Autentična tumačenja: '68.
Predstava “Autentična tumačenja: ’68” Ane Miljanić, složena i nesvakidašnja forma političkog pozorišta, biće ponovo izvedena 12. i 14. februara u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu.
Reč je o tročasovnoj predstavi koju je nemoguće žanrovski odrediti ili svrstati u određenu formu, a prema rečima Borke Pavićević, i intimna je, i javna. “Prepričavanje, kontrapunktiranje i sinhronizovanje filmskog, kažu bajkovoitog materijala, kao i njegova projekcija, kostim kao posebna dodatna vrednost koja transcendentira junake u njihovo buduće značenje, kamera kao učesnik predstave, elementi postavljeni u jednom oniričkom smislu, kažu, bajkovitom, kao kada smo bili mali i sanjali, ili kao san o metautopiji. Supstrat Lipanjskih gibanja, utopijsko zbivanje o jednoj utopiji”, navela je Borka Pavićević u kolumni u Danasu, nakon premijere predstave “Autentična tumačenja: ’68 - Činovi prepričavanja: ponavljanja” u junu 2018, nakon čega je igrana i krajem godine.
U predstavi igraju: Pavle Čemerkić, Milutin Dapčević, Vladislava Đorđević, Rok Juričić, Aleksandar Kecman, Nikola Malbaša, Nataša Marković, Sanja Marković, Milutin Milošević, Marija Opsenica, Miloš Timotijević, Đorđe Živadinović Grgur i Rade Šerbedžija (video-dopisnica), a igraju se: Ana Milosavljević, Feđa Teofilović, Maša Stanojević, Una Vukosavljević, Uroš Stojković i Vuk Petković.
Dramaturg je Adam Ranđelović, a asistent rediteljke Nina Šerbedžija.
Autorke muzike su: Anja Đorđević (kompozicija Radost ponovnog susreta, porudžbina Beogradske filharmonije, 2016; Radost ponovnog susreta, prepričavanja, 2019) i Ana Ćurčin (muzička obrada studentske himne Leva! Leva! Leva!, tekst: Miroljub Todorović, muzika: Vuk Stambolović, 1968).
Snimanje i montažu video materijala potpisuju: Dragan Trifunović (snimci sa drona), Ivica Đorđević (kamera i montaža scena sa i iz radnog procesa), Saša Radulović (snimatelj, Los Anđeles), Nevena Jovanović (montažer, scene iz dvorišta), Đorđe Marković (reditelj) i Mikša Anđelić (snimatelj – scene sa junske radne verzije predstave).
Programsku svesku i baner dizajnirali su Branko Pavić i Škart.
Predstava traje gotovo tri sata i nema pauzu.
Cena ulaznice je 800 dinara, a karte se preuzimaju u Garaži CZKD-a neposredno pred početak predstave (rezervacije na telefon 011/361-02-07 od 11 do 19 casova). Za izvođenje 14. februara obezbeđen je konsekutivni prevod na engleski jezik (potrebno je najaviti i rezervisati slušalice unapred).
Predstavu su podržali: Ministarstvo кulture i informisanja Srbije, Terre Solidaire, Hemofarm, Teri engineering, Multicom...
(SEEcult.org)