• Search form

19.03.2009 | 13:45

Crni humor 38. Dana komedije

Predstavom “Generalna proba samoubistva” Zvezdara teatra, čiji je autor i reditelj Dušan Kovačević, 20. marta će u Jagodini početi 38. Dani komedije, koji će do 27. marta predstaviti još šest tragikomedija i crnohumornih prikaza današnjeg vremena i društva, u izboru pozorišne kritičarke “Politike” Ane Tasić.

Crni humor 38. Dana komedije

Predstavom “Generalna proba samoubistva” Zvezdara teatra, čiji je autor i reditelj Dušan Kovačević, 20. marta će u Jagodini početi 38. Dani komedije, koji će do 27. marta predstaviti još šest tragikomedija i crnohumornih prikaza današnjeg vremena i društva, u izboru pozorišne kritičarke “Politike” Ane Tasić.

Selekcija 38. Dana komedije obuhvata predstave koje na crnohumoran način nacionalni identitet, mentalitet, porodičnu tradiciju, kao i aktuelni politički kontekst - posledice recentne političke prošlosti i bolna pitanja društvene tranzicije, odnosno problematiku uklapanja u liberalno - kapitalistički sistem vrednosti.

Festival će u jagodinskom Kulturnom centru otvoriti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, a prethodno će u Kulturnom centru biti otvorena izložba ''Pozorišni plakat'' Slobodana Štetića.

Nova Kovačevićeva komedija “Generalna proba samoubistva” je, prema navodima selektorke Ane Tasić, urnebesno smešan i gorak prikaz gubitka i povratka nada, večitog kruga padova i uspona u životu, kao i u pozorištu.

Na jednostavnoj, scenografski svedenoj sceni, Branislav Lečić, Branimir Brstina, Janoš Tot i Ana Franić nemilosrdno duhovito i oštro kritički slikaju bolnu tragikomičnost današnjeg života u Srbiji, baveći se posledicama različitih društveno - političkih manipulacija.

Publika u Jagodini moći će da vidi i legendarni Kovačevićev tekst “Maratonci trče počasni krug” - u formi mjuzikla koji će 22. marta izvesti Pozorište na Terazijama, u režiji Kokana Mladenovića. Ta crna komedija u formi spektakularnog mjuzikla uvrštena je i u takmičarski program 53. Sterijinog pozorja, a kritikuje negativne strane tradicije i patrijarhalnih porodičnih odnosa, kao i sredinu koja slavi smrt umesto život.

Prethodno će, 21. marta, subotičko Pozorište Kostolanji Deže izvesti predstavu “Terapija" Kristofera Đuranga, u režiji Olivere Đorđević koja je, polazeći od piščeve farse, napravila multižanrovski komad o različitim nivoima muško ženskih odnosa, čija je tradicionalna stabilnost popucala zbog fragmentizovanosti i šizoidnosti društvenih okolnosti.

U predstavu su uključeni monolozi glumaca o ličnim iskustvima i bolnim sećanjima, zatim niz songova, kao i video komentari radnje. Zbog te multimedijalnosti, predstava je scenski vrlo raskošna i uzbudljiva, ali i idejno izuzetno inspirativna, navela je Ana Tasić u obrazloženju selekcije 38. Dana komedije.

Zrenjaninsko pozorište “Toša Jovanović” učestvuje 23. marta predstavom “Jelena Anžujska” Radoslava Zlatana Dorića - pseudoistorijskom komedijom koja oštro karikira srpsku istoriju, mitomaniju, nacionalizam, ksenofobiju.

Polazeći od prikaza srednjevekovne istorije, ta predstava angažovano, hrabro i bez kompromisa, preispituje i danas aktuelne probleme, ukidajući sve ideale i iluzije.

Beogradsko dramsko pozorište nastupiće 24. marta predstavom “U pola cene” Stevana Koprivice, u režiji Staše Koprivice, savremenom crnohumornom komedijom sa elementima fantastike koja prikazuje komediju i tragediju življenja u Srbiji danas, u vremenu prilagođavanja liberalno - kapitalističkim principima.

Fragmentarne strukture, taj komad se bavi i lažima i hipokrizijama u prijateljskim i emotivnim vezama, odnosom tradicionalnog i modernog pristupa životu, kao i pitanjima sujeverja, posledica moći, različitih aspekata borbe za opstanak…

Šabačko pozorište učestvuje 25. marta predstavom "Protuve piju čaj" prema tekstu Dragoslava Mihailovića, u režiji Juga Radivojevića, takođe crnohumornim prikazom suočavanja sa tranzicijom.

