• Search form

02.07.2021 | 18:44

Refleksije o umetnosti i društvu 90-ih

Refleksije o umetnosti i društvu 90-ih

Međunarodna onlajn konferencija “Ožiljci: Refleksije o umetnosti i društvu u Srednjoj i Istočnoj Europi tokom 1990-ih” biće održana 9. i 10. jula u organizaciji Instituta za istoriju umetnosti i Instituta za savremenu umetnost u Zagrebu, a cilj je da podstakne interesovanje za istraživanje umetničkog polja tokom poslednje decenije 20. veka, te pokrene dijalog sa istraživačima koji se bave umetnošću slične ili uporedive kulturalne pozadine i političke istorije.

Prema koncepciji Sanje Sekelj iz Instituta za istoriju umetnosti i Janke Vukmir iz Instituta za savremenu umetnost, konferencija “Ožiljci” bavi se širokim spektrom različitih tema, koje sežu od izazova pri definisanju regije Srednjoistočne Evrope i pratećih terminoloških problema, odnosima moći nakon pada Berlinskog zida, međuodnosima nacionalnog, internacionalnog i transnacionalnog društvenog i kulturalnog prostora u novonastalim zemljama, kao i samoorganizacionim i samo-institucionalizirajućim praksama aktera u kulturnom polju. Uz propitivanje relacija umetnosti i političkog aktivizma, konferencija se dotiče i uloge novih mreža nastalih tokom 90-ih godina, poput Syndicate mejling liste ili mreže Soros centara za savremenu umetnost, kao i umetničkih fenomena koji su se u toj deceniji pojavili ili dobili veću vidljivost, poput društveno-angažovane umetnosti, internet umetnosti ili javne umetnosti.

Uzimajući u obzir široki spektar tema i pristupa, te karakterističnih prostornih perspektiva, organizatori su izrazili nadu da će konferencija doprineti horizontalnoj interpretaciji umetnosti regiona, ali i da će služiti kao doprinos razumevanju promena u polju kulture i njegovim relacijama sa širim društveno-političkim kontekstom u decenijama koje su sledile.
 
Plenarna izlaganja održaće samostalni istraživač i kustos Konstantin Akinsha (SAD/Ukrajina) i istoričar umetnosti i kustos Andreas Broeckmann iz Berlina.
 
Među učesnicima su najavljeni: Jon Blackwood & Bojan Ivanov (Velika Britanija/Severna Makedonija), Sandra Bradvić (BiH), Miha Colner (Slovenija), Milena Dragićević Šešić (Srbija), Barbora Hájková (Češka), Jasna Jakšić & Tihana Puc (Hrvatska), Kaja Kraner (Slovenija), Cristina Moraru (Rumunija), Christian Nae (Rumunija), Stella Pelše (Letonija), Anne Pfautsch (Nemačka), Dijana Protić (Hrvatska), Sanja Sekelj & Željka Tonković (Hrvatska), Keiko Sei (Tajland/Japan), Anya Smirnova (Ukrajina), Darko Šimičić (Hrvatska) i Jadranka Vinterhalter (Hrvatska).

Konferencija je organizovana u sklopu istraživačkog projekta “Povest umetničkih institucija u Hrvatskoj” (PU-IPU-2019-6) koji se sprovodi na Institutu za istoriju umetnosti u Zagrebu. Konferencija je izvorno organizovana u saradnji s Muzejem moderne i savremene umetnosti u Rijeci, kao prateći program izložbe “90e: Ožiljci” u sklopu programa Rijeke – Evropske prestonice kulture 2020.

Program počinje u 10 sati, a zainteresovani se mogu prijaviti za Zoom link do 7. jula slanjem imejla sa imenom i prezimenom na: ssekelj@ipu.hr. Konferenciju će biti moguće pratiti i u direktnom prenosu na Fejsbuk stranicama Instituta za povijest umjetnosti i Instituta za suvremenu umjetnost.
 
Program konferencije nalazi se ovde, a knjižica sažetaka ovde (pdf).

(SEEcult.org)

Gott liebt die Serben, Rasa Todosijevic
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.