• Search form

29.11.2018 | 15:23

Srbija dobila Kulturni centar u Pekingu

Srbija dobila Kulturni centar u Pekingu

Kulturni centar Srbije u Pekingu svečano je otvoren u umetničkom kvartu “798” kineske prestonice, a prema navodima Ministarstva kulture i informisanja, početak rada te ustanove predstavlja značajan iskorak u razdoblju kada se, širom sveta, kulturna diplomatija prepoznaje kao najproduktivniji oblik širenja uticaja zemalja i naroda.

Kulturni centar Srbije “Ivo Andrić” u Pekingu svečano je otvorio ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević, u prisustvu kineskog kolege Lua Šuganga.

Podsećajući da je prošlo čak 45 godina od osnivanja jedinog aktivnog kulturnog centra Srbije u svetu - u Parizu, Vukosavljević je ukazao na strateško partnerstvo, prijateljstvo i dinamičnu saradnju Srbije i Kine u oblasti kulture, izrazivši uverenje da će kineski građani sada moći da bliže upoznaju srpsku kulturu.

Ističući da Kulturni centar Srbije u Pekingu nosi ime srpskog pisca i nobelovca Ive Andrića, Vukosavljević je izrazio i očekivanje da će “srpski kulturni programi privući pažnju onih koji su navikli da dolaze u ovaj kvart umetnosti (798), te da će ubuduće dolaziti privučeni kulturnom ponudom iz Srbije”, saopštilo je 29. novembra Ministarstvo kulture.

“Naša namera je da, na simboličan način, u ovom prostoru, afirmišemo lepotu dubokog jezgra srpske tradicije, ali i dinamične raznolikosti srpske savremene likovne i primenjene umetnosti”, rekao je Vukosavljević.

Program svečanog otvaranja obuhvatao je nastup srpskog guslara Raše Vučinića, i to uoči proglašenja pevanja uz gusle za deo svetskog nematerijalnog kulturnog nasleđa Uneska.

Kulturni centar Srbije u Pekingu otvoren je i izložbom Brankice Žilović Šoven, Nikole Božovića i Đorđa Stanojevića.

Namera je, prema rečima Vukosavljevića, da se osnuje i škola srpskog jezika i da se afirmiše prevođenje srpske književnosti, kinematografije, muzike i drugih umetničkih grana.

“Srbiju treba prezentovati kineskim građanima i kao destinaciju kulturnog turizma – sa raznovrsnim festivalima i kulturnim nasleđem, pre svega srednjovekovnom baštinom”, poručio je Vukosavljević.

Prethodne večeri u Pekingu je počela i Nedelja srpskog filma, a prema rečima Vukosavljevića, želja je da se nove generacije u Kini upoznaju i da zavole nove filmove i junake iz Srbije, kao što su ranije generacije volele Velimira Batu Živojinovića, višedecenijsku zvezdu srpskog filma u periodu Jugoslavije, koga je kineska publika zavolela kao glavnog aktera filma “Valter brani Sarajevo”.

Vukosavljević je izrazio uverenje i nadu da Kulturni centar Srbije u Pekingu “neće biti samo dom srpske kulture, nego istinska kuća prijateljstva srpskog i kineskog naroda”.

“Središnji simbol književnog sveta Ive Andrića, čiji je roman ‘Na Drini ćuprija’ odavno preveden i na kineski, jesu mostovi, koji ukidaju prepreke među ljudima i narodima. Neka institucija koju večeras svečano otvaramo bude jedan solidan i dugovečan most između dva naša dva prijateljska naroda”, poručio je Vukosavljević.

Ministri Vukosavljević i Šugang

Kineski ministar kulture rekao je da otvaranje Kulturnog centra Srbije u Pekingu predstavlja veliki događaj i za kineski narod, jer mu se  pruža mogućnost da više sazna o srpskoj kulturi u prošlosti i sadašnjosti.

Šugang je konstatovao da Kinu i Srbiju povezuje tradicionalno prijateljstvo i da kineski narod i srpski narod prirodno cene kulturu onog drugog. Dodao je, kako je saopšteno, i da otvaranje Kulturnog centra pokazuje međusobno priznavanje i razumevanje kulture drugog.

Na svečanom otvaranju Kulturnog centra “Ivo Anrić” nastupio je i multiinstrumentalista Slobodan Trkulja, koji je izveo etno pesme na tradicionalnim instrumentima.

Otvaranju Kulturnog centra Srbije u Pekingu prethodio je sastanak ministara Vukosavljevića i Šuganga koji su konstatovali da su odnosi dve zemlje u oblasti kulture na visokom nivou.

Kineski ministar pohvalio je saradnju sa Ministarstvom kulture i informisanja ocenivši je kao plodotvornu i intenzivnu. U razgovoru je, kako je navedeno u saopštenju, pomenuto i da je takvom odnosu doprineo i dobar lični odnos i razumevanje dva ministra kulture.

Vukosavljević i Šugang postigli su dogovor o razmeni izložbi u oblasti nematerijalnog nasleđa, kao i pomoći kineskih eksperata u oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa.

Na sastanku je dogovoreno i da u Beogradu bude koordinacioni centar za umetnost u okviru 16+1 inicijative.

Vukosavljević sastao se i sa državnim administratorom za kulturno nasleđe Liuom Judžuom sa kojim je razgovarao o mogućnostima da kineski stručnjaci pomognu u zaštiti arheološkog nalazišta Vinča, te o organizovanju izložbe kineske bronze u Beogradu, kao i o studijskom boravku srpskih stručnjaka u Kini.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.