Iskorak Festivala igre u hip-hop
Koreografski komad “Predvorje” (Lobby) trupe Taj brejk (Tie break) iz Liona, koji je na programu 16. Beogradskog festivala igre (BFI) 25. marta u Pozorištu na Terazijama, predstavlja zabavni hip-hop šou koji je namenjen svim generacijama publike, a inspirisan je čestim boravcima izvođača u hotelima.
To je iskorak za Festival igre i svojevrsno osveženje programa, jer je reč o mladoj trupi koja dolazi sa svojom prvom predstavom, rekla je direktorka BFI-ja Aja Jung 24. marta na konferenciji za novinare. Izvođači su, međutim, vrlo iskusni, jer već 15 godina učestvuju na hip-hop takmičenjima i turnejama sa grupom Pokemon širom sveta.
Upravo su česti boravci u raznim hotelima i bili inspiracija za tu koreografiju koju potpisuju Monsef Zebiri, Fares Baliouz, Patrik M’Balamangu i Nagueye Mahmud. Oni i nastupaju u predstavi, uz još nekoliko igrača.
Monsef Zebiri izjavio je da su svoje šale i dogodovštine sa putovanja pretočili u koreografiju u kojoj prikazuju zaposlene u hotelu i goste u raznim duhovitim epizodama.
“Uz našu predstavu možete da se smejete, da vrištite, da radite sve što želite. Svakako nije od one vrste gde se od publike traži da bude mirna i samo u tišini posmatra predstavu”, rekao je Zebiri, dodajući da radnja počinje u lobiju, seli se u lift i zatim u sobe, a završava se spektakularno eksplozijom.
Igrači u kompaniji Taj brejk, kako je rekao Zebiri, vrlo su različiti: “Videćete visoke i niske momke, vitke i debele, svako je ličnost za sebe”.
“Naš performans ima mnogo akrobatskih scena, vazdušnih podrški, brejk densa. Dolazimo iz sveta hip hopa, ali smo tom pokretu dodali umetničku notu”, rekao je Zebiri, napominjući da im je inspiracija njegov prijatelj, francuski koreograf Murad Merzuki, čije su predstave “Boks, boks” i “Piksel” ranije učestvovale na BFI-ju.
Koreografija “Predvorja” kreirana je na džez muziku Nine Simon, američke pevačice, pijanistkinje i autorke pesama.
“Smatramo da je Nina Simon velika umetnica. Njena muzika je izuzetna. Bila je jedna od prvih crnih žena koja je svirala i klasičnu muziku. Zbog svoje boje kože nije mogla da završi konzervatorijum, ali je svejedno postala velika zvezda. Mislimo da je važno u našem svetu da predstavimo te vrednosti. Za nas je muzika način da se ljudi privuku i ujedine”, istakao je Zebiri.
Kako je primetio, u Francuskoj je pozorište dosta zatvoreno.
“Nećete u teatru videti različite staleže. Deluje kao da se sve radi za elitu, dok običan svet ide uglavnom u bioskop. Mi smo ovom predstavom i za njih otvorili vrata pozorišta”, rekao je Zebiri, dodajući da je premijera bila u februaru 2018. godine u velikom teatru u blizini Liona Komedi d Valons, zatim u Kući igre u Lionu, a usledila su gostovanja u mnogim pozorišnim salama širom Francuske.
Priča je započela godinu dana ranije desetominutnom koreografijom koja je bila ulični šou, koji su finansirali svojim sredstvima.
“Sami smo i prodavali karte, snalazili se. Imali smo sreću da nas zapazi Mišel Luke, selektorka programa Kuće igre u našem gradu Lionu. Ona nam je pomogla da dođemo do profesionalne scene. Putem donacija prikupili smo novac za dalji rad na predstavi, za scenografiju i veću produkciju”, ispričao je Zebiri.
Kako je najavio, i ubuduće će raditi zabavne predstave za sve generacije.
“Ideja za naredni projekat nastala je upravo na putu za Beograd. Biće zasnovan na modernom džezu, kao jedna vrsta brodvejske muzičke komedije sa stepovanjem i muzikom Frenka Sinatre”, rekao je Zebiri.
Koreograf i igrač Patrik M’Balamangu izjavio je da se raduje tome, jer najviše voli sam proces rada tokom kreiranja predstave. “To uvek znači mnogo smeha, mnogo priče i zajedništva”, dodao je on.
“Moj otac je iz Konga. Bio je igrač afričkih plesova i ja sam odmalena osetio tu strast”, rekao je M’Balamangu, koji inače radi u jednoj školi u Lionu gde uči decu da igraju.
Predstava “Predvorje” izvodi se na BFI-ju dva puta - zbog najmlađe publike prvo u popodnevnom terminu, a zatim i uveče.
Beogradski festival igre predstaviće do 12. aprila produkcije ukupno 16 trupa iz 11 zemalja, objedinjene sloganom “Emocije”.
Među festivalskim učesnicima su trupe koje su već poznate publici BFI-ja, poput NDT-a, ali i one koje prvi put dolaze, kao što su filadelfijski BalletX, južnokorejska kompanija Eun-Mi An i južnoafrička trupa Dade Masilo.
Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)