Najbolje kratke angažovane priče u regionu
Žiri petog regionalnog konkursa za kratku priču “Biber”, čija je opšta tema pomirenje u kontekstu zaostavštine ratova i nasilja u zemljama bivše Jugoslavije, odabrao je 25 radova koji će biti objavljeni u višejezičnom zborniku, a prvu nagradu dodelio je autorki Ani Kutleši iz Zagreba.
Osim prvonagrađene priče “Doba linjanja” Ane Kutleše, žiri petog “Bibera” dodelio je još dve nagrade – drugu je dobila Lidija Deduš iz Varaždina za “Fertik”, a treću su ravnopravno dobili Ante Storić iz Šibenika za tekst “Zemlja sreće” i Miloš Perišić iz Aranđelovca za “Reči”.
Žiri petog “Bibera”, koji su činile: Kalina Maleska, Lejla Kalamujić i Olja Savičević Ivančević, posebno je priču “Vaške” autora Dušana Radakovića iz Zrenjanina.
Za zbornik su odabrani odabrani i Aida Šečić Nezirević iz Sarajeva, Albina Idrizi iz Gnjilana, Amina Kaja iz Prištine, Ana Jugo iz Beča, Andrea Hribar Livada iz Zagreba, Anica Marcelić iz Zaprešića, Dražana Marković Krezić, Dubravka Tintor iz Viškova, Ena Katarina Haler iz Zagreba, Ernad Osmić iz Brčkog, Goran Janković iz Ljubljane, Lana Bunjevac iz Zagreba, Naida Mujkić iz Doboja, Sanja Mučkajeva Vidanovska iz Bitolja, Senad Jusić iz Bugojna, Slađana Nina Perković iz Banjaluke, Srđan Miljević iz Beograda, Tena Lončarević iz Županje, Vasilije Perović iz Beograda i Vesna Todorovska iz Kumanova.
Izbor priča petog konkursa “Biber” tematski se kreće od otvorenog suočavanja s bolnom prošlošću (često prikazanom iz perspektive dece i mladih, što je očekivano s obzirom na generacijsku pripadnost autorki i autora) do nekih novih izazova koje donosi savremenost. Pozitivan utisak, kako je naveo žiri u saopštenju, ostavila je hrabrost iskazana u velikom broju priča – da se pokuša “hodati u tuđim cipelama”; pisanje iz perspektive “one druge strane”, bilo da ta perspektiva pripada drugom rodu, svetonazoru, nacionalnosti ili generaciji.
Peti konkurs “Biber” za kratku, angažovanu priču na albanskom, makedonskom, bosanskom, hrvatskom, srpskom i crnogorskom jeziku, bio je otvoren od 10. decembra 2021. do 1. juna 2022. godine, a pristigla su ukupno 473 rada (387 na BHSC, 69 na makedonskom i 17 na albanskom jeziku).
U obzir su dolazile priče koje mogu da doprinesu boljem razumevanju među ljudima, smanjenju mržnje i razgradnji predrasuda, antiratne priče, priče koje se bave suočavanjem s prošlošću, razgradnjom slika o neprijateljima, saosećanjem sa drugima, hrabre priče koje se usuđuju da hodaju u “neprijateljskim” cipelama, priče koje pomeraju granice i otvaraju nam puteve da gradimo izvesniju, bezbedniju i slobodniju budućnost za sve.
Prema najavi organizatora iz Centra za nenasilnu akciju Sarajevo-Beograd, višejezična zbirka priča trebalo bi da bude objavljena do marta 2023. godine (kada svi prevodi priča budu spremni).
(SEEcult.org)