• Search form

05.09.2015 | 22:53

Filipu Davidu Meša Selimović

Filipu Davidu Meša Selimović

Nagradu “Meša Selimović” za najbolji roman na govornom prostoru Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, objavljen 2014. godine, dobio je pisac Filip David iz Srbije za knjigu “Kuća sećanja i zaborava” o holokaustu i zlu u čoveku tokom istorije.

Nagrada je uručena Davidu 5. septembra na zatvaranju 15. Međunarodnih književnih susreta Cum grano salis u Tuzli, rodnom gradu Selimovića.

Davidov roman “Kuća sećanja i zaborava”, za koji je dobio i NIN-ovu nagradu za 2014. godinu, proglašen je najboljim u regionu odlukom žirija koji su činili akademici Enes Karić i Julijana Matanović, književnici Hadžem Hajdarević i Milorad Popović i književni kritičar Vladimir Arsenić.

Na ceremoniji u Međunarodnoj galeriji portreta, nagradu je Davidu uručio gradonačelnik Tuzle Jasmin Imamović, koji je i inicijator tog priznanja koje se dodeljuje od 2001. godine.

Davidov roman “Kuća sećanja i zaborava” inspirisan je detaljima iz života samog pisca koji su ga podstakli da napiše knjigu o čoveku koji je dobio priliku da promeni identitet kako bi ostao u nemačkoj porodici koja ga spasila od Holokausta. Davidov roman sučeljava četiri životne priče Jevreja stradalnika i njihovih porodica u potresnom svedočenju sačinjenom od dnevnika, pisama i snoviđenja.

"Istovremeno, David kroz tekst pokušava ponuditi nekoliko od mogućih odgovora na pitanje šta je suština zla. Koja je, kako se nagoveštava, neodvojiva od ljudske sudbine. Oslanjajući se na svojevrsno kombinovanje fantastike i dokumentaristike, vešto upotrebljavajući kabalističku tradiciju i jevrejski misticizam, narativ nam nudi različite modele suočavanja sa traumatičnom prošlošću koja podrazumeva i mnogo više od užasa Drugog svetskog rata. Činjenica da se samo kroz sećanje, ma koliko ono bilo bolno, može zadržati ljudskost bitna je odrednica identiteta na prostorima bivše Jugoslavije. Jedino kroz sećanje moguće je nastaviti život, a zaborav koji se nudi kao neka vrsta leka naposletku biva odbačen, jer je lažan. Ova teška, ali utešna misao, prati glavnog junaka s kojim se identifikujemo u vozu koji u Evropi uvek ima samo jedan pravac. Dramaturški i jezički precizan, prepun epizoda koje funkcionišu i kao zasebne pripovetke, i kao delovi jedne veće celine, roman ’Kuća sećanja i zaborava’ predstavlja, ono što velika književnost uvek i jeste, autentičnu sliku prošlosti, dijagnozu sadašnjosti i anticipaciju budućnosti", saopštio je žiri.

Davidu je uručena skulptura "Pero i mastionica", te novčana nagrada od 7.000 konvertibilnih maraka (3.500 evra).

Uz Davidov roman, u izdanju Lagune iz Beograda, u užem izboru bili su i romani “Utjehu noćnog neba” (Profil, 2014) Dževada Karahasana iz Bosne i Hercegovine, “Blue moon” (Sandorf, 2014) Damira Karakaša iz Hrvatske, “Brdo” (VBZ, 2014) Ivice Prtenjače iz Hrvatske i “Devet” (Otvoreni kulturni forum, 2014) Andreja Nikolaidisa iz Crne Gore.

Uži izbor sastavljen je od 16 autora koje su nominovali nacionalni selektori.

Nagrada “Meša Selimović” tradicionalno se dodeljuje u okviru Književnih susreta Cum grano salis, čija je ideja da se na prostoru Zapadnog Balkana potencira ono što povezuje, a ne ono što razdvaja.

Prvi dobitnik bio je 2002. godine Marinko Koščec za roman “Netko drugi”, a dosadašnji dobitnici su i Irfan Horozović za “Shakespeare u Dar es Salaamu” (2003), Ivica Đikić za “Cirkus Columbia” (2004), Ognjen Spahić za “Hansenova djeca” (2005), Sanja Domazet za “Ko plače” (2006), Miljenko Jergović za “Ruta Tannenbaum” (2007), Mirko Kovač za “Grad u zrcalu” (2008), Bekim Sejranović za “Nigdje, niotkuda” (2009), Mirjana Đurđević za "Kaja, Beograd i dobri Amerikanac" (2010), Ludwig Bauer za "Zavičaj, zaborav" (2011), Faruk Šehić za roman “Knjiga o Uni” (2012), Milorad Popović za "Karnera” (2013) i Ivan Lovrenović za “Nestali u stoljeću” (2014).

15. Književni susreti Cum grano salis održani su od 2. do 5. septembra, a obeležili su četiri jubileja – 20 godina od rođenja književnika Derviša Sušića (1925-1990), 110 godina od rođenja književnika Hasana Kikića (1905-1942), sto godina od rođenja književnika Branka Ćopića (1915-1984) i 150 godina od rođenja pesnika Silvija Strahimira Kranjčevića (1865-1908).

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.