Fasbinderova drama o manipulaciji prvi put u BDP-u
Rani komad čuvenog nemačkog autora Rajnera Vernera Fasbindera “Kišne kapi na vrelom kamenju” biće premijerno izveden na Dan Beogradskog dramskog pozorišta 20. februara, u režiji mladog Juga Đorđevića, koji je priču o jednom ljubavnom četvorouglu i manipulaciji postavio u kontekst pripremanja pozorišne predstave.
“Fazbinderov komad govori o jednoj opresivnoj vezi dva muškarca u kojoj postoji i ljubavni čevorougao, a to je da obojica imaju i druge paralelne veze. Na kraju se ceo taj kvartet spaja i rezultira određenim događajima. Ali to je samo siže, a ono što smo mi uradili je nešto konceptualno prilagođeno samom mehanizmu pozorišnog stvaranja”, izjavio je Đorđević 17. februara na konferenciji za novinare, zahvalivši BDP-u na pozivu da sa autorskim timom napravi novu predstavu.
Premijera Fasbinderove drame, u kojoj igraju Pavle Pekić, Ljubinka Klarić, Aleksandar Vučković i Iva Ilinčić, odložena je u novembru 2020. zbog epidemiološke situacije.
“Mi smo bili spremni još onda. Ovo čekanje bilo je neizdrž da vidimo kako će publika to da prihvati”, rekao je Đorđević, koji smatra da je Fasbinder danas istinitiji i provokativniji od vremena u kojem je stvarao, a stvarao je u periodu velikih svetskih promena, revolucija i ratova.
“Ostao je upamćen kao autor koji je znao da u svojim radovima prepozna i anticipira probleme koji se često karakterišu kao tabu teme. Kako to da teme kao što su ksenofobija, seksualne slobode, bigoterija, malograđanština, homoseksualnost, danas sve više zavređuju pažnju u javnom diskursu?”, naveo je mladi reditelj o Fasbinderu, kultnom filmskom i pozorišnom reditelju, dramskom piscu, glumcu, esejisti i jednom od pokretača nemačkog novog talasa, koji je za svega 20 godina karijere snimio 40 filmova, napisao 24 pozorišna komada i generalno obeležio jedno vreme, dotičući teme o kojima se malo ko usuđivao da govori.
Ekipa predstave, foto: BDP
Dramaturškinja Tijana Grumić istakla je da se taj Fasbinderov komad prvi put igra u Srbiji i da je “žanrovski uzbudljiv, počinje kao drama, a pretvara se u jednu naizgled farsu”.
“Uzbudljiv je bio i naš koncept, autorski i glumački, jer smo rešili da tu priču prebacimo u kontekst stvaranja pozorišne predstave, tako da ima i taj meta nivo. Verujemo da će predstava biti zanimljiva publici koliko i nama dok smo je pravili”, izjavila je Tijana Grumić.
Prema rečima Aleksandra Vučkovića, radeći predstavu bavili su se “temom manipulacije kojoj smo svakodnevno izloženi – političkom, emotivnom, profesionalnom i seksualnom manipulacijom”.
“To je vrlo diralo, pogotovo nas mlade glumce. Krenuli smo da ta manipulativna ponašanja i postupke određenih autoriteta podrazumevamo, prihvatili smo ih kao nešto što je mehanizam ponašanja. I tek kad dođe do nekih tragičnih posledica, tek tada se kao društvo probudimo, a prethodno kao da smo bili slepi za sve ono što je dovelo do toga. To je toliko infiltrirano u naš identitet. Generacijama unazad. U radu na predstavi bilo je često i bolno, ali i uzbudljivo da kopamo po tim stvarima u tom tekstu. U nekim replikama nisam mogao da prepoznam manipulacije, toliko već podrazumevamo da je to nešto normalno”, izjavio je Aleksandar Vučković.
Pavle Pekić je pohvalio “inteligentan projekat” autorskog tima, “prebačen u kontekst koji nije očekivan od ovog teksta”.
“Fasbinderov tekst čini osnovu, preko 90 posto komada, ali tako da je potpuno jasno da je on pomeren u druge okolnosti, u nešto što je nama bliže i što značenjski ima daleko širi i jači udar kao smisao za sve one koji gledaju, pa i za nas koji radimo tu predstavu”, izjavio je Pekić.
Ljubinka Klarić je izrazila zadovoljstvo što se posle dve godine vraća na scenu baš ovom predstavom.
“Imali smo zanimljiv proces. Nikada nisam na ovaj način radila. Činilo mi se kao da smo još na čitaćim probama, nisam ni shvatila da je predstava već gotova. Reditelj je mlad, ali je vrlo dobro znao šta radi i bio nam je apsolutna podrška ako smo mi negde lutali”, rekla je Ljubinka Klarić, dodajući da su prve reakcije kolega, koji su imali priliku da pogledaju probe, fantastične.
Iva Ilinčić je istakla da joj je interesantan koncept reditelja, jer je “našao jezik da se ta priča ispriča na specifičan i autentičan način”, dok je u proces rada uključio improvizacije, što je glumački uzbudljivo.
“Predstava ima zanimljivu poruku, ali ispod svega. Dok se dođe do toga treba da se porazmisli, tako da će publika morati malo da uključi mozak”, poručila je mlada glumica.
Scenografkinja je Andreja Rondović, kostimografkinja Velimirka Damjanović, kompozitorka Julija Đorđević, a scenski pokret potpisuje Damjan Kecojević.
Predstava se igra na velikoj sceni BDP-a “Olivera i Rade Marković”. Pretpremijera je 19. februara, a prve reprize 21. i 23. februara.
Zbog epidemioloških mera zaštite povodom korona virusa, broj karata je ograničen, a mesta nisu numerisana.
(SEEcult.org)