• Search form

03.02.2009 | 15:46

Zvezde 6. Beogradskog festivala igre

Obiman i atraktivan program Beogradskog festivala igre (BDF), koji će biti održan u aprilu, čine celovečernje plesne produkcije nacionalnih baletskih kompanija i plesnih trupa i čuvenih koreografa iz Švedske, Holandije, Monaka, Nemačke, Brazila, Velike Britanije i Francuske, od kojih većina prvi put gostuje u Beogradu, a pojedine će videti i publika u Smederevu i Nišu.

Zvezde 6. Beogradskog festivala igre

Obiman i atraktivan program Beogradskog festivala igre (BDF), koji će biti održan u aprilu, čine celovečernje plesne produkcije nacionalnih baletskih kompanija i plesnih trupa i čuvenih koreografa iz Švedske, Holandije, Monaka, Nemačke, Brazila, Velike Britanije i Francuske, od kojih većina prvi put gostuje u Beogradu, a pojedine će videti i publika u Smederevu i Nišu.

Među učesnicima koji prvi put gostuju u Beogradu je i Balet Monte Karla, koji će pod pokroviteljstvom princeze Karoline od Hanovera 1. aprila i otvoriti šesti 6. BDF - postavkama svog koreografa i direktora Žana Kristofa Majoa (Jean-Cristophe Maillot), u kostimu i dekoru čuvenog modnog kreatora Karla Lagerfelda.

Kompanija koja je od baleta stvorila svetski trend i inspiraciju mnogim drugim umetnostima jedna je od najprestižnijih u svetu, a u njoj su gradili karijere i Ana Pavlova, Marius Petipa, Mihail Fokin, Vaclav Nižinski, Serž Lifar, Žorž Balanšin.., dok su muziku komponovali Debisi, Prokofijev, Ravel, Stravinski.., a kostime i scenu kreirali Brak, Pikaso, Šanel, Matis, Miro, Dali, Utrilo...

Prema rečima predsednice Saveta za igru Srbije - CID UNESCO Aje Jung, postavke “Pejzaž” i “Altro Kanto”, kojima će se Balet Monte Karla predstaviti na BDF-u, potvrđuju zahtevnost i ultimativne standarde današnje igre, prikazujući neponovljivu dinamiku i estetiku plesne leksike, odnosno preplitanje vrhunske tehnike sa lepotom i lakoćom izvodbe.

Iz londonskog Sadlers Velsa stiže Random Dance, čiji je direktor i koreograf Vejn MekGregor (Wayne McGregor), jedan od najzanimljivijih plesnih stvaralaca 21. veka.

Poznat po korišćenju savremenih tehnologija, a široj publici po osmišljavanju pokreta za filmove o Hariju Poteru, MekGregor je jedini stalno angažovan koreograf iz sveta savremene igre u istoriji londonskog Kraljevskog baleta.

Njegov projekat “Entitet”, koji će biti izveden 3. aprila u Sava centru, nastao je u saradnji sa najznačajnijim britanskim psihijatrima, a govori o odnosu teorijskog rada i igre koja iz njega nastaje, istražujući načine na koje možemo koristiti telo da bi otkrili ko smo.

Poseban događaj BDF-a biće i predstava “Odskok” poznate holandske koreografkinje Koni Jansen, koja će biti izvedena 5. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Reč je o pozorišnom i inventivnom plesnom projektu snažne i pokretačke energije, koji podrazumeva znalački odabranu muziku, izuzetnu režiju i dizajn svetla, ali i virtuoznu igru i kvalitet isključivo muških igrača, od kojih je trupa sastavljena.

Plesna kompanija Sociedade Masculina iz Sao Paola, takođe okuplja isključivo muške igrače, a beogradskoj publici se prvi put predstavlja radom dvojice veoma popularnih koreografa Enrikea Rodovalja (Između tela i plave boje) i Andonisa Fonjadakisa (Palpable).

Brazilski umetnici gostovaće 7. aprila na BDF-u, u Ateljeu 212, a dva dana kasnije nastupiće i u Narodnom pozoprištu u Nišu.

Najznačajnija baletska kompanija Južne Amerike, Balet Sao Paola, koji često gostuje na prestižnim svetskim scenama i festivalima, donosi 9. aprila na scenu Sava centra, tri plesne postavke različitih senzibiliteta, koje potpisuju koreografi Gagik Ismailian (dualidade@br), Sandro Boreli (Jezero) i Luis Fernando Bonđovani (Podela).

Balet Sao Paola stekao je ugled pre svega zahvaljući izuzetnom repertoaru, kreiranom ekskluzivno za tu trupu.

Publika BDF-a videće 11. aprila u Ateljeu 212 i “Don Q”, jedinstvenu plesnu postavku Štutgart Baleta i Štutgart Teaterhausa, koja angažuje dve plesne generacije.

Fasciniran dvojicom umetnika različitog iskustva i jednako snažnog personaliteta, koji su ostavili neizbrisiv trag u istoriji jedne od najznačajnijih evropskih baletskih kompanija, koreograf Kristijan Spuk (Christian Spuck) isčitava i predstavlja Servantesovog junaka, na potpuno nov način.

Među učsnicima BDF-a je i Emanuel Gat, jedan od najboljih igrača, ali i najtalentovanijih koreografa - predstavnika savremene izraelske plesne škole.

