Beg na 24. FAKI
Festival alternativnog kazališnog izričaja – FAKI u Zagrebu predstavlja od 24. do 30. maja u bivšoj fabrici Medika i onlajn 30 predstava iz celog sveta, objedinjenih sloganom “Beg”, kojim poziva publiku u nove post-pandemijske svetove koji će je odvesti na bolje, unutar i izvan izvođačkih umetnosti.
Prema koncepciji novog umetničkog direktora Richarda Pettifera, australijskog reditelja, kritičara i teoretičara koji živi i radi u Berlinu, 24. FAKI počinje predstavama umetnika iz Italije - iz Torina dolazi Skaraventer Project sa svojim rezidencijalnim radom "Cassandra", nakon čega sledi Luan Machado iz Milana sa queer-butoh drag izvedbom "I’m not a robot". Večernji program otvara pozorišni umetnik Kapil Paharia iz Indije predstavom koja se bavi gladovanjem, a sledi Jiang Feng iz Tajvana koji dekonstruiše seks u izvedbi "Alt-Sex".
Za 25. maj najavljen je slovenački trio koji se bavi savremenim plesom: Petra Peček, Alja Lacković i Manca Trampuš izvešće "Clearance", delo isprepleteno apsurdnim i uobičajenim pojavama. Zatim nastupa južnokorejski umetnik So Young Kim, koji debituje na FAKI-ju izvedbom #Sinkhole, dubokom eksploracijom sebe i drugoga – ispričanom kroz Lego figurice. Večernji program je rezervisan za dve plesne predstave – Katya Volkova iz Rusije predlaže povratak humanizmu u izvedbi "Performing Nothing", a američka grupa mignolo dance predstavlja "Self-Help" – razvoj novog jezika kroz pokret koji se bavi mentalnim zdravljem.
Program 24. FAKI nakratko se 26. maja seli u Francuski institut povodom predstave "Les mots de recours" u kojoj Hugo Baranger eksperimentiše tehnologijom uz pomoć vlastitog uređaja koji reaguje na wifi signale – “Sniffy”. Publiku potom očekuje nastavak programa u AKC Attack, gde će Teleport Teatar iz Srbije izvesti predstavu “O Srđanu: Koje nacionalnosti je istina?”, duboki diskurs o nacionalnom identitetu zasnovan na tragičnoj smrti Srđana Aleksića iz Trebinja, stradalog 1993. godine u pokušaju da od svojih sunarodnika odbrani prijatelja druge nacionalnosti.
Trećeg festivalskog dana predstaviće se i Apeiron Theatre iz Litvanije video radom “Escape” koji tera na razmišljanje o “dobroj” umetnosti, dok Ori Lenkinski iz Izraela predstavlja “The Suit”, neobičan obilazak Bele kuće 1962. godine pod vođstvom Džeki Kenedi.
Savremeni ples ponovo je na programu 27. maja, kada će nastupiti Anajara Laisa Amarante (Brazil/Nemačka) i Carlota Berzal (Španija). Dok se Laisa Amarante u delu “Freaks” bavi susretom umetnika i “umetnika skitnice” na ulicama Grčke i smrti prijatelja, Carlota Berzal delom “Vegetarian Ophelia” ulazi dublje u život tragične žrtve Šekspirovog Hamleta stavljajući naglasak na njenu mračnu, subverzivnu snagu. Večernji onlajn program fokusiran je na dva festivalska dela koja se ostvaruju preko modela pretplate: "Dispatch" Darie Kaufman (dostupno svakodnevno tokom festivala) je poetska meditacija o spektaklu, dok Panna Adorjáni & Dániel Láng istražuju razne puteve kojima ide COVID-19 pandemija u delu “Closer”. Za završnicu programa četvrtog dana najavljena je Martina Freyja Kartelo koja odlazi na spoj sa strancem sa festivala, završavajući veče praskom.
Anajara Laisa Amarante, Freaks
FAKI 28. maja dočekuje MOŽ! iz Austrije, pozorište minijaturnih lutki koje predstavlja “MOŽ! sit with me”, delo o starcu koji se zaljubljuje u svetiljku. Potom sledi predstava “Don’t Let me down” srpske umetnice Katarine Ilijašević koja se vraća na FAKI sa Lukom Jovanovom. Tema večernjeg programa je okolina, pa će tako Rastros de Diógenes iz Brazila i Em Kaufman iz Amerike predstaviti radove motivisane sve važnijim promišljanjem odnosa ljudi prema prirodi.