Kroz prikaz života nekoliko likova sa društvene margine, koji su se našli u jednoj ofucanoj staničnoj kafani, iscrtava se izgubljenost, nesigurnost, otupelost življenja u vremenu prilagođavanja novom društvenom sistemu. Reč je o preplitanju sudbina jednog propalog glumca, bolešljivog studenta, prostitutke, televizijske rediteljke, šefa bifea, kriminalističkog inspektora i drugih likova, izaziva niz veselih, grotesknih, nostalgičnih, tužnih, ali i vrlo brutalnih situacija.

Za 26. mart najavljena je predstava novosadskog Pozorišta mladih "Jare u mleku", prema tekstu Jurija Poljakova, u režiji Borisa Liješevića, u kojoj se dva pisca klade da će od jednog, jedva pismenog anonimusa, za dva meseca, napraviti čuvenog pisca. Zaplet je polazište za žestoko i duhovito razračunavanje sa lažima, snobizmom i pretencioznošću u umetničkim krugovima, a ujedno je oštro satirična prema savremenom društvu, surovoj manipulaciji ljudima, kao i prema uspehu i slavi, koji se ukazuju kao relativni, prolazni i banalni.

Prema navodima selektorke, režija predstave je posebno zanimljiva, vrlo neposredna, neprestano se narušava iluzija, podstiče se komunikacija sa publikom, ispituju se mogućnosti scenskog prostora.

Dane komedije zatvoriće 27. marta Gradsko pozorište u Jagodini predstavom “Srodne duše” Olivere Pantović Kolarić, u režiji Milana Jovanovića, a na završnoj svečanosti biće uručene statuete “Jovanča Micić” za najsmešniju predstavu i Ćurani za najbolje uloge i režiju.

Žiri čine profesor FDU Vladimir Jevtović (predsednik) i glumci Mina Lazarević i Toma Trifunović.

Prema navodima Ane Tasić, u odabranim predstavama tragikomedija se ukazuje kao adekvatno, kritičko, ali i lekovito, oslobađajuće sredstvo uobličavanja aktuelnog društvenog trenutka.

Kao jedna od najznačajnijih i najzanimljivijih dramskih formi, koja egzistira na polju graničnog, rizičnog, dvosmislenog izraza, tragikomedija s jedne strane zabavlja, dok sa druge pokreće i neke bolne teme, sa kojima je lakše i suočiti se, kada su prezentovane i u komičnom obliku, navela je Ana Tasić, napominjući da tragikomedija nije ni lak, ni lepršav, ni eskapistički žanr, tako da ni ovogodišnji festival, u tematskom pogledu, neće biti ni lagan niti istrgnut iz savremenog konteksta.

Prema njenim rečima, i istorija najvrednijeg komediografskog pozorišta, od Aristofana, preko Molijera, Šekspira i Gogolja, do srpskih autora - Nušića, Kovačevića i drugih, pokazuje upravo da umetnički značajna komedija ima dva lica - jedno veselo i nasmejano, a drugo tragično i iskrivljeno od gorčina svakodnevnice.

Napominjući i da je konkurencija je za ovogodišnji festival bila jaka, te da većih kompromisa sa kvalitetom predstava u selekciji nije bilo, Ana Tasić izrazila je uverenje da to obećava uzbudljiv program 38. Dana komedije, naročito na planu ozbiljnosti sadržaja i oštrine kritike različitih aspekata savremenog života.

Ovogodišnji dobitnik nagrade za životno delo, Statuete “Zlatni Ćuran”, je dramski umetnik Vlastimir Đuza Stojiljković koji je tačno pre 30 godina (1979.) dobio nagradu i statuetu “Ćuran” za ulogu inspektora u predstavi “Inspektorove spletke” BDP-a. I ove godine sponzor nagrade je Komercijalna banka.

Ovogodišnji dobitnik nagrade za životno delo, Statuete “Zlatni Ćuran”, je dramski umetnik Vlastimir Đuza Stojiljković koji je tačno pre 30 godina (1979.) dobio nagradu i statuetu „Ćuran“ za ulogu inspektora u predstavi “Inspektorove spletke” BDP-a. I ove godine sponzor nagrade je Komercijalna banka.

U okviru raznovrsnog pratećeg programa, 21. marta biće održan okrugli sto na temu “Kako posati profesionalni glumac”.

Prvi jagodinski festival komedije održan je 1971. godine i imao je revijalni karakter, a već 1972. održan je sa sadašnjim nazivom.

Sajt Dana komedije je www.danikomedije.autentik.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r