• Search form

01.10.2015 | 12:20

Počeo Transevropa festival

Počeo Transevropa festival

Transevropa festival u Beogradu počeo je 30. septembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju panelom o radikalnim promenama u Evropi danas, a posetioce do 4. oktobra očekuje još niz diskusija, umetničkih i pratećih programa, kojima će više od 120 učesnika ponuditi kritički osvrt na trenutne političke i društvene paradigme u kontekstu savremenog evropskog diskursa.

Aktuelna pitanja migracija, novih političkih pokreta, evropska i globalna ekonomija i njihova alternativa, urbanistički, društveni i kulturni razvoj i javna dobra, ključne su teme Transeuropa festivala koji okuplja međunarodno poznate aktiviste, filozofe, novinare i umetnike, a organizovan je na nekoliko lokacija u Beogradu.

Prve večeri, na panelu “Not a dinner party: Reflections on radical change in Europe”, govorili su filozof, aktivista i autor nekoliko uticajnih knjiga Srećko Horvat iz Hrvatske, direktorka CZKD-a Borka Pavićević, Jelena Vasiljević iz Instituta za filozofiju i društvenu teoriju, španski novinar Huan Luis Sančez, suosnivač portala Eldiario, te Marko Aksentijević iz kolektiva Ministarstvo prostora.

Intenzivan program najavili su Dafne Bulebah iz Nemačke i Lorenco Marsili iz Italije - u ime organizatora iz Evropskih alternativa, mrežne organizacije koja je 2007. godine inicirala pokretanje tog transnacionalnog festivala.

Kroz četiri tematske celine - Nove političke forme i pokreti, Alternativna ekonomija, Zajednička dobra, Migracije i mobilnost, internacionalna selekcija učesnika festivala Transeuropa, među kojima su najavljeni predstavnici Pirat beja (Pirate Bay), Vikiliksa (Wikileaks), španskog pokreta Zemos, platformi eldiario.es, openDemocracy, European Alternatives… kao i drugi teoretičari, aktivisti, predstavnici civilnog društva i umetnici iz regiona i sveta, ponudiće kroz različite programske forme dijalog o dominantnim problemima sa kojima su Evropa i svet danas suočeni, kao i o mogućim alternativama.

U CZKD-u 1. oktobra na programu je performans Bojana ĐorđevaNije to crvena, to je krv”, a u KC Gradu tokom popodneva je u toku radionica o mobilnosti umetnika i umrežavanju na Balkanu i regionu Magreb. Radionice su organizovane i u Magacinu u Kraljevića Marka i galeriji Remont, gde će od 1. do 5. oktobra biti otvorena izložba “Beleške sa margine” kolektiva Ogino Knaus (ogino:knauss) iz Berlina.

Među gostima je i Piter Sunde, suosnivač Pirat beja (PirateBay), koji će 1. oktobra u Domu omladine javno intervjuisati analitičara savremene evropske i globalne ekonomije Breta Skota (Brett Scott), autora knjige "The Heretic’s Guide to Global Finance: Hacking the Future of Money" u kojoj prepričava svoje iskustvo aktiviste u oblasti alternativnih ekonomija. U DOB-u će potom biti održan i panel o nezavisnoj umetnosti u teškim vremenima, a među učesnicima su Lesya Kulchinska (VCRC) iz Ukrajine, Jota Mombaça (Brazil), Saša Janjić (Remont) iz Beograda, Slawomir Sierakowski (Krytyka) iz Poljske i Ségolène Pruvot (European Alternatives).

Jedan od glavnih tematskih fokusa su migracije i aktuelna dešavanja na granicama širom Evrope, pa je toj temi posvećen deo pratećeg umetničkog programa i nekoliko diskusija.

     Kamerades kolektiv

Instalacija kolektiva Belgrade Raw i organizacije BLOCKFREI iz Beča“Naše nove komšije” biće otvorena 2. oktobra u 17.30 na Trgu Nikole Pašića. Publika ima priliku da pogleda i nedavno postavljenu izložbu u Muzeju afričke umetnosti “Život migranata u Beogradu”.

Istog dana u 16 sati u DOB-u će biti održan i panel “Fokus na umetnost i migracije” na kojem će govoriti fotograf Luka Knežević Strika, Đorđe Balmazović iz grupe Škart, kustoskinja izložbe u MAU Emilia Epštajn i fotograf Marko Risović. U istom prostoru, nakon razgovora, kolektiv Entrange Miroir izvešće performans “Europe Endless”.

Još jedna diskusija koja tretira odnos politike prema aktuelnoj izbegličkoj krizi biće održana 3. oktobra u CZKD-u, a učestvovaće članica Arči kolektiva iz Italije Sara Prestiani, Manos Mossupulos iz Fondacije za otvoreno društvo u Bukureštu i Radostina Pavlova iz Centra za pravnu pomoć iz Bugarske.

U saradnji sa Kijevskim bijenalom, biće održan i panel o “odbrani Evrope sa margina”.

Između ostalog, 3. oktobra u KC Gradu biće predstavljena knjiga “Džentrifikacija Savamale” koja je zajedničko delo grupe autora iz Beograda i Ciriha. Dobrica Veselinović iz Ministarstva prostora iz Beograda govoriće sa ostalim koautorima o najvažnijim saznanjima do kojih su došli pišući o urbanističkom, društvenom i kulturnom razvoju Savamale u proteklih nekoliko godina.

Deo Transeuropa festivala je i međunarodna konferencija “Novi prostori – nove mogućnosti koja će biti održana 4. oktobra u Magacinu u Kraljevića Marka, u organizaciji Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) koja tim skupom namerava da borbe za društvene i kulturne centre u Srbiji i regionu stavi u širi globalni kontekst borbe za javna dobra. Takođe, NKSS tim skupom nastavlja napore da se od Magacina, na osnovu novog modela koji je predložila,  formira kulturni centar za programe nezavisnih grupa i pojedinaca u oblasti savremene kulture i umetnosti na principima otvorenosti i dostupnosti prostora velikom broju kulturnih radnika, zajedničkog rada, deljenja prostora i stvaranja podsticajnog okruženja za kulturnu produkciju.

Prvi panel, na temu “Novi prostori kulturne produkcije”, okupiće učesnike iz Srbije i sveta koji će govoriti o različitim pristupima korišćenju, osvajanju i upotrebi prostora (Sally Abu Bakr - Ramala, Palestina, Elof Hellström - Cyklopen, Stokholm, Lorenzo Romito - Stalker Collective, Venecija, Ma Yongfeng – Peking, Ivan Velisavljević - Beograd), a drugi panel posvećen je regionalnoj sceni, pa će na temu “Kakav nezavisni kulturni centar nam treba?” govoriti Mitja Bravhar (Kino Šiška, Ljubljana), Emina Višnić (Pogon, Zagreb), Iskra Gešoska (Jadro, Skoplje) i Milica Pekić (NKSS).

Transeuropi se za ovu priliku priključio i Mikro festival amaterskog filma, kao i organizacija Tačka komunikacije iz Beograda, koji su, u saradnji sa nekoliko partnera, osmislili za posetioce posebne gradske šetnje koje tematski istražuju urbanističke i društveno-istorijske okolnosti razvoja grada.

Festival je organizovan u partnerstvu sa kolektivom Ministarstvo prostora iz Beograda, čiji članovi već nekoliko godina pokreću i promišljaju pitanja razvoja grada.

Svi programi otvoreni su za javnost i besplatni, a detalji se nalaze na festivalskom sajtu transeuropafestival.eu, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.