• Search form

22.11.2021 | 14:33

Evrovizija - ideja mogućeg zajedništva

Evrovizija - ideja mogućeg zajedništva

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu predstavlja od 26. novembra putujuću izložbu “Evrovizion. Crossing stories and spaces” nemačkog Instituta za međunarodne odnose u kulturi (ifa) koja se bavi aktuelnom društveno-političkom situacijom u Evropi i idejom evropskog identiteta, a na svakoj od 12 stanica biva dopunjena odabranim lokalnim umetnicima, čime se i sama postavka menja.

Na izložbi u MSUV, čije su kustoskinje Sanja Kojić Mladenov i Sabina Klemm, učestvuju umetnici i umetnice: Nevin Aladağ, Igor Bošnjak, Vajiko Chachkhiani, Lana Čmajčanin, Johanna Diehl, Petrit Halilaj, Ivana Ivković, Janine Jembere, Vladimir Miladinović, Henrike Naumann, Emilija Škarnulytė, Selma Selman, Slavs and Tatars i Adnan Softić.

U fokusu izložbe “Evrovizion. Crossing stories and spaces” su manje vidljivi i marginalizovani geopolitički i kulturni prostori, posebno Jugoistočna i Istočna Evrope kao takozvane poluperiferije i mesta raznolikosti, koja u mnogim međunarodnim debatama i izložbenim praksama imaju podređenu ulogu.

Johanna Diehl, KaravasAlsançak, Cyprus (North), Karavas AlsancakCY, 2009. © Johanna Dieh

Umetnice, umetnici i umetnički kolektivi koji učestvuju na izložbi, istražuju svojim radovima različita aktuelna društveno-politička pitanja: pitanje porekla, ličnog i kolektivnog identiteta, istorije i mitologije, politike pamćenja i arhiviranja, kritičkog pogleda na neoliberalizam, kolonijalizam i nacionalizam, vladajuće stereotipe i pozicije drugog i drugačijeg u odnosu na društveno dominantno.

Cilj izložbe, koja je u Novom Sadu organizovana u saradnji ifa sa MSUV-om i Gete institutom u Srbiji, jeste da ukaže na aktuelne društveno-političke poretke i osvetli specifične impulse određenih mesta kako bi se generisao kontinuirani razvoj prostora za dijalog.

Naziv izložbe “Evrovizion” konstrukt je sličnih, ali i različitih jezičkih formi – Eurovisione/Evrovizija/Евровизия, koje simbolizuju ideju mogućeg zajedništva.

Emilija Skarnulyte, Sirenomelia, AlesundNO, 2018. © Emilija Skarnulyte

Izložbu čini i putujuća biblioteka, dostupna svim posetiocima, te internet prezentacija projekta i magazin Pre-issue koji sadrži početne informacije o projektu. Takođe, u svakom gradu u kojem izložba gostuje, biće koncipiran novi broj magazina, pa tako i u Novom Sadu, u saradnji sa lokalnim partnerima. Na kraju se očekuje kolekcija različitih časopisa, kao specifični “arhiv putovanja”.

Za vreme izložbe u MSUV, koja će biti otvorena do 27. februara 2022. godine, a deo je i programa “Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022”, najavljeno je više pratećih programa, dok će u februaru u galeriji Menjačnica Gete instituta u Beogradu biti realizovana izložba umetnice Henrike Nauman.

Pored Novog Sada, stanice izložbe su i Sarajevo (BiH), Nikozija (Kipar), Atina (Grčka), Varna (Bugarska), Tbilisi (Gruzija), Kišinjev (Moldavija), Brisel (Belgija), Krakov (Poljska), Kalinjingrad (Rusija), Viljnus (Litvanija) i Berlin (Nemačka). Na svakoj od 12 stanica uključuju se umetnici koji nastavljaju turneju sa ostalima, čime se menja sam prostor unutar izložbe, ali i otvaraju nove teme i postavljaju nova pitanja za razmišljanje - sve do poslednje stanice u Berlinu, gde će kroz sve te procese i promene biti prezentovana, kako su naveli organizatori, neka, možda, drugačija Evropa od one uobičajene.

Nevin Aladag, Social Fabric, Percussion, AP, Berlin DE, 2020. © Nevin Aladag

Nemački Institut za međunarodne odnose u kulturi (Institut für Auslandsbeziehungen) koncipira, promoviše i realizuje izložbe o likovnoj umetnosti, dizajnu i arhitekturi širom sveta - od istorije Bauhausa do savremene umetničke prakse i savremene fotografije. Tu umetničku i kulturnu razmenu inicira odeljenje umetnosti ifa, svojim programima u galeriji u Štutgartu i galeriji u Berlinu, te putujućim izložbama, podrškom umetnicima, finansiranjem izložbi, kao i programima za bijenala i konferencije. Organizacija ifa je najstarija nemačka posrednička organizacija za internacionalne odnose u kulturi, a podržavaju je Savezno Ministarstvo inostranih poslova Nemačke, Pokrajina Baden-Virtemberg i njen glavni grad Štutgart.

(SEEcult.org)

Zoran Popović, Installation of Axioms, SKC, Belgrade 1972
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r