U njega verujemo
Umetnica Ivana Ivković održaće 31. januara u Bitef teatru, počev od 19 sati, osmočasovni performans “U njega verujemo”, u kojem učestvuje više od 40 muških izvođača, a poslednji je deo trilogije inspirisane psihološkim procesima preuzimanja odgovornosti za sopstveni život, aktivnog rada na sebi i osamostaljivanja od nametnutnih normi i očekivanja društva.
Performans “U njega verujemo” (In Him We Trust) nastavak je ranije započetih site-specific i performativnih radova “Linije, redovi, kolone – Spavaonica” (Lines, Rows, Columns - Dormitory) i “Veliki Vavilon” (Babylon the Great), a sva tri rada skreću pažnju na konstrukte društvenog poretka, ali i naše lične - bilo da se tiču izazova iskrene komunikacije sa sobom i drugima ili ideje verovanja u sebe ili drugoga. Takođe, ova trilogija, prema rečima umetnice, ispituje konstrukte ličnih relacija prema pitanjima rodnog identiteta i integriteta pokušavajući da locira limite sopstvene, ženske perspektive u sagledavanju i poimanju drugosti, odnosno muškarca.
Muško telo se u ovim performativnim instalacijama posmatra, doživljava i uključuje i kao subjekat i kao objekat. U procesima razumevanja i susretanja sa drugošću koja se želi i za kojom se čezne, a polazeći od sopstvenih ranjivosti i izloženosti, zamenom klasičnih, očekivanih raspodela uloga i reprezentacija obnaženo i izloženo, muško telo tako postaje medij osetljivosti, nelagodnosti, senzualnosti.
Performans “U njega verujemo” dotiče se tematike verovanja, odnosno poverenja i preispitivanja onoga u šta zapravo verujemo kroz doslovno podražavanje opšte poznate scene Strašnog suda. Strašni sud ili sudnji dan predstavljava verovanje eshatoloških religija u poslednji i konačni sud koji će na kraju istorije biti izveden nad ljudima kako bi razdvojio pravedne od grešnih, nakon čega će pravedni kao nagradu zadobiti večni život a grešni konačnu smrt kao kaznu. Performeri igraju uloge iz standardne ikonografije te kompozicije koja postaje živa i u pokretu.
Rad je zamišljen da se izvodi jednom kao osmočasovni site-specific performans i u direktnoj je vezi sa zgradom Bitef teatra - nikada dovršenom katedralom nemačke evangelističke crkve.
Publika će tokom trajanja performansa, na koji je ulaz besplatan, moći da dolazi i odlazi, sedi, posmatra ili kontemplira izvođenje te religijske kompozicije, čime se ne oživljava samo konkretna scena, već se angažuje potencijal samog objekta transgresirajući se u njegovu prvobitnu namenu.
Telo i pokret ključni su faktor i emocionalno asocijativni potencijal ovog rada, uobličen spontanom koreografijom koju performer, prirodno i bez glume, izvode na konstrukciji koja podražava renesansni dojam perspektive. Rad potencira direktno i intimno suočavanje sa jednom od najprezentnijih biblijskih tema koja se oživljava, događa, improvizuje, transformiše i traje pred publikom, navela je Ivana Ivković.
Rođena 1979. u Beogradu, gde je diplomirala slikarstvo i magistrirala crtež na Fakultetu likovnih umetnosti, na kojem je trenutno na doktorskim studijama iz oblasti slikarstva, Ivana Ivković je od 2002. godine izlagala samostalno u Srbiji, Austriji, Nemačkoj, Libanu, Italiji, Španiji, SAD, Turskoj, Danskoj, Kanadi, Indiji... i učestvovala na nekoliko značajnih grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Tri puta je bila finalistkinja "Politikine" nagradu za najbolju izložbu (2007, 2010. i 2019). Dobitnica je stipendije KulturKontakta iz Beča 2008, Residency Unlimited organizacije iz Njujorka 2012, Casa dell Arte stipendije u Bodrumu 2013, te stipendija Linca za 2014, Ministarstva kulture Kvebeka u Montrealu, Beirut Art Residency iz Libana i nekolicine drugih programa.
Radovi Ivane Ivković nalaze se u Telenor kolekciji savremene srpske umetnosti, u kolekciji Muzeja grada Beograda i u nekoliko značajnih privatnih kolekcija u Njujorku, Bazelu, Lisabonu i Turskoj.
(SEEcult.org)