Dobitnici nagrade Mirko Kovač
Nagrada “Mirko Kovač”, koju je istoimeno udruženje u Rovinju ustanovilo u čast velikog jugoslovenskog pisca Mirka Kovača, dodeljena je Vuku Ršumoviću, Svetlani Slapšak, Draganu Markovini i Otu Horvatu.
Ršumović je nagrađen za scenario filma “Ničije dete”, u produkciji kuće Art & Popcorn (Srbija) i koprodukciji kuća BaBoon (Srbija) i Kinorama (Hrvatska), Svetlana Slapšak za knjigu eseja “Leteći pilav. Antropološki ogledi o hrani”, u izdanju Biblioteke XX vek (Beograd, 2014), Markovina za najbolje delo mladog autora za knjigu “Između crvenog i crnog”, u izdanju Plejade (Zagreb, 2014), te Horvat za roman “Sabo je stao”, u izdanju Agore (Novi Sad, 2014).
Žiri nagrade “Mirko Kovač” činili su: Vlaho Bogišić (predsednik), Borka Pavičević, Predrag Antonijević, Enver Kazaz i Dragan Radulović, a selektori za četiri kategorije su: Bruno Kragić za scenario, Srđan V. Tešin za knjigu mladog autora, Tomislav Brlek za knjigu eseja i Mića Vujičić za roman.
Nagrada je namenjena autorima iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije, a dodeljuje se u četiri kategorije u kojima je Kovač ostavio značajna dela.
Kako bi se onemogućili bilo kakvi uticaji na odluku o dobitnicima, tek za pet godina biće objavljeno koje su knjige bile među predloženima za nagrade.
Udruženje “Mirko Kovač”, na čijem je čelu piščeva udovica Slobodana Matić Kovač, zamolilo je članove žirija da se usaglase o dobitnicima kako bi se izbeglo preglasavanje.
Nagrade će biti uručene 3. oktobra na drugim “Danima Mirka Kovača”, a sastoje se od povelje i novčanog iznosa od po 5.000 evra, koji je, kako su preneli hrvatski mediji, poklon osobe koja izuzetno ceni rad Kovača, ali želi da ostane anonimna.
Na dodeli nagrada, kako je najavljeno, dramski umetnik Predrag Miki Manojlović čitaće delove Kovačeve knjige “Elita gora od rulje” u dramatizaciji Filipa Davida.
“Dani Mirka Kovača”, čiji je umetnički direktor Seid Serdarević, biće održani od 1. do 4. oktobra, a posvećeni su temi “Književnost i politika”, koja će biti razmotrena u formi okruglih stolova, naslovljenih Kovačevim esejima (Večita robija – Književnost i politika od Hamsuna do Houellebecqa, Elita gora od rulje – Današnje elite i njihov odnos prema kulturi, Grob u tuđini – Egzil kao sudbina i prokletstvo i Ugašeno svetlo u evropskoj krčmi – Nacionalizmi danas kao književna činjenica).
Manifestacija posvećena Mirku Kovaču održana je prvi put krajem septembra 2014. godine, a okupila je domaće i međunarodne stučnjake, književnike i filmske radnike kako bi se na primeren način vrednovala i očuvala književna, filmska i pozorišna ostavština Kovača i promovisale estetske, moralne i političke vrednosti koje je zastupao.
Rođen 26. decembra 1938. u Petrovićima blizu Bileće u Crnoj Gori, Mirko Kovač je preminuo 19. avgusta 2013. u Zagrebu u 75. godini, a prema sopstvenoj želji sahranjen je u Rovinju, gde je živeo od početka 90-ih, po dolasku iz Beograda.
Osim kao pisac, scenarista, dramatičar i esejista, bio je poznat i kao oštar kritičar nacionalizama i društvenih devijacija poslednjih decenija na prostoru bivše Jugoslavije.
(SEEcult.org)