Prevlast muzičkih pirata na vebu
Međunarodna federacija diskografske industrije (IFPI) upozorila je u godišnjem izveštaju da je 95 odsto preuzimanja muzike sa interneta nelegalno, što znači da muzičari i izdavačke kuće ostaju bez ogromnog dela prihoda. Daunlodovanje muzike povećano je za 25 odsto u proteklih godinu dana, ali su prihodi svetskog muzičkog tržišta opali za sedam procenata, pre svega zbog slabije prodaje kompakt diskova, a s druge strane - zbog neuspeha digitalne prodaje da to nadoknadi.
Međunarodna federacija diskografske industrije (IFPI) upozorila je u godišnjem izveštaju da je 95 odsto preuzimanja muzike sa interneta nelegalno, što znači da muzičari i izdavačke kuće ostaju bez ogromnog dela prihoda.
Daunlodovanje muzike povećano je za 25 odsto u proteklih godinu dana, ali su prihodi svetskog muzičkog tržišta opali za sedam procenata, pre svega zbog slabije prodaje kompakt diskova, a s druge strane - zbog neuspeha digitalne prodaje da to nadoknadi.
Prema izveštaju IFPI, organizacije koja predstavlja 1.400 kompanija u 72 zemlje, a sedište joj je u Londonu, procenjuje se da je u 2008. godini nelegalno preuzeto i šireno više od 40 milijardi muzičkih fajlova.
S druge strane, legalno je preuzeta 1,4 milijarda pesama, a najprodavaniji je bio singl američkog repera Lila Vejna (Wayne) “Lollipop”, prodat u 9,1 miliona primeraka.
Samo u Britaniji daunlodovano je 110 miliona singlova, a kupljeno je 10,3 miliona digitalnih albuma, što čini 7,7 odsto ukupne ponude na tržištu.
Izveštaj IFPI pokazuje i da digitalni muzički biznis nastavlja rapidni rast, započet pre šest godina, pa je povećanje od 25 dosto prošle godine doprinelo da sada vredi oko 3,7 milijarde dolara.
Digitalne platforme sada obuhvataju oko 20 odsto prodaje muzičkih izdanja, što je za 15 odsto više nego 2007. godine. Muzika je tako, u eri brzog razvoja internet i mobilne tehnologije, postala najzahvalnija za profit, s obzirom da u procentima ostvaruje veći prihod kroz digitalne platforme nego što to čine novine (četiri odsto) ili filmska industrija (četiri odsto).
S druge strane, nove izazove predstavljaju muzički pretplatnički servisi, društveni sajtovi i novi kanali licenciranja muzike. Predvodnici među njima bili su prošle godine servisi kao što su like Nokia Comes With Music i MySpace Music, kao i projekti saradnje sa internet provajderima, kao što su TDC u Danskoj, Neuf Cegetel u Francuskoj, TeliaSonera u Švedskoj i britanski BskyB.
Uprkos tom razvoju, muzički sektor je i dalje preplavljen neautorizovanom muzikom koja se distribuira preko interneta, pa je tako i procena da je 95 odsto muzičkih fajlova prošle godine preuzeto ilegalno zasnovana na istraživanju u 16 zemalja tokom trogodišnjeg perioda.
Prema navodima predsednika IFPI Džona Kenedija (John Kennedy), muzička industrija menja svoje pristupe u skladu sa novim zahtevima, a trenutna debata vodi se o okruženju za poslovanje i elementima od kojih ono zavisi.
Kenedi je rekao da su vlade, u debati o “slobodnom sadržaju” i angažovanju internet provajdera u zaštiti prava na intelektualno vlasništvo, počele da shvataju da nečinjenje nije opcija koja će obezbediti budućnost komercijalnog digitalnog sadržaja.
Sajt IFPI je http://www.ifpi.org