• Search form

09.02.2021 | 16:22

Industrijski geto

Industrijski geto

Umetnik Stefan Ljumov predstavlja se u Galeriji Remont izložbom “Industrial Ghetto” koju čine fotografije i zvučni zapisi nastali u periodu od 1997. do 2002. godine u Rakovici - nekada razvijenom industrijskom kraju Beograda, u kojem su sve nekadašnje fabrike odavno zamrle.

Radovi Ljumova predstavljaju prostor delovanja “klinaca iz kraja” i njihovo sazrevanje obeleženo tadašnjim društveno-političkim dešavanjima.

Fotografija postaje medij kojim se arhiviraju impulsi beogradske periferije i dokumentuju različite “dokoličarske” akcije unutar mikrosveta jedne grupe, oivičenog industrijskim postrojenjima, zatvorenim fabrikama, parkovima, soliterima, železničkim stanicama, prugama, diskotekama u kojima odzvanja narodna muzika, parkovima u kraju, grafitima, ulicama, trotorarima, betonom... Usred haotičnosti tadašnje društveno-političke klime, nastaju vizuelni dokumenti, koji na prvi pogled bez reda, kao celina formiraju protivtežu haosu, kojeg su neminovno deo, i svedoče jednostavnijem periodu života – periodu adolescencije, navedeno je u najavi izložbe. Takav način beleženja se uspostavlja kao pasivni otklon, kreirajući doživljaj zaštićene sredine u kojoj se ne razmišlja o tranziciji koja zatvara fabrike, bombardovanju, klaustrofobiji, političkim dešavanjima i hajpu koji donosi novi milenijum da će “sutra biti bolje”.

Kreirana zaštićena sredina se uspostavlja kao mesto koje omogućava i u kojoj je dozvoljena sloboda eksperimenta, gde se ne razmišlja o očekivanjima društva, normama ponašanja i bliskoj/dalekoj budućnosti. Stvaraju se uslovi za konstantna, neopterećena poigravanja koja nemaju nužno određenu svrhu i cilj, a igrališta postaju ulice rakovičkog kraja. Autentičnost zabeležene igre ne nestaje, ona se ponovno materijalizuje fotografijama koje funckionišu kao izazivači nostalgije, koja se sada, nakon određenog vremena, prepoznaje i oseća kao kolektivna. Uhvaćeni trenuci dokumentovani kao lično sećanje se, u kontekstu galerijskog prostora i predstavljeni javnosti, otvaraju ka tumačenjima i prenose na kolektivno koje ih prepoznaje kao poznato, na sličan način proživljeno i neponovljivo.

“Zrnasti prostori ovih slika mesta su totalnog opoziva. Izdvojeni kao svojevrsni arhivski materijali, ove fotografije su vizuelni dokument jedne ležerne igre i doslovnog zezanja, originalno načetih bez nekih ozbiljnijih razloga ili sumanutih pretenzija za otkrivanjem sveta”, naveo je Ljumov.

Prema njegovim rečima, "izgubljeni rubovi priča prošlih vremena zabeleženi fotografijama kolažiraju estetički audio-vizuelni ambijent bivše industrijske zone i njene naseljene okoline koja je poslužila kao polje za jednu vrstu autentične slobode životarenja”.

Stefan Ljumov (Beograd, 1991) diplomirao je slikarstvo na master akademskim studijama 2016. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Imao je nekoliko manjih izložbi i učesnik je onlajn izložbe Prvo Prostetičko izdanje paviljona za The Wrong bijenale digitalne umetnosti. U slobodno vreme crta stripove i bavi se ilustracijom.

Izložba će biti otvorena od 10. februara do 3. marta.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r