I rekonstrukcija i novi naziv Narodnog muzeja
Zatvaranjem poslednje tri izložbe u Narodnom muzeju u Beogradu, skidanjem i odlaganjem slika sa zidova, 23. februara zvanično su zatvorena vrata te kulturne ustanove za posetioce, koja će ponovo biti otvorena u maju 2016. godine, posle dugoočekivane rekonstrukcije.
Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac je sa direktorkom Narodnog muzeja Bojanom Borić Brešković, kustosima i novinarima, poslednji put obišao izložbe “Pit Mondrijan. Slučaj kompozicije II”, “Kroz lice muzeja” i “Sava Sandić”.
“Mi danas zatvaramo izložbe Narodnog muzeja, a već večeras u Savremenoj galeriji u Zrenjaninu otvaramo izložbu dela koja su otkupljena na poslednjem konkursu iz oblasti vizuelnih umetnosti, ponovo pokrenutog prošle godine nakon čitavih 12 godina. Na taj način, ne radimo samo građevinsku rekonstrukciju, već i rekonstrukciju kompletnog muzeološkog života Srbije’’, rekao je Tasovac.
Tasovac je najavio i promenu naziva Narodnog muzeja u Beogradu u Narodni muzej Srbije.
“Ministarstvo kulture i informisanja je podržalo inicijativu da se promeni naziv muzeja, što je i simboličan čin, jer blago koje se ovde nalazi pripada svim građanima naše zemlje’’, rekao je Tasovac.
Otvaranje obnovljene zgrade planirano je za 10. maj sledeće godine, a u međuvremenu će izložbe gostovati u drugim muzejskim prostorima, poput Galerije fresaka ili Narodnog muzeja u Leskovcu.
Direktorka Bojana Borić Brešković najavila je da će obeležavanje godišnjice osnivanja Narodnog muzeja ove godine biti upriličeno u saradnji sa Galerijom Matice srpske u Novom Sadu, gde će 10. maja biti postavljena posebna izložba.
Posetioci su od juna prošle godine imali priliku da vide izložbu “Kroz lica muzeja’’, posvećenu predmetima i ličnostima koje su obeležile rad te institucije, zatim postavku “Pit Mondrijan. Slučaj kompozicije II’’ koja je otvorena bila od novembra, kao i značajna dela Save Sandića koje je taj umetnik poklonio Narodnom muzeju.
Narodni muzej osnovan je 10. maja 1844. godine ukazom tadašnjeg ministra prosvete Jovana Sterije Popovića kao Muzeum serbski, kako bi se na jednom mestu sabrale starine.
Stalna postavka zatvorena je 2003. godine zbog neadekvatnih uslova za čuvanje i izlaganje muzejskog blaga.
Radovi na sanaciji, adaptaciji i delimičnoj rekonstrukciji Narodnog muzeja počeli su 20. decembra 2014. godine.
Za rekonstrukciju Narodnog muzeja, kako je ranije izjavio Tasovac, biće izdvojeno 640,44 miliona u 2015. godini i 263,71 miliona u 2016. godini.
Do sada se odustalo od dva projekta rekonstrukcije Narodnog muzeja – arhitekte Milana Rakočevića i potom Vladimira Lojanice, a u vreme bivšeg ministra kulture Bratislava Petkovića najavljeno je jeftinije i brže rešenje sanacije.
Rekonstrukcija Narodnog muzeja prvobitno je trebalo da bude obavljena prema projektnom rešenju autorskog tima na čelu sa arhitektom Milanom Rakočevićem, a potom je, na osnovu javnog konkursa, 2010. godine odabran novi predlog rekonstrukcije, ali i dogradnje Narodnog muzeja - prema idejnom rešenju arhitekte Vladimira Lojanice.
N. Pavlović/SEEcult.org