• Search form

24.06.2019 | 17:26

Kolektivna sreća

Kolektivna sreća

Umetnica Maja Milovanović, koja za sebe kaže da crta/slika ritualne analitičke studije mitskih slika iz prošlosti koje su aktuelne danas, predstavlja se u Kvaki 22 izložbom “Kolektivna sreća” koja je specifično osmišljena za taj jedinstveni vaninstitucionalni prostor u Beogradu, kao svojevrsni izraz podrške njegovom kolektivu i samoorganizovanju uopšte.

Izložba obuhvata seriju minijaturnih fotografija grupnih portreta, na osnovu kojih su nastali radovi Kolektivna sreća i Heroji naše prošlosti, a prema navodima umetnice, verovatno datiraju iz druge polovine 40-ih godina 20. veka. Grupa ljudi na njima očigledno je fotografisana na letovanju, a odaju utisak prisnog odnosa zagrljenih, srećnih pripadnika kolektiva.

Takođe, izložba obuhvata video rad Priče u Tehnikoloru koji govori o uticaju kolonijalne (pop-kulture) 80-90-ih godina u predgrađima u Jugoslaviji, poput Ostružnice – mesta u kojem je Maja Milovanović odrasla. U filmu, koji je uradila s Bojanom Milovanovićem, ona posećuje Dom kulture u Ostružnici, dan pred njegovo prvo renoviranje i rekonstrukciju. Dom kulture je izgrađen 60-ih godina, a u autentičnom prostoru, koji je svojevremeno služio za kolektivna okupljanja povodom proslava praznika i političkih skupova, kao i za kulturna dešavanja i zabave, umetnica se priseća svog detinjstva i za nju važnih utisaka predstavljenih kroz nekoliko kratkih narativa.

Izložba obuhvata i rad Primordijalna sreća, crtež prve porodične fotografije (Maje Milovanović) koji je nastao kao jukstapozicija, kao slika prve sreće ili prvog kolektiva.

Maja Milovanović je 2014. započela ciklus radova na temu Mit o Graditelju koji se zasniva na reartikulaciji, odnosno analitičkom crtanju/slikanju pronađenih fotografija iz druge polovine 20. veka i dnevnika izvesnog građevinskog inženjera Luke Popovića, pisanog početkom Drugog svetskog rata. Fotografije su pretežno autorsko-amaterski rad Popovića, a tog nepoznatog građevinskog inženjera umetnica doživljava kao mitsku ličnost koja je izgradila zemlju u kojoj se ona rodila i odrasla. Njegove fotografije i delove dnevnika koristi kao motive ili izvorne mitske narative.

Maja Milovanović u svojim radovima, pored ostalog, voli da se bavi trendovima na umetničkoj sceni, stereotipima i popularnom kulturom. Ona je i profesorka crtanja i slikanja u Srednjoj umetničkoj školi. Kaže da decu uči da gledaju, što i sama radi kroz procese stvaranja. Smatra da je umetnost daleko kompleksnija od umetničkog dela koji se izlaže u galeriji, a to pokušava da prikaže multimedijalnim izložbama i aktivnostima, referišući na vremensko-prostorne kontekste u odnosu na aktuelne pojave i lične okolnosti. Publiku smatra ključnom i uticajnom za njen rad, ali od publike očekuje i da sama uspostavlja kontekst (ili mitsku poruku).

Izložba “Kolektivna sreća”, čiji je kustos Petar Aleksić, otvorena je do 28. juna.

U Kvaki 22, inače, 25. juna gostuju umetnici Phill Niblock i Katherine Liberovskaya, koji će predstaviti izbor audio-vizuelnih radova.

*Foto: Bojan Milovanović

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.