• Search form

02.04.2019 | 16:33

14. BINA - Pozitivno / aktivno

14. BINA - Pozitivno / aktivno

Beogradska internacionalna nedelja arhitekture (BINA), čije će 14. izdanje biti održano od 9. do 30. maja, skreće temom “Pozitivno/aktivno” na aktuelne i vanvremenske primere delovanja u urbanističko-arhitektonskoj praksi koje karakteriše pozitivan i proaktivan pristup razumevanju i rešavanju prostornih problema.

Program 14. BINA pružiće uvid u vrednosti, savremena tumačenja i naznake mogućih novih namena arhitekture nastale u periodu modernizma, viđena očima Y generacije (milenijalci). Istovremeno, kroz različite formate (izložbe, predavanja, filmove i instalacije), BINA predstavlja savremenu arhitektonsku praksu koja nastaje u potpuno drugačijem društvenom, političkom i tehnološkom kontekstu, čije su osnovne karakteristike: brzina, diktat kapitala, fleksibilnost i transdisciplinarnost.

Kako biti profesionalan i ostvariti željene standarde, a istovremeno ostati veran etici struke - teme su o kojima će biti reči na 14. BINA, koju organizuju Društvo arhitekata Beograda i Kulturni centar Beograda.

Program 14. BINA podeljen je u pet celina, uz fokus na studijsku izložbu arhitekte Aleksandra Stjepanovića i njegove objekte dečje zaštite, školstva i visokog obrazovanja. Autori izložbe su Jelica Jovanović, Relja Ivanić i Marko Kažić, a pratiće je predavanja i šetnja kroz objekte tog značajnog arhitekte socijalističkih vremena.

Program obuhvata i izložbe koje se tradicionalno održavaju u Likovnoj i galeriji Artget KCB-a, kao i u galeriji FLU i Kolektiv, a ove godine dolaze iz okruženja i sa severa Evrope, jer je 14. BINA u znaku ekologije, održivog razvoja i gradnje pametnih zgrada.

Gostujuća izložba iz Južnog Tirola iz Austrije “Nova tradicija/New Tradition” predstaviće sedam arhitektonskih studija i umetnika, a autori i kustosi tog projekta su David Kalas (arhitektura) i Liza Trokner (vizuelna umetnost).

Moderni u Beogradu” (MuBGD) okuplja grupu arhitekata (Iva Bekić, Irena Gajić, Dalia Dukanac, Stefan Đorđević, Snežana Zlatković, Mirjana Ješić, Hristina Stojanović i Petar Cigić) sa posebnim interesovanjem i angažmanom u oblasti ilustracije, grafičkog dizajna i likovnih umetnosti. Zajedno su pokrenuli platformu MuBGD u cilju promocije, ali i kritičke analize arhitektonskog nasleđa Beograda putem inovativnih grafičkih reprezentacija.

U galeriji Kolektiv biće predstavljeni Piranski dani arhitekture (PDA) iz Slovenije, u okviru kojih se od 1989. godine dodeljuje prestižna međunarodna Piranezi za najbolje arhitektonske realizacije sagrađene u centralnoj Evropi u poslednje dve godine. Od 2008. godine dodeljuje se i za najinovativnije studentske ideje. Fokus nagrade je na renomiranom odnosu savremene arhitekture u prirodnom, kulturnom i istorijskom kontekstu.

Plastika nema granice” je site-specific postavka arhitektonskog kolektiva Basurama iz Španije, koja će biti predstavljena u saradnji sa galerijom Kolektiv na Trgu republike i platou ispred KCB-a. Basurama je umetnički kolektiv posvećen istraživanju, stvaranju u kulturi i prirodi i produkciji čija se praksa okreće oko odraza smeća, otpada i njihove ponovne upotrebe u svim njegovim oblicima i mogućim značenjima. Njihov cilj je da proučavaju te pojave svojstvene masovnoj proizvodnji realnog i virtuelnog smeća u potrošačkom društvu, pružajući različite tačke gledišta na ovu temu da bi generisati nove misli i stavove.

