Omaž Vladimiru Veličkoviću
Galerija Arte u Beogradu priredila je omaž izložbu Vladimiru Veličkoviću povodom godišnjice njegove smrti, a postavka obuhvata više od 35 radova nastalih 60-ih i 70-ih godina 20. veka.
Radovi na izložbi su iz privatnih kolekcija, izvedeni u tehnikama ulje na platnu, tuš na marufleu i grafici. Predstavljaju, kako je navedeno, istovremeni prikaz tragedije i nade od kojih je satkan život.
Tri faze skoka (1975)
Teme i motivi koji se mogu sagledati prikazuju ključne faze Veličkovićevog stvaralaštva i odraz su tipičnosti koje se za njega vezuju. Ono što je simptomatično za Veličkovićev rad odnosi se na veliki format koji sam autor karakteriše kao svoju “boljku”, a ovom prilikom biće predstavljeni radovi velikog formata - Pas br. 23 - varijacije na temu autoportreta (1972), te triptih Tri faze skoka (1975) i crtež monumentalnog formata za taj medij, koji je izveden tušem.
Pas br. 23 (1972)
Veličkovićeva (umetnička) misija i misao odnosi se na čovekovu sudbinu. Umešnost savladavanja velikih formata, Veličković iskazuje pronalaženjem optimalnih rešenja, koja su vešti spoj i jasna distinkcija opozicionih parova enterijer - intimizam i eksterijer - apokaliptični pejzaž. Aktivno deluje i postavlja pitanja - šta je čovekovo rađanje, šta je njegov život i šta je njegova smrt, sa sveprisutnim apostrofiranjem nasilja i agresivnosti koja “čuči” u svakom čoveku kao jedna od njegovih suštinskih osobina. Taj teg, prikačen za nogu svakog pojedinca, predstavlja stalno opterećenje i usud koji nas ne zaobilazi, navela je Arte.
Izložbu prati katalog sa reprodukcijama i tekstovima istoričarki umetnosti Irine Subotić i Ljiljane Ćinkul, kao i umetnika Mrđana Bajića.
Slikar i akademik Vladimir Veličković, koji je živeo od sredine 60-ih u Francuskoj, preminuo je 29. avgusta 2019. u Splitu u 85. godini. Porodica, prijatelji, kolege i poštovaoci oprostili su se na komemoraciji u Skupštini Beograda, na kojoj je istaknuta njegova posvećenost umetnosti do samog kraja života, kritički odnos prema problemima savremene civilizacije, značajan pedagoški rad i posebno podrška koju je pružao mladim umetnicima kako u Srbiji, tako i u Francuskoj.
Galerija Haos u Beogradu, koja je sa Veličkovićem blisko sarađivala, priredila mu je bila posthumni omaž u svom prostoru i u Kući legata - izložbama laureata nagrade za crtež koju je dodeljivala njegova fondacija od sredstava dobijenih na osnovu tzv. nacionalne penzije.
Omaž izložbu galerije Arte biće moguće obići do polovine oktobra u izlagačkim prostorima u Kralja Milana i na Andrićevom vencu, a zbog aktuelne epidemiološke situacije zvaničnog otvaranja neće biti.
(SEEcult.org)