• Search form

25.04.2019 | 14:39

Poruka iz SANU: Beogradska tvrđava i Beograd stručnjacima

Poruka iz SANU: Beogradska tvrđava i Beograd stručnjacima

Odeljenje jezika i književnosti Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), povodom planirane izgradnje gondole Kalemegdan-Ušće, podržalo je inicijativu kolega iz Odeljenja istorijskih nauka da se pitanje izgleda Beogradske tvrđave i Beograda vrati u nadležnost stručnjaka. Ujedno, Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), na čiju je inicijativu Upravni sud u Beogradu naložio privremeno zaustavljanje svih radova na projektu izgradnje gondole, saopštio je da su neistiniti navodi pojedinih gradskih čelnika da se građevinska dozvola čiji je poništaj traži ne odnosi na izgradnju gondole.

“Pozivajući se na saopštenja naučnog skupa koji je još pre tri decenije posvetilo Beogradskoj tvrđavi, Odeljenje istorijskih nauka Srpske akademije nauka i umetnosti se odlučno protivi izgradnji žičare sa gondolom, koja treba da bude izgrađena između jezgra Tvrđave i druge obale Save. Odeljenje upozorava da bi ta žičara grubo narušila celinu jedinstvenog spomenika i viziju položaja Tvrđave na ušću dveju velikih reka, kakav nema nijedan srednjovekovni grad”, navedeno je u obrazloženju akademika Ljubomira Simovića, koje je Odeljenje jezika i književnosti jednoglasno podržalo, saopštila je 25. aprila SANU. Odeljenje jezika i književnosti istaklo je da daje punu podršku kolegama iz Odeljenja istorijskih nauka “suočeno sa sve težim posledicama zahvata koji drastično dovode u pitanje identitet” Beograda, a u tom smislu posebno je pomenulo “megalomanski projekat Beograda na vodi”. Stoga je zatraženo da se sudbina i izgled Beogradske tvrđave i Beograda vrate u nadležnost stručnjaka.

Odeljenje istorijskih nauka SANU 17. aprila izrazilo je oštro protivljenje najavljenoj izgradnji gondole, ocenjujući da bi taj projekat "grubo narušio celinu jedinstvenog spomenika i viziju položaja Beogradske tvrđave” i konstatujući i da je "porazna činjenica da je projekat o izgradnji nesrećne turističke atrakcije odobrio upravo Republički zavod za zaštitu spomenika kulture (RZZSK) kojem je staranje o Tvrđavi, s obzirom na izuzetan značaj, povereno".

Upravni sud u Beogradu naložio je zaustavljanje radova na projektu izgradnje gondole na Kalemegdanu do donošenja konačnog rešenja o zakonitosti građevinske dozvole koju je za pripremne radove izdalo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije. Upravni sud doneo je to rešenje 19. aprila na osnovu tužbenog zahteva Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), zaključivši da je osnovan i da bi izvođenje radova na Kalemegdanu moglo da ima nenadoknadive posledice po Kalemegdansku tvrđavu kao kulturno dobro i po životnu sredinu.

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture najavilo je tim povodom tužbu na rešenje Upravnog suda i ponovilo stav da nema nezakonitosti.

"Posebna građevinska dozvola kojom se odobravaju pripremni radovi doneta je u skladu s važećim prostornim planom i planskim aktima grada Beograda, kao i u skladu s rešenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Dozvola se odnosi na pripremne arheološke radove na Kalemegdanu koji treba da budu izvedeni", saopštilo je 23. aprila Ministarstvo, napominjući i da je posebna građevinska dozvola doneta po zahtevu Skijališta Srbije, na osnovu Zakona o planiranju i izgradnji.

Povodom rešenja Upravnog suda, zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je 24. aprila da se privremena mera ne odnosi na izgradnju gondole, već na privremenu građevinsku dozvolu, koja je izdata za sprovođenje arheoloških radova koje izvodi Arheološki insititut SANU.

Prema njegovim rečima, koje su preneli mediji, zaustavljena su arheološka istraživanja, ali su “lažne informacije da je zaustavljena izgradnja gondole”, jer za nju “još nije ni izdata građevinska dozvola, pa, samim tim, izgradnja nije ni mogla da bude zaustavljena”.

Slično je reagovalo i JP Skijališta Srbije, a RERI je tim povodom saopštio 25. aprila da su neistiniti navodi da se građevinska dozvola čiji poništaj RERI traži ne odnosi na izgradnju gondole.

“Naime, u samoj građevinskoj dozvoli čiji je poništaj kao nezakonite RERI tražio, izričito se navodi da se ista izdaje za ‘izvođenje pripremnih radova za izgradnju stanice gondole ‘Kalemegdan’. Predmetna građevinska dozvola poziva se na lokacijske uslove koji su izdati za projekat izgradnje gondole, a koji shodno Zakonu o planiranju i izgradnji (ZPI) predstavljaju dokument koji prethodi izdavanju građevinske dozvole za konkretan objekat (projekat)”, naveo je RERI.

RERI je naglasio i da pripremni radovi, koji se sprovode na određenom zemljištu, jesu radovi koji prethode građenju objekta i kao takvi, shodno odredbama ZPI, predstavljaju sastavni deo izgradnje objekta, za koji se izdaje građevinska dozvola.

“To samo znači da je i za radove koji su do sada obavljeni, a koji se između ostalog odnose na seču stabla na predmetnoj parceli, prethodno morala biti izdata građevinska dozvola, a što u vreme seče prema javno dostupnim informacijama nije bio slučaj”, naveo je RERI, napominjući i da se nigde u rešenju o izdatoj građevinskoj dozvoli ne pominje da se ona izdaje za izvođenje arheoloških ispitivanja.

RERI ukazuje da je ta građevinska dozvola javno dostupan dokument čiji je sadržaj dostupan na sajtu Agencije za privredne registre, te da je iz njenog dispozitiva jasno na koju vrstu radova se odnosi.

Upravo iz razloga što arheološka istraživanja nisu sprovedena na adekvatan način i uticaj projekta na životnu sredinu ostao neutvrđen, RERI je i podneo Upravnom sudu tužbu kojom je zahtevao da se predmetna građevinska dozvola oglasi nevažećom.

RERI je ponovio apel na nadležne organe i institucije da se “striktno pridržavaju propisa i da ih tumače na ispravan način, bez pokušaja da istima manipulišu”. Istovremeno, poziva sve društvene aktere da pitanje koje je od najvišeg interesa za sve Beograđane, ali i za sve građane Srbije i kulturnu baštinu sačuva od dalje politizacije i skretanja pažnje javnosti sa suštine problema.

Zbog neregularnosti u procesu planiranja izgradnje gondole, Evropa Nostra Srbija i druga strukovna, naučna i obrazovna tela posvećena kulturnom nasleđu uputila su nedavno apel Ministarstvu kulture i informisanja da pokrene proceduru za stavljanje van snage Plana detaljne regulacije i donese privremenu meru za odlaganje svih radova na izgradnji gondole. Od ministra je tim povodom zatrazeno i da preispita postupanje odgovornih lica u RZZSK. U dopisu je data detaljna analizira svih proceduralnih i zakonskih  neregularnosti u radu RZZSK-a u procesu davanja mišljenja, odluka, uslova i mera zaštite u procesu planiranja gradnje gondole, saopštila je organizacija Evropa Nostra Srbija, koja je deo međunarodne asocijacije za kulturno nasleđe i jedan od pokretača peticije protiv gondole koju je potpisalo više od 15.500 građana.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.