Basurama i umetnica Ida-Mari Korel, poetesa/muzičarka i performerka koja se bavi istraživanjem i sučeljavanjem muzike, zvuka, umetnosti i transfera znanja u oblasti kulture, održivosti, aktivizma za masovne medije... sarađuju zajedno u performansu haljine-instalacije. Rad se bavi održivim razvojem i njegovom vezom sa globalnom masovnom potrošnjom, “plastika ponašanjem" i njenim efektima na gubitak individualnosti i tradicije, kao i na stvaranje globalne suprotnosti i pokreta kao što su jeftini masovni turizam i izbeglice.

BINA tradicionalno predstavlja i arhitektonske i urbanističke konkurse i arhitektonske nagrade sezone 2018-19, kao i izložbu aktuelnih radova arhitektonskih studija URED i AKVS iz Beograda u okviru postavke kustoskinje Natalije Jovanović u Likovnoj galeriji KCB-a. Studentska postavka “Ponesi svoj projekat” biće predstavljena u BINA paviljonu Grafičkog odseka Fakulteta likovnih umetnosti.

AKVS arhitektura bavi se istraživanjem otvorenih prostornih sistema sa ciljem razumevanja i preciznog projektovanja arhitektonske atmosfere, a ka višestrukim mogućnostima individualnih interpretacija prostora. Trenutno rade na projektu ambasade Srbije u Kanberi i na projektu unapređenja standarda stanovanja u Rusiji (u saradnji sa Strelka KB), nakon osvajanja dve prve nagrade na arhitektonskim konkursima organizovanim tokom protekle godine.

Ured studio predstavlja rezultate interdisciplinarnog delovanja u arhitektonskoj praksi u vidu izvedenih projekata različitih tipologija, rekonstrukcije i adaptacije enterijera, konkursnih projekata i radionica.

Deo programa 14. BINA posvećen je predavanjima, stručnim vođenjima, tribinama i inicijativama, pa će tako biti održan serijal predavanja “Savremena danska arhitektura”, te seminar “Arhitekti, projektanti, praktičari” sa učesnicima iz Helsinkija i Beograda.

Povodom stogodišnjice Bauhausa, Žensko arhitektonsko društvo (ŽAD) organizuje predavanje Milene ZindovićŽene Bauhausa”.

Deo programa su i edukativne radionice za decu, srednjoškolce, studente i građane, organizovane u saradnji sa Peđom Maksićem (Beogradska Politehnika), KCB-om i Dečjim kulturnim centrom Beograda.

Tradicionalno, i ove godine biće održane tematske šetnje kroz arhitekturu grada, koje su namenjene najširoj publici, a uvek su jedan od najposećenijih segmenatan BINA. Ove godine učesnici će obići zgradu PRIZAD-a (sadašnji Tanjug), Radio Beograda, Udružene banke, staro jezgro Zemuna i naselje Cerak-Vinogradi. Pored već tradicionalnih šetnji kroz arhitekturu Beograda (Alejama Novog groblja, Jevrejsko nasleđe i Žene u arhitekturi), i ove godine planirana su dva izleta: u okviru izložbe posvećene Aleksandru Stjepanoviću - obilazak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, te Putevima Đorđa Vajferta - izlet u Pančevo.

BINA i ove godine nastavlja projekat Gradovi deljenja (Shared Cities Creative Momentum – SCCM), u okviru kojeg unapređuje život stanovnika prigradskih naselja putem edukativnih radionica i kroz male intervencije u javnom prostoru (naselje Ledine). U okviru SCCM, evropske platforme koja preispituje savremene urbane izazove evropskih gradova, na 14. BINA biće predstavljen projekat Urbano čvorište 2 – Multifunkcionalni krug, realizovan u saradnji sa NVO Škogled i Osnovnom školom “Vlada Obradović Kameni”. Urbano čvorište 2 je kolektivno zamišljena intervencija u školskom dvorištu – letnja učionica na otvorenom javnom prostoru u naselju Ledine, koja ima za cilj da unapredi kvalitet života u zajednici.

Pokrovitelji BINA su Grad Beograd, Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Inženjerska komora i Kreativna Evropa, a podršku su dali i Austrijski kulturni forum, ambasade Danske i Finske…

*Foto: BINA promo

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.