12. Noć muzeja u Srbiji
Noć muzeja biće održana 16. maja u Beogradu i još 55 gradova u Srbiji, a delimično se poklapa s programom novopokrenute manifestacije “Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10”, koja omogućava besplatan ulaz u 64 muzejske i srodne institucije u četrdesetak gradova.
Noć muzeja biće održana 16. maja u Beogradu i još 55 gradova u Srbiji, a delimično se poklapa s programom novopokrenute manifestacije “Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10”, koja omogućava besplatan ulaz u 64 muzejske i srodne institucije u četrdesetak gradova.
U Beogradu će biti održana 12. Noć muzeja, a ulaz na više od 60 lokacija od 17 časova do jedan sat posle ponoći košta 400 dinara, odnosno 450 na dan manifestacije.
Novina u odnosu na dosadašnja izdanja te manifestacije, koja je deo Evropske noći muzeja, jeste to što prvi put ima programski savet (arhitekta i akademik Brana Mitrović, istoričarka umetnosti prof. dr Lidija Merenik, vajar i prof. Mrđan Bajić, istoričar Milan Tlačinac i arheolog Marko Popović), ali i konkurenciju u vidu besplatnog programa koji od 10 do 22 sata nude institucije koje učestvuju u manifestaciji “Muzeji Srbije”, organizovane pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja.
Za razliku od te nacionalne manifestacije, u Noći muzeja učestvuju i pojedini bioskopi, Novo groblje, ZOO vrt, medijske kuće… a program je najavljen na ukupno više 70 lokacija, koje nude više od 120 sadržaja.
U ponudi je desetak tematskih tura (istorijska, savremena, muzička, radionice, dečja, nauka i tehnika, arhitektura i neispričane priče).
Budući da je zemlja-partner Noći muzeja Austrija, na nekoliko mesta u gradu spojiće se austrijsko i balkansko nasleđe sa najnovijim umetničkim tendencijama.
Iz Austrije gostuje grupa Eintagsmuseum, koja će oživeti legendarni klub Akademija i pretvoriti ga u jedinstveni “muzej na jedan dan”. Takođe, umetnici Saša Tkačenko iz Srbije i Andreas Fogaraši iz Austrije dočaraće u novoj zgradi Muzeja grada Beograda u Resavskoj vizije doživljaja urbanih prostora kroz izložbu “Staze i tragovi” (Tracks and Traces).
Za razliku od ostalih gradova u Srbiji, u Beogradu samo nekoliko učesnika Noći muzeja učestvuje ujedno i u nacionalnoj manifestaciji “Muzeji Srbije” – na primer Muzej automobila.
Premijerno u Noći muzeja svoja vrata otvoriće prvi privatni, porodični muzej u Srbiji – Dom Jevrema Grujića. Uz bogatu kolekciju umetničkih dela, poput slika Paje Jovanovića ili Uroša Predića, to zdanje sagrađeno je 1896. godine za istaknutog državnika i kolekcionara, čuva i pušku Hajduk Veljka Petrovića, ali i najstariju sačuvanu venčanicu u Srbiji... Decenijama kasnije na tom mestu je otvorena kultna “Diskoteka kod Laze”, prva na Balkanu, u kojoj su plesali svojevremeno i Alen Delon, Mariza Berenson i Omar Šarif.
Noć muzeja biće i u znaku lika i dela Nikole Tesle, čiji muzej otvara izložbu “Moji izumi” koja će genijalnost velikog naučnika predstaviti kroz štampane medije – biografiju i brojne stručne i popularne članke koje je objavljivao tokom 1919. Biće izloženi i do sada neobjavljeni Teslini tekstovi o Prvom svetskom ratu, kao i njegove prepiske s glavnim urednikom i izdavačem kultnog časopisa “Elektrikal eksperimenter”.
Akcenat Noći muzeja ove godine i na otkrivanju manje poznatih prostora i njihovih priča, a među njima je i Novi bioskop Zvezda, koji su u novembru 2014. okupirali filmski radnici i aktivisti. U Noći muzeja posetioci će moći da iskuse deo svakodnevnog opstanka u tom bioskopskom prostoru “Beograd filma”, čije će stare i devastirane kancelarije postati izložbeni eksponati. Unutar soba posetioci će imati priliku da se upoznaju sa procesom privatizacije “Beograd filma”, koji je nekada imao 14 aktivnih bioskopa, a kao atrakcija je najavljen i obilazak prostorija u kojima su aktivisti boravili i živeli proteklih šest meseci. Takođe, moći će u “sobi za doprinos” da i sami predlože kako mogu da utiču na dalji razvoj tog prostora.
U hodniku Zvezde biće izloženi predlozi dizajna za plakate i ulaznice koji su rezultat konkursa za vizuelni identitet tog bioskopa, koji će u Sali prikazati kratke filmove o primerima različitih sličnih okupacija u Evropi i svetu. Na letnjoj sceni najavljena je radionica za decu.