Svoju kompaniju, Emanuel Gat Dance, osnovao je u francuskom gradu Istru, a beogradskoj publici predstaviće postavke “Zimsko putovanje” i “Posvećenje proleća”, koje su mu donele prestižnu nagradu Besi u Njujorku, ali i prvi angažman s Baletom pariske Opere, za koji kreira celovečernju predstavu.

Osim u Beogradskom dramskom pozorištu 13. aprila, Gatove postavke videće i publika u Kulturnom centru Smederevo 14. aprila.

Za sam kraj BDF-a, nakon uspešnog nastupa na četvrtom izdanju tog festivala, najavljen je za 15. april povratak Kulberg balet na scenu Sava centra, postavkama Johana Ingera “Prazna kuća” i “Lutajući ludak”.

Oba naslova postala su prethodnih sezona nezaobilazan repertoar ne samo Kulberg baleta, već i mnogih važnih baletskih kompanija širom sveta, pre svega zbog potpuno novog rečnika kojim Inger vešto postavlja savremene plesne standarde.

Kulberg balet će gostovati posle Beograda i 17. i 18. aprila u Nacionalnom plesnom teatru u Budimpešti.

Inger se poklonio publici BFI-ja i 2007. godine, kada se s Kulberg baletom predstavio koreografijom “Kao ako”, uz “Aluminijum” Matsa Eka.

Izuzetni igrači Kulberg baleta pokazali su majstorstvo u obe predstave minimalističke scenografije i odličnog dizajna svetla, koje su premijerno izvedene 2005. godine.

BDF je za šest godina već postao dobra tradicija, koja podrazumeva dolazak istaknutih baletskih i savremenih plesnih kompanija, poznatih koreografa i aktuelnih produkcija. Koncipiran u cilju predstavljanja značajnih stremljenja savremene igre, uspostavio je i potvrdio umetničke standarde, ali i osnažio komunikaciju s domaćom i stranom publikom.

Prema navodima Aje Jung, nagrada Evropske inicijative i Fonda “Jelena Šantić” (2006), priznanje UNESCO-a u vidu titule vodećeg plesnog projekata u regionu jugoistočne Evrope (2006), kao i prijem u Svetsku plesnu alijansu (2007), bili su podsticaj i obaveza za tu manifestaciju.

Među rezultatima BDF-a su izuzetna posećenost predstava i formiranje nove publike, pozitivne kritike i reakcije iz inostranstva, informativni i edukativni sadržaji namenjeni lokalnoj plesnoj zajednici, popularizacija savremene igre u zemlji i regionu, kao i mogućnost da plesna umetnost nađe put do najšire publike emitovanjem predstava i posebnih emisija na televiziji.

Ovogodišnjim sloganom “Misao u pokretu” BDF ističe da je “mnogo misli koje se mogu odigrati”, da je “igra beskrajna misao” i “pokušaj sličan pisanju na vodi”.

Prateće aktivnosti šestog BFD-a obuhvataju master klasove, izložbe plesne fotografije, diskusije sa umetnicima, filmski program i prezentacije.

BDF je osnovan na inicijativu Međunarodnog saveta za igru CID UNESCO iz Pariza, a selektor programa je beogradska balerina i koreograf Aja Jung.

Tokom prethodnih godina pred festivalskom publikom su se predstavili:
Balet Marijinskog teatra iz Sankt Petersburga sa koreografijama Žorža Balanšina, Balet pariske Opere postavkama Vilijama Forsajta, Rudolfa Nurejeva i Morisa Bežara, Nacionalna plesna kompanija iz Madrida kreacijama čuvenog Nača Duata, Holandski plesni teatar I i II koreografijama Jiržija Kilijana, Pola Lajtfuta i Sol Leon, Balet milanske Skale postavkom Maura Bigoncetija...

Značajna su bila i gostovanja nacionalnih baleta iz Sofije (Žorž Balanšin, Mario Piaca), Soluna (Konstantinos Rigos), Atine (Rej Bara), Liona, Skoplja, Maribora (Edvard Klug), Praga (Icak Galili, Petr Zuska), Bijarica (Tijeri Malanden), Tulze (Načo Duato, Tvajla Tarp), Marseja (Frederik Flaman i Zaha Hadid)... plesnih kompanija Shen Wei Dance Arts, Inbal Pinto Dance Company, Henri Oguike Dance Company...kao i nastupi i postavke Jasmin Goder, Đilijerme Botelja, Filipa Sera, Laure Balis, Amande Miler, Havijera de Frutosa, Ismaela Iva, Talie Paz, Bernarda Montea, Gaja Vajzmana...

Neke od predstava su uspešno gostovale i u Novom Sadu, Nišu, Kruševcu, Užicu...

Realizaciju programa podržavaju Ministarstvo kulture Srbije i Sekretarijat za kulturu Skupštine grada Beograda, kao i ambasade i kulturni centri zemalja učesnica.

Osnovni vizuelni identitet manifestacije od 2007. osmišljava agencija Publicis.

Kompanija Vip mobile je od 2008. godine ekskluzivni sponzor BDF-a.

Pokrovitelj od samog početka je i Raiffeisen banka, a dugogodišnji prijatelji festivala su US Steel Srbija, Pošta, Doncafe, Alcatel... Ove godine BDF iam podršku i kompanije Bambi, kao i Forda, Volvoa, kompanije Siemens...

Sajt BFI je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.