuste svoju ratom zahvaćenu zemlju. Dok joj obalska straža šalje radio-vezom instrukcije da se drži po strani, ona se suočava sa sopstvenim osećanjem odgovornosti.
Film “Woman at War”, ekološka i feministička saga, prati 50-godišnju voditeljku hora u Rejkjaviku koja izuzetno ceni prirodnu lepotu svoje zemlje i vrlo je zabrinuta zbog globalnog zagrevanja i ekoloških katastrofa. U tajnosti sabotira visokonaponske vodove fabrike aluminijuma, ali joj plan remeti vest da je u Ukrajini čeka devojčica koju može da usvoji, što pokušava već godinama.
Pobednički film imaće dodatnu promociju radi međunarodne distribucije.
Za sva tri filma su organizovane tokom jeseni i zime projekcije u više od 50 gradova u 28 evropskih zemalja, a svaki od njih ima titl na svih 24 zvanična jezika Evropske unije.
Filmofili širom Evrope imaju priliku da ih pogledaju od oktobra ove do kraja januara 2019. godine, do kada je moguće i glasati i učestvovati u dodeli nagrade publike. Učesnici u glasanju imaju priliku da osvoje put na Filmski festival u Karlovim Varima, na kojem će 2019. godine i biti proglašen dobitnik nagrade publike.
Filmska nagrada LUX, ustanovljena 2007. godine, jedinstvena je inicijativa na nivou Evrope. Dok se većina filmova evropskih koprodukcija prikazuje samo u zemljama porekla i retko doživi distribuciju na drugim tržištima, pa čak i unutar EU, filmskom nagradom LUX tri evropska filma dobijaju retku mogućnost da budu prikazana širom Evrope.
Evropski parlament osnovao je nagradu LUX da bi doprineo distribuciji evropskih filmova širom kontinenta, ali i podstakao evropsku raspravu o važnim društvenim pitanjima.
(SEEcult.org)