12. Beogradski festival igre
Beogradski festival igre (BFI) predstavlja od 23. marta do 9. aprila u Beogradu, a delom u Novom Sadu, Vršcu i Pančevu, koreografska ostvarenja nekih od najznačajnijih kompanija i autora savremene umetničke igre iz desetak zemalja, među kojima su i Jirži Kilijan, Aleksander Ekman, Hofeš Šehter, Anton Laki i Sidi Larbi Šerkauji.
Pod sloganom “Uhvati svetlost!”, 12. BFI nudi ukupno 16 predstava u Beogradu, dve u Novom Sadu i po jednu u Vršcu i Pančevu, a počinje 23. marta u Srpskom narodnom pozorištu (SNP) i 25. marta u Sava centru predstavom “Milonga” londonskog Teatra Sadlers Vels.
Umetnička direktorka BFI-ja Aja Jung odabrala je za 12. izdanje tog festivala i predstave Plesne kompanije Inbal Pinto i Avšaloma Polaka iz Tel Aviva, Kompanije 7273 iz Ženeve, Baleta Visbaden iz Visbadena i Balet Trokadero od Monte Karla iz Njujorka, Kompanije Sol Piko iz Barselone, italijanske Zappala Danza kompanije iz Katanije, trupe zero visibility corp. iz Osla, kompanija Antona Lakija iz Brisela, Kafig iz Kreteja, Hofeša Šehtera iz Londona, kao i Baleta Bazela iz Bazela, uz posebno veče Kilijanove produkcije iz Haga.
Predstava “Milonga”, koju potpisuje Sidi Larbi Šerkauji, fuzija je savremene igre i najboljeg argentinskog tanga.
Predstava odabrana za otvaranje, premijerno izvedena u Lozani 2013. godine, prva je velika međunarodna koprodukcija inspirisana tangom, ali i prva tango predstava koju ne potpisuje argentinski umetnik.
Milonga je tango zabava, nastala u Buenos Ajresu, tokom koje se izvodi tri do pet pesama zaredom, nakon čega kratka muzička pauza igračima dopušta da pronađu nove partnere. Milonga se takođe odnosi na posebnu vrstu tanga, koji se brže uči, odnosno podrazumeva jednostavniju formu tog plesa. Takođe, milonga označava i muzički žanr.
Koreograf Šerkauji, u svetu priznat po inovativnim i od kritike visoko cenjenim produkcijama, ovom prilikom sarađuje sa izuzetno talentovanim argentinskim igračima i muzičarima, stvarajući predstavu koja provlači njegov osobeni koreografski stil kroz tango. Ideja milonge služi kao vodilja, a istraživanje, kako je navedeno u programu, otkriva neponovljive plesne večeri u barovima Buenos Ajresa.
“Moja prva fascinacija umetnošću nije došla kroz igru, već kroz slikanje. Kao dete, želeo sam da slikam stvarnost i sve trenutke koji su sa njom bili povezani. Na primer, oblaci i ono što sam u njima video, ljudi i senke koje su oni stvarali… Bio je to moj način da predstavim realnost koja me okružuje… Usput sam postao nestrpljiv. Dve dimenzije više nisu bile dovoljne. Tada sam počeo da igram, a lepa stvar u igri jeste da moraš neprestano da igraš kako bi video crtež. I još više od toga, moraš biti i olovka i njen pokretač”, naveo je o svojoj inspiraciji Šerkauji koji je, između ostalog, u oktobru 2014. godine režirao i koreografisao operu “Shell Shock” za briselski La Monnaie, na muziku Nikolasa Lensa i tekst Nika Kejva.
BFI će otvoriti legendarna italijanska balerina Karla Fraći, koja je stekla svetsku slavu interpretacijama romantičnog repertoara, a ovo će biti njen prvi dolazak u Beograd i region.
Na sceni Sava centra predstaviće se i dve velike baletske kompanije - Balet Visbaden i Balet Bazel sa postavkama trojice popularnih koreografa Aleksandera Ekmana, Johana Ingera i Ričarda Sigala.
Pozorište na Terazijama biće scena za prvi nastup njujorške trupe Balet Trokadero od Monte Karla, koja predstavlja duhovitu stranu tradicionalnog baleta kroz parodiju i zamenu uloga među polovima. Profesionalni muški igrači izvode niz baletskih naslova, negujući poseban manir u predstavljanju “gvozdenog” ruskog stila. Komedija se postiže preuveličavanjem slabosti i nezgoda, ili podvlačenjem bajkovite banalnosti ozbiljne igre.
Na Terazije stiže i sicilijanska Kompanija Zappala Danza koja je 2014. godine oduševila beogradsku publiku, ali i francuska Kompanija Kafig koja donosi predstavu koreografa Murada Merzukija o boksu i sitnicama koje povezuju igru i borilačke veštine.
Na sceni Ateljea 212, predstavlja se izraelska Kompanija Inbal Pinto komadom koji govori o životu u cirkusu.
U Operu Madlenianum se vraća jedan od najpopularnijih londonskih koreografa i kompozitora Hofeš Šehter, sa višestruko nagrađivanom predstavom “Sunce”, koja obećava jak zvuk, rasvetu svojstvenu rok koncertima i angažovan plesni vokabular.
U Beogradskom dramskom pozorištu nastupiće briselska Kompanija Antona Lakija, koreografa koji je dugo igrao u Kompaniji Akrama Kana, a donosi svoj višestruko nagrađivani komad “Pazi na raskorak”.
Norveška trupa Zero Visibility stiže u BDP premijernim izvođenjem komada “Gost” Ine Kristel Johansen, a u tom pozorištu predstaviće se i ženevska Kompanija 7273 hipnotišućim delom “Tarab”, kao i Kompanija Sol Piko iz Barselone, koja će izvesti novo čitanje poznate muzike Čajkovskog u vidu predstave “Memoari jedne buve”.
Pred ograničenim brojem gledalaca, koji će sedeti na pozornici Sava centra, pojaviće se jedan od najslavnijih evropskih koreografa Jirži Kilijan.
Kilijanov dolazak, uz nekoliko komada koje izvode igrači Holandskog plesnog teatra, ekskluzivno je osmišljen za publiku BFI-ja.
Festival je najavljen i filmskim programom "Dani igre" u Jugoslovenskoj kinoteci, a kao i izložbom umetničkih fotografija dugogodišnjeg prvaka Nacionalnog baleta Kanade Aleksandra Antonijevića, koja je postavljena bila u Galeriji Progres u Beogradu, a od 23. marta gostovaće u SNP-u. Antonijević je dobitnik ovogodišnje nagrade Vip poziva, koju BFI i kompanija Vip peti put dodeljuju u znak priznanja i vid predstavljanja istaknutih domaćih plesnih stvaralaca koji su ostvarnili zapaženu karijeru u svetu.
BFI se ove godine održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Srbije, u saradnji sa Delegacijom EU u Srbiji, Pokrajinskim sekretarijatom za kulturu AP Vojvodine, Gradom Beogradom, ambasadama i inostranim centrima kulture.
BFI već osam godina zaredom podržava kompanija Vip mobile kao generalni sponzor.
Beogradski festival igre dobio je i preporuku Uneska, koji ga je uvrstio među odabrane događaje u oblasti kulture na svom sajtu.
Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistocne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)