Muzej nauke i tehnike, u saradnji sa studentima Fakulteta primenjenih umetnosti, predstavlja u novootvorenoj Galeriji “Aleksandar Despić” industrijski dizajn, dok će u Naučnom centru eksponati oživeti na jednu noć i s posetiocima proveravati vekovima stare naučne istine i zakone.
Jugoslovenska kinoteka predstaviće legendarne poljupce koji su obeležili filmsku umetnost, a manje romantični posetioci imaće priliku da sami obrade filmsku traku, razviju negative i pozitive, isprobaju rasvetu ili projektovanje filmova.
Kuća legata predstaviće Milenka Šerbana, a prvi put učestvuje i Legat Petra Lubarde, koji je nedavno otvoren na Dedinju.
I Dvorski kompleks na Dedinju učestvuje u Noći muzeja, a izložbom fotografija “Nemi svedok epohe” dočaraće kako su izgledali današnji prostori u vreme kralja Aleksandra, kralja Petra II, Tita, pa i Slobodana Miloševića.
U jeku burnih reakcija povodom rehabilitacije četničkog vođe Dragoljuba Draže Mihailovića, u Dvorskom kompleksu posetioci će imati priliku da pogledaju izložbu “General Mihailović – prvi borac za slobodu u okupiranoj Evropi”.
Nedaleko odatle, u parku Fakulteta likovnih umetnosti na Senjaku posetioci će moći da vide skulpture koje su, sticajem čudnih okolnosti, stigle u Beograd 30-ih godina 20. veka kao deo privatne kolekcije porodice Veljković. Reč je o replikama skulptura čuvenih vajara, a nastale su u Francuskoj i Italiji krajem 19. veka.
Obližnji Muzej afričke umetnosti približiće posetiocima tajanstveni kontinent kroz murale koje kreiraju umetnici naroda Igbo, Gurunsi, Ndebele i Basoto. Zainteresovani će moći da se upoznaju s tradicijom oslikavanja zidova kuća, a na kraju i da prisustvuju koncertu grupe Shira u'tfila.
Pokazujući kako se muzeji kriju i na najneobičnijim lokacijama, ponekad na mestima i u zdanjima pored kojih svakodnevno prolazimo, Noć muzeja ove godine, na jednu noć, omiljenu beogradsku pijacu Zeleni venac pretvara u muzej na otvorenom. Stotine godina običaja najvećih gradskih pijaca oživeće pred posetiocima dok budu pazarili na mericu ili na kantar, uz ćaskanje o omiljenim delikatesima sa brojnim poznatim ličnostima.
Noć muzeja nudi i posebnu “Dečju turu”, u okviru koje će Umetnički paviljon “Cvijeta Zuzorić” biti pretvoren u “Dečji paviljon” sa “ludom čajankom” iz “Alise u zemlji čuda”, predstavljanjem nesvakidašnjih običaja vezanih za Bele poklade, kao i “Lego grada” napravljenog od omiljenih kockica za igru. Malo pozorište “Duško Radović” provešće mališane iza svojih kulisa, Beogradska filharmonija i Zadužbina Ilije M. Kolarca upoznaće ih sa muzikom na nov način, a pripremljene su i brojne radionice namenjene mališanima i njihovim pratiocima na čak 12 lokacija.
U Parobrodu, u saradnji s najstarijom autentičnom beogradskom parfimerijom “Sava”, posetioci će moći da upoznaju parfem inspirisan manifestacijom Noć muzeja, nazvan “Beogradska noć”. Parobrod će ugostiti i Foto muzej, nezaobilaznu lokaciju za sve ljubitelje fotografije, uspomena i zanimljivih svedočanstava istorije.
Muzej nauke i tehnike - Muzej srpskog lekarskog društva podsetiće na kobni maj 1903. godine - postavkom ispletenom oko metaka koji su promenili tok srpske istorije kada su pogodili kneza Mihaila, a pola veka kasnije i kralja Aleksandra i kraljicu Dragu.
O vrućim prolećnim temama inspirisanim “Crvenim banom” biće reči u Vukovoj zadužbini, gde će moći da se vidi i prvo izdanje te knjige.
Samo u Noći muzeja za posetioce će biti otvorena Doktorova kula, prva psihijatrijska bolnica na Balkanu, koja je nekada nosila naziv “Dom za s’uma sišavše”.
Noći muzeja se pridružuje i Zoološki vrt, koji će najmlađim ljubiteljima životinja pružiti priliku za druženje u Bebi Zoo vrtu.
Jedna karta za Noć muzeja košta te večeri 450 dinara, a kao i do sada, važi za po jedan ulazak na sve lokacije u Beogradu.
Uz podršku Direkcije za javni prevoz grada Beograda, ulaznica će na dan manifestacije važiti i kao putna isprava na svim linijama gradskog prevoza od 16 sati do ponoći, a deca do pet godina, uz pratnju roditelja, ne plaćaju ulaznicu.
Brojni programi biće održani u Noći muzeja i u gradovima širom Srbije, u kojima veći broj institucija učestvuje ujedno i u manifestaciji “Muzeji Srbije”.
Šabac će u Noći muzeja biti pretvoren u svojevrsni vremeplov, uz pomoć kojeg će posetioci moći da se prošetaju kroz prethodne decenije, ali i vekove. Narodni muzej Šabac priređuje izložbu odeždi, posuda i relikvija koje se koriste tokom službe u pravoslavnom hramu. U duhu maja, meseca poznatog po maturama, Šabačka gimnazija odaće počast svim maturantima na nesvakidašnji način.
Obrenovac, koji je prošle godine bio simbol katastrofalne poplave – zbog koje je i Noć muzeja bila odložena, sada učestvuje programom u Biblioteci “Vlada Aksentijević” koji će dočarati kulturni život tog grada 70-ih i 80-ih godina 20. veka, a Udruženje građana Perilo Zabrežje donosi atraktivan “Zabreški grad” – istorijski muzej na otvorenom.
Noć muzeja u Leskovcu proteći će u znaku najmlađih stanovnika - Istorijski arhiv predstaviće dosad neviđenu zbirku fotografija i dokumenata o dečjim domovima, a kao posebno iznenađenje najavljeno je učešće “najmlađeg kustosa u Srbiji” – 15-godišnjeg Nikole Milovića koji će predstaviti svoju postavku “Kući u ratu” o životu tipične srpske porodice za vreme svetskih ratova.
Ivanjica učestvuje programom “People’s Republic of Ivanjica” koji čine neobične postavke na neočekivanim lokacijama, koje će dočarati taj grad kroz sva životna doba jednog građanina – od rađanja, preko odrastanja, snova, iluzija, uspomena...
Prvi put u Noći muzeja učestvuje Negotin - izložbom radova Dušana Stefanovića i modnom revijom koja će dočarati običaje Vlaha u negotinskom kraju, uz svu raskoš i bogatstvo tradicionalnih nošnji spojenih sa visokom modom.
Poput Negotina, Noći muzeja priključuje se i Kosovska Mitrovica u kojoj Gradski muzej, Fakultet tehničkih nauka, KC Zvečan, Filozofski i Fakultet umetnosti pokazuju da je uz malu pomoć umetnosti moguće suprotstaviti se sukobima i ratovima.
Zahvaljujući Muzeju u Smederevu, posetioci će moći da se upoznaju sa “Džinovima Ledenog doba” - paleontološkom izložbom koja u taj grad dovodi stepske bizone i mamute, džinovskog jelena, runastog nosoroga... Najmlađi muzej u Srbiji, Narodni muzej Veliko Gradište predstaviće i jednu od najmlađih umetnosti - kroz svet stripa posetioci će prošetati uz brojne radionice, izložbe i predavanja, a prvi put u istoriji devete umetnosti biće predstavljen i etno strip.
Centralna postavka Narodnog muzeja Valjeva je “Treća dimenzija prošlosti – pogled iz budućnosti”, a u posetioci imaju priliku da obiđu i tematsku izložbu o Valjevu kao jedinstvenom “gradu-bolnici”, koja se osvrće na ratom zahvaćene 1914. i 1915. godinu.
Gradski muzej Sombor otvoriće novu stalnu postavku “Likovne jeseni”, dok će u Kulturnom centru “Laza Kostić” biti otvorena izložba reljefa i skulptura čuvenog Kazumasa Mizokamija.
Narodni muzej Zrenjanin je pripremio izložbe, uključujući etnološku “Kolo srpskih sestara”, te kamerne postavke, radionice, predavanja i koncert.
Na nekoliko lokacija širom Požarevca, ustanove kulture, predvođene Narodnim muzejem, predstaviće istoriju tog grada od praistorijskih, antičkih i viminacijumskih dana, preko 19. veka do savremenih umetničkih praksi. Istorijski arhiv Niš prvi put će izložiti retke i značajne knjige iz bogate zbirke, a program Zdrava tvrđava u tom gradu će kroz niz radionica i izložbi upoznati najmlađe sa ekološkim problemima.
Sponzor Noći muzeja već šest godinu je kanal Viasat History je sponzor manifestacije, a prijatelj je Mobilna telefonija Srbije. Tradicionalni sponzori manifestacije su Coca-Cola, Alpha banka i Graphix.
Noć muzeja realizuje se i uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, koja je pomogla i manifestaciju “Muzeji Srbije”.
Održavanje prošlogodišnje Noći muzeja bilo pomereno za tri nedelje usled velikih poplava koje su u maju zadesile Srbiju i susedne zemlje u regionu. Prvobitni datum iskorišćen je za prikupljanje humanitarne pomoći, u potom je 11. Noći muzeja učestvovalo više od 200 muzeja, galerija, biblioteka i ostalih kulturnih institucija u 50 gradova i opština u Srbiji.
Manifestacija je deo Evropske noći muzeja čijoj se inicijativi priključila 2006. godine.
Na sajtu Noći muzeja aktiviran je i servis “Moja staza” koji omogućava posetiocima da lakše isplaniraju svoju šetnju, a na raspolaganju je i besplatna aplikacija za android Noć muzeja 2015.
(SEEcult.org)