Zamenjeni 2,1
Izložba “Zamenjeni 2,1” Nikole Radića Lucatija biće otvorena 20. oktobra u galeriji Studentskog kulturnog centra u Kragujevcu, a posvećena je jednom od pod-događaja oktobarske kragujevačke tragedije 1941. godine, kada je došlo do rasno motivisanog lova srpske državne straže i dobrovoljaca na Rome kako bi se prikupile žrtve za razmenu talaca sa nemačkim okupatorom.
Taj događaj, kako ukazuje autor, sproveo je Marisav Petrović, lokalni fašista, poslanik Ljotićevog “Zbora” i komandant Petog dobrovoljačkog bataljona sa svojom jedinicom, pošto su smenili lokalnu opštinsku vlast i pomogli nemačkoj kaznenoj ekspediciji da rasno i ideološki izabere žrtve za streljanje - komuniste, radnike, simpatizere partizana, Jevreje, Rome, siromašne, seljake, decu, đake, one kojima se moglo oteti, ucenjene, one koji su im se ranije zamerali, one koje nisu poznavali, članove sopstvenih širih familija, nevine, naivne i slučajne...
“Ovo nabrajanje, iako kompleksno i donekle konfuzno, ipak tog dana nije bilo arbitrarno, već strukturirano dugom edukacijom i navikavanjem na šovinizam i rasizam, kao i na političko nasilje spram etnički nezaštićenih, ali i socijalno ugroženih grupa. O stepenu ‘normalnosti’ njihovog čina, kao i usvojenosti nacističke ideologije svedoče kako brzina kojom je akcija izvedena, tako i potpuno odsudstvo znakova pobune, stida ili saosećanja sa žrtvama od strane dobrovoljaca. Ovo upućuje na mnogo ranije sprovedenu de-senzitizaciju izvršilaca, kao i dehumanizaciju populacija žrtava...”, naveo je Lucati povodom izložbe.
Izložba “Zamenjeni 2,1” ukazuje da tragedija političkog nasilja sadrži u sebi i ključ mehanizma koji to nasilje generiše. Isklizavanje društva iz svoje etičke ravni često se jasno prelama u naizgled malim, lokalnim događajima, u kojima, igrom slučaja, dolazi do vrhunca ideološki čistog nasilja koje sa društva skida svaki trag civilizacije.
Povodom izložbe, Lucati podseća i na reči komesara za socijalnu politiku i narodno zdravlje u komesarskoj vladi Milana Aćimovića, Stevana Ivanića: “Rasno-biološka zaštita narodne životne snage i porodice mora biti u osnovi svake državne, društvene i privredne politike” (program Zbora).
Takođe, podseća i na reči Ernesta Renana da je zaboravljanje “ključni faktor u izgradnji nacije”.
Nikola Radić Lucati, likovni umetnik, postdiplomac akademija u Beogradu i Jerusalimu, predavao je medijsku umetnost na Bezalel akademiji umetnosti u Jerusalimu, fotografiju na koledžima Kamera Obskura (Camera Obscura) i Kališer (Kalisher) u Tel Avivu.
Redovno izlaže, piše i drži predavanja, a mnoge od izložbi posvetio je ideji prava manjina na interpretaciju i reprezentaciju sopstvane istorije.
Među njegovim novijim izložbama su: "Nedovoljnost", 2015 - o investicionoj politici u post genocidnom ekonomskom prostoru, na izložbi "Rezolucija 827", Stedelijk Museum Buro Amsterdam; "Kondenzat", 2014 - o posledicama projekta Južni tok, na izložbi "Nevidljivo nasilje", u MSU Beograd, ARTIUM Vitoria Gasetiz i Salzburger Kunstverein; “Skupna boravišta”, 2013. u UK Parobrod o ulozi Kraljevine Jugoslavije u stradanju “Kladovskog transporta”; “Predvidljivi ishodi” 2012. o istoriji arhitekture Beograda kao dela politike totalitarnih ideologija - na “Europe. South East - Recorded Memories” u Muzeju fotografije Braunšvajg i drugde, u organizaciji Gete instituta (deo rada izložen na konferenciji o Starom sajmištu u Domu Vojske u Beogradu); “Groznica - numizmatička vrednost” 2013 - na izložbi “Vot ken you mach” u Kunsthausu u Drezdenu i u MWW u Vroclavu (o uklanjanju dokaza o zločinima okupatora 1944. u Beogradu, zasnovano na istraživanju dr Milovana Pisarija); “Zapis” 2012 o masakru Jevreja u Rakovici 1941. u KC Grad u Beogradu…
Izložba “Zamenjeni 2,1” u SKC-u u Kragujevcu biće otvorena do 8. novembra.
*Foto: Kadar iz filma "Biće skoro propast sveta" Aleksandra Saše Petrovića
(SEEcult.org)