LegendArni - Švarceneger
Austrijski filmski festival počeo je 20. aprila u Jugoslovenskoj kinoteci projekcijom filma “Konan varvarin” (1982) Džona Milijusa, sa Arnoldom Švarcenegerom u glavnoj ulozi, kao i promocijom zbirke eseja “LegendArni” o filmovima tog austrijskog glumca, holivudske zvezde i nekadašnjeg guvernera Kalifornije. Publika Austrijskog filmskog festivala ima priliku da pogleda još četiri filma sa Švarcenegerom, dok su u Dvorani Kulturnog centra Beograda i bioskopu Cineplexx Galerija na programu i savremeni austrijski filmovi u selekciji reditelja Milutina Petrovića.
Petrović je zahvalio Austrijskom kulturnom forumu na ukazanoj prilici, a najavljujući “Konana varvarina”, rekao je da mu je to apsolutno omiljeni film.
“Mlađa publika zna za Švarcenegera pre svega iz ‘Terminatora 2’. To ste gledali prvo i taj fascinantni lik vam se urezao u sećanje. Zato vam je čudno kad gledate Konana i vidite Terminatora sa dugom kosom, obučenog kao praistorijski čovek. Međutim, ja sam prvo gledao Konana, na Festu na Fakultetu dramskih umetnosti kada sam imao 20 godina. Za moju generaciju, koja je čitala stripove o Konanu i iščekivala ko će ga glumiti, Terminator je ono kad su ošišali Konana”, ispričao je Petrović, koji je bio i inicijator knjige “LegendArni” i autor jednog od objavljenih eseja.
Publikaciju su predstavili Aleksandar S. Janković, profