• Search form

14.12.2018 | 19:42

Srbija 23. članica CERN-a

Srbija 23. članica CERN-a

Savet Evropske laboratorije za nuklearna istraživanja (CERN) primio je Srbiju kao 23. članicu te najveće naučne organizacije u Evropi čija je misija da “istraži od čega je sastavljen univerzum i kako on funkcioniše”.

Punopravno članstvo Srbije će postati efektivno posle interne procedure i registracionog procesa u Unesku, koji sprovodi ratifikaciju zemalja članica, saopštio je Institut za fiziku u Beogradu.

Predstavnik Srbije u Savetu CERN-a i predsednik državne Komisije za saradnju sa CERN-om prof. dr Petar Adžić izjavio je da je to “jedan od važnijih događaja” za Srbiju u novijoj istoriji.

“Srbija je naslednica nekadašnje Jugoslavije koja je prvo 1953. godine, zajedno sa 11 zapadnoevropskih država potpisala konvenciju o osnivanju, a 29. septembra 1954. godine i zvanično postala jedna od država osnivača CERN-a. Srbija je zatim 1962. napustila organizaciju dobivši tada posmatrački status. Imajući to u vidu, može da se kaže kako se na izvestan način naša država vraća u porodicu CERN-a posle više od 55 godina”, izjavio je Adžić, napominjući da je proces prijema trajao deset godina.

Srbija je saradnju sa CERN-om formalno obnovila 2001. godine, kada je potpisala Ugovor o saradnji, zahvaljujući čemu su srpski fizičari počeli da rade na eksperimentima ATLAS i CMS, te učestvuju u potrazi za Higsovim bozonom.

Narednih godina, istraživači iz Srbije povećali su angažman u CERN-u, a Srbija se uključuje i u čitav niz drugih eksperimenata. Tokom 2012. godine postala je pridružena članica CERN-a. Ove godine Srbiju je posetila visoka delegacija CERN-a koja je potom dala pozitivno mišljenje Savetu te organizacije, koji je o članstvu odlučio na zatvorenoj sednici.

“Srpska naučna zajednica doprinosi CERN-u već dugi niz godina. Želim dobrodošlicu našoj 23. članici i radujem se jačanju naše saradnje“, rekla je generalna direktorka CERN-a dr Fabiola Đanoti.

Više desetina hiljada fizičara iz celog sveta radi na CERN eksperimentima, a uz njih i ogroman broj inženjera, tehničkog osoblja, predstavnika privrede i ekonomije. U CERN-u je izgrađen najmoćniji akcelerator današnjice Veliki sudarač hadrona (LHC) na kojem je 2012. otkriven Higsov bozon.

Zvanična ceremonija prijema Srbije planirana je za početak 2019. godine.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.