• Search form

14.02.2020 | 04:01

Balkman i Nepotkupljivi u Berlinu

Balkman i Nepotkupljivi u Berlinu

Beogradski umetnik Vladan Jeremić predstaviće 15. februara u Berlinu “Balkmanov dnevnik”, nastao posle događaja koji su pratili Salon Nepotkupljivih u vreme otvaranja rekonstruisanog Muzeja savremene umetnosti u Beogradu u oktobru 2017. godine. Jeremić je tada priveden zbog performansa u kojem su korišćene maske sa likom predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Balkmanov dnevnik” proistekao je usled okolnosti u vezi sa privođenjem Jeremića tokom sedmodnevnog otvaranja MSUB-a u oktobru 2017. godine, te povodom njegove ostrakizovanosti, koja je usledila nakon toga. Ovaj osobeni “digitalni dnevnik” i slikovno svedočenje prvi put će u Berlinu sa Jeremićem predstaviti pisac i kustos Ivor Stodolsky iz organizacija Artist at Risk i Perpetuum Mobile. Opsežna serija radova, izvedena u novom žanru – kombinovanoj tehnici digitalnog slikanja prstima i kolaža, govori o zatvoreništvu na svojevrstan “balkmenski” način, a moglo bi se reći i na način koji je moguće odrediti kao opstruktivni i post-umetnički. “Dnevnik” je u ovom obliku uspešno priveden kraju 2019. godine na rezidencijalnom boravku Jeremića i Rene Redle u Poreču, u okviru programa “Umetnik na odmoru” koji je pokrenuo Institut za istraživanje avangarde u saradnji s Kolekcijom Marinko Sudac.

Salon Nepotkupljivih” bio je umetnički događaj koji je propitivao problem korupcije, cenzure i nepotkupljivosti na periferiji EU, a okupio je radnike u kulturi i umetnike koji su odlučili da se odupru prevladavajućem koruptivnom trendu. Središnje pitanje koje su “Nepotkupljivi” tada postavili bilo je ovo: Da li je moguće biti nepotkupljiv u uslovima u kojima se tvrdi da sve i svako ima svoju cenu? Ovde nepotkupljivost nije bila shvaćena kao sklonost određenoj vrednosti ili moralnom stavu. “Salon Nepotkupljivih” nastao je iz situacije u kojoj su umetnici u Srbiji bili lišeni i prostora i sopstvenog glasa.

Biti nepotkupljiv bio je jedini mogući oblik protesta protiv igre moći čija je pravila bio postavio blok na vlasti, naveo je Jeremić.

Prema rečima Jeremića, način na koji je nakon više od dve godine imenovan novi vršilac dužnosti direktora MSUB-a Viktor Kiš pokazuje da se kulturom i javnim sredstvima upravlja na antidemokratski i autoritaran način u korist jedne te iste nomenklature na vlasti, što je od početka bio predmet kritike koju su adresirali Nepotkupljivi.

“Sve ovo što je usledilo, ceo top-down pristup - prvo otvaranje 20. oktobra 2017. godine u organizaciji Vlade Srbije, pa onda način na koji je organizovana retrospektiva Marine Abramović i na kraju imenovanje Kiša, ukazuje na to da je Muzej bio zapravo kidnapovan tog 20. 10. 2017. Zato smo mi i napravili onu akciju. Nepotkupljivi su sve to objasnili i artikulisali još tada. Zato se i ne treba čuditi za Kiša”, naveo je Jeremić povodom fingerpainting performans-predavanja i razgovora o uslovima umetničke proizvodnje na periferiji, koji će biti održan u Prostoru za transdiciplinarne projekte TOP u Berlinu.

I Ivor Stodolsky se povodom “Balkmanovog dnevnika” osvrnuo na otvaranje MSUB-a posle višestruko odlagane rekonstrukcije i ostale okolnosti koje su dovele do pokretanja Salona Nepotkupljivih, a njegovu izjavu moguće je pročitati ovde.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.