Goli najbolji na 13. LFF-u
Najboljim filmom 13. Liburnia Film Festivala, posvećenog hrvatskoj dokumentaristici, proglašen je “Goli” Tihe Gudac o Golom otoku, koji je bio i jedan od favorita publike.
U konkurenciji sa još 13 hrvatskih dokumentarnih filmova, “Goli” (Factum) je pobedio na 13. LFF-u uz obrazloženje žirija da “na emotivan i iskren način prožima privatno i javno i u celini predstavlja umetničko i društveno važno delo hrvatskog dokumentarizma”.
Posebno priznanje žiri je dodelio filmu “Staklene oči” Marija Papića (Grupa 7 i Kinoklub Zagreb), naznačivši da “nagrada predstavlja podsticaj za dalje razvijanje veština filmskog izraza autora, naročito u kontekstu audio-vizuelnih stilizacija”, saopšteno je 29. avgusta na zatvaranju 13. LFF-a u lučici u Ičićima kod Opatije.
Publika je najboljim filmom proglasila “Lijepo mi je s tobom, znaš” Eve Kraljević (Hulahop), dodelivši mu prosečnu ocenu 4,68, u tesnoj borbi s filmovima “Goli” (4,63) i “Razred” (4,62).
Tiha Gudac, Nenad Puhovski
Najboljim regionalnim filmom 13. LFF-a proglašen je “Veruda – film o Bojanu” riječkog reditelja Igora Bezinovića (HRT) koji je nagrađen za “umeće stvaranja snažnih emocija minimalističkim rediteljskim postupcima”, dok je posebno priznanje dodeljeno filmu “Pismo za Ohajo” delničkog autora Rasima Karalića (VIS videostudio) za “rediteljski potencijal i iskreni pristup univerzalnoj temi”.
Nagradu za najbolju režiju dobila je Vesna Ćudić za “Razred” (Nukleus film), film kojim je 25. avgusta i otvoren 13. LFF, a prema navodima žirija, “izuzetno važnu društvenu tematiku prikazala je u zaokruženom i celovitom filmskom delu ujednačenog ritma u kojem se oseća rediteljska posvećenost temi i junacima”.
Razred, Vesna Ćudić i protagonisti
Najbolji snimatelj je Boris Poljak, nagrađen za fotografiju u filmu “Rakijaški dnevnik” (Hrvatski filmski savez), za “izuzetnu kreativnost vizuelnog izraza u kojem direktor fotografije pretvara realni svet u gotovo apstraktne forme”.
Najbolju montažu potpisuje Dragan von Petrović za film “Goli” u kojem je, kako je istakao žiri, pokazao “umeće pričanja priče koja nadilazi uobičajenu ulogu montažera”, vešto spajajući istorijske i društvene činjenice sa intimnim svetom protagonistkinje.
Dragan von Petrović via Skype
Najbolji dizajner zvuka je Martin Semenčić, nagrađen za rad na filmu “Rakijaški dnevnik”, uz obrazloženje da su “majstorskom upotrebom svakodnevnih zvukova naizgled banalne radnje podignute na oniričan i mističan nivo”.
LFF je od ove godine uveo i finansijske nagrade - po 7.000 kuna (oko hiljadu evra) za najbolji film i nagradu publike, koje su prikupljene preko crowdfunding kampanje na platformi Indiegogo.
Nagradu za najbolju režiju podržava Institut dokumentarnog filma iz Praga, pa će Vesna Ćudić tako imati sa svojim sledećim dokumentarnim projektom direktan ulaz na Ex Oriente Film, najveći program za razvoj dokumentarnih filmova iz srednje i istočne Evrope.
Nagradu za najbolji regionalni film podržava Balkan Documentary Center iz Sofije direktnim ulazom na trodelni edukativni program za razvoj projekata BDC Discoveries i popustom od 50% na troškove participacije.
Od ove godine i Restart se uključio u sponzorisanje nagrada, pokrivajući tehničku uslugu izrade DCP-a nagrađenima za najbolji film festivala i najbolji regionalni film.
Žiri su činili: Lejla Dedić, Tatjana Božić, Elvis Lenić, Igor Paulić i Davor Tatić.
Oliver Sertić, Damir Čučić, Elvis Lenić, Igor Paulić, Davor Tatić
Direktor i selektor LFF-a Oliver Sertić izrazio je u završnici zadovoljstvo ovogodišnjim festivalskim izdanjem, kao i hrvatskom dokumentarnom produkcijom ove i prošle godine.
“Publike je bilo više nego ikada do sada, gotovo svi autori došli su predstaviti svoje filmove, a zajedno s filmskim novinarima, međunarodnim i regionalnim festivalskim selektorima, TV urednicima i protagonistima imali smo više od 60 gostiju. Već su usledili pozivi na neke festivale i nekoliko otkupa za TV prikazivanja”, rekao je Sertić, dodajući i da mu je bilo teže nego ikada da složi program, jer neki vrlo dobri filmovi, nažalost, zbog ograničenog broja programskih slotova, nisu mogli biti prikazani.
Na 13. LFF-u prikazana su ukupno 23 recentna hrvatska dokumentarca i jedan gostujući slovenački.
LFF organizuje istoimeno udruženje iz Rijeke u partnerstvu s Restartom i udruženjem Delta, uz podršku Hrvatskog audiovizuelnog centra, Društva hrvatskih filmskih reditelja, Grada Opatije i Turističke zajednice Opatije, Primorsko-goranske županije, Mesnog odbora i TZ Ičići.
(SEEcult.org)