• Search form

08.05.2015 | 14:06

Okupacija Gugenhajma u Veneciji

Okupacija Gugenhajma u Veneciji

Grupa umetnika i aktivista privremeno je okupirala 8. maja Pegi Gugenhajm kolekciju (PGC) u Veneciji, u nastavku akcije kojom se skreće pažnja na teške uslove u kojima se nalaze radnici angažovani za izgradnju ogranaka Gugenhajma, Luvra i drugih muzejskih "brendova" u Abu Dabiju.

Akcija oko 40 učesnika protesta, koji su nosili postere i zastave sa natpisom “Meet Workesr’s Demands” i drugim porukama o uslovima radnika u Abu Dabiju, trajala je od 10.30 do 13.30 sati, a za to vreme PGC je zatvorio vrata za redovnu publiku.

Okupacija PGC-a je zajednička akcija GULF-a (Gulf Ultra Luxury Faction) i organizacije Gulf Labor, koja je zvanični učesnik 56. Bijenala u Veneciji, a nedavno je organizovala sličnu, prvomajsku akciju u njujorškom Gugenhajmu. U zauzimanju venecijanskog Gugenhajma učestvuju i organizacije Sale Docks iz Venecije i Macao iz Milana – nezavisni umetnički prostor koji se bavi radničkim pravima umetnika od 2012.

      Foto: gulflabor.org

Učesnici protesta prišli su PGC-u na Grand kanalu u dva brodića, ali nisu mogli da uđu u muzejsko zdanje, jer je kapija zatvorena pre nego što su pristali na obalu.

Bila je prisutna i policija, koja je samo posmatrala kako aktivisti bacaju flajere sa zahtevima na muzejski plato i okolinu.

Veliku pažnju, kako je preneo Hyperallergic, izazvao je u jednom trenutku brodić koji je izgledao kao naoružano vozilo, a bio je pun ljudi obučenih u crno, koji su izgledali kao specijalci. Ispostavilo se da nije reč o policajcima, već o učesnicima performansa “Machines of Loving Grace” (Harold de Bree i Mike Watson) koji je deo jedne od pratećih izložbi Bijenala “Jump into the Unknown”, otvorene u Palazzo Loredan dell’Ambasciatore.

U jednom trenutku su taksi-čamcem prišli i članovi ekipe paviljona UAE, koji su fotografisali celu akciju.

Zvaničnici Gugenhajma su u međuvremenu pristali da se sastanu sa predstavnicima demonstranata.

Okupacija PGC-a je prvi zvanični događaj u okviru učešća Gulf Labour-a na 56. Bijenalu - kako je za “Hyperallergic” izjavio profesor Njujorškog univerziteta Endrju Ros (Andrew Ross), koji se našao na naslovnim stranama u martu nakon što mu je zabranjeno da poseti Ujedinjene Arapske Emirate.

     Gulf Labor na centralnoj iložbi 56. Bijenala, foto: Fb Gulf labor

“Ovo je nastavak prošlonedeljne akcije (u Gugenhajmu u Njujorku) i naši zahtevi ostaju isti”, rekao je Ros, optužujući rukovodstvo Gugenhajma da je pre spremno da zatvori vrata za posetioce, nego da razgovara sa demonstrantima.

Prema rečima Rosa, akcijom se skreće pažnja i na 120-godišnju praksu finansijskog iskorišćavanja umetnika na Bijenalu u Veneciji.

“Izložbe kao što je Bijenale se potpuno odvijaju na račun neplaćenog ili nedovoljno plaćenog rada, a u slučaju jednog paviljona, od umetnika je čak traženo da plate da učestvuju”, izjavio je Ros.

Okupacija PGC-a je način i da se ukaže da muzeji kao što je Gugenhajm zapravo kopiraju velike svetske korporacije.

“Muzeji se ponašaju kao korporacije i to se reflektuje na globalu scenu, zbog čega treba reagovati i u Bilbaou i bilo gde drugde – sve dok ne odgovore na te akcije”, rekla je učesnica protesta iz kolektiva GULF.

Gulf Labor je pozvan da učestvuje na centralnoj izložbi 56. Bijenala umetnosti “Sve budućnosti sveta”, koju je osmislio ovogodišnji kustos Okvui Envezor (Okwui Enwezor). Taj kolektiv okuplja umetnike, kustose, arhitekte, pisce i druge kulturne radnike koji se bave aktivizmom kako bi osigurali poštovanje radničkih prava u sektoru u kojem se preklapaju savremena umetnost, prekarni rad i interesi globalnog kapitala, a posebno je u poslednjim akcijama fokusiran na područje Persijskog zaliva i Južne Azije.

Pegi Gugenhajm muzej je, inače, jedan od najposećenijih izložbenih prostora za vreme Bijenala u Veneciji, i posebno tokom trodnevnog vernisaža, koji okuplja umetnike, kustose, medije i druge aktere stručne javnosti.

U PGC-u je za 8. maj u večernjim satima zakazana i zvanična žurka američkog paviljona na 56. Bijenalu, a očekuje se i ambasador SAD u Italiji među gostima.

Fondacija Solomon R. Gugenhajm, koja rukovodi PGC-om i gradi muzejski ogranak u Abu Dabiju, vlasnik je i američkog paviljona u Veneciji, koji se nalazi u Đardinima i tradicionalno je jedan od najposećenijih.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.