Vikend otvara finsko-nemačka koreografkinja i umetnica Marje Hirvonen čije delo “Bona Dea” istražuje telo kao političko oružje. Nakon nje, Naranjazul predstavlja auditivno pozorišno iskustvo kao beg iz unutrašnjeg labirinta. Večernji onlajn deo čine Zoran Ilić iz Srbije koji se vraća na FAKI, nakon koga sledi francuski kolektiv compagnie évohé i njihov magični doprinos “Almost Touching the Stars” – zasnovan na legendarnoj priči “Mali princ” Sent-Egziperija. Za završnicu večeri najavljena je instant kompozicija “Endless by 3: Escape Chapter” grupe Quizzical Körper koja se vraća na FAKI.
Marje Hirvonen, Bona Dea, foto: Alessandro De Matteis
Program poslednjeg festivalskog dana, 30. maja, počinje već u popodnevnim satima cirkuskom grupom iz Zagreba Teatar Cirkus Punkt. "Generation X Y Z" predstavlja meditaciju o generacijskim razlikama. Zatim sledi saradnja Grčke i Hrvatske u kojoj Nives Tušak i Aristaios Tsousis istražuju povezanost lutke i čoveka u delu “Gde je nestao Željko?”
FAKI ne bi bio FAKI bez nečega potpuno suludog, pa organizatori obećavaju da će zvanično “Razbijanje Koale” biti spektakl u rangu sa atraktivnim izvedbama na festivalu. Prilikom zatvaranja, kritičari Dijana Karanović (Rusija/Srbija) i Liam Rees (Nemačka/Velika Britanija) podeliće svoje utiske o predstavama i festivalskoj temi “Beg!”, nakon čega slede poslednje projekcije “Me, My non-Self and I” jermensko-ukrajinske saradnje umetnika Rime Pipoyan i Vladislava Bondara.
Za samu završnicu najavljen je Marco Nektan iz Srbije i njegov butoh rad zasnovan na mitskom liku Perzefoni.
Umetnički direktor 24. FAKI Richard Pettifer član je kolektiva Atelierhaus Australiasche Botschaft OST, smeštenog u zgradi bivše australijske ambasade u Istočnom Berlinu. Objavljuje kritike na svojoj kritičarskoj platformi Theaterstück, kao i u publikacijama kao što su Sirp i Arterritory i magazinima Symbolon i Methis. Njegov rad posvećen je često klimatskim promenama i umetničkom aktivizmu, čime ukazuje na kompleksnost globalnog sistema kroz mehanizme distanciranja u kulturi. U recentnim teorijskim radovima fokusiran je na koncepte superhumanizma. Sarađuje i sa evropskim naučnicima na operi na temu Big Data, u kojoj bi trebalo da se prvi put pojavi robot kao bariton.
Richard Pettifer, foto: Anamaria Iordache
Prema rečima Pettifera, zajedno sa festivalskim timom uzbuđen je zbog prilike da predstave publici internacionalne umetnike, što nove, što stare, koji će se okupiti u vreme kada je nestalo 90% prihoda od izvođačkih umetnosti. “Mnogi umetnici jedva sastavljaju kraj s krajem dok publika poslednjih 18 meseci zaboravlja kako izgledaju popunjena pozorišta. Koliko puta možemo pogledati slobodni udarac Bruna Petkovića iz Dinama dok slušamo lažne, nasnimljene zvukove klicanja publike? Umesto toga, zašto ne biste došli na besplatan festival i svedočili istraživanju seksa, smrti i politike?”, poručio je Pettifer publici.
Festival će biti održan u COVID-safe uslovima u prostorima adaptiranima na način da pruže dobru ventilaciju. Uslov za ulazak je zaštitna maska.
Ulaz na sve programe je besplatan, a posetioci će tokom cele sedmice biti u mogućnosti da se registruju za sva izvođenja na festivalskom sajtu ili na ulazu, budući da je zbog pandemije nužan ograničen broj publike. Svake večeri od 20.30 publika se seli u Info shop, gde će biti prikazivani onlajn radovi. Kritičari Dijana Karanović i Liam Rees intervjuisaće potom umetnike nakon njihovih projekcija.
Program 24. FAKI nalazi se na sajtu Attacka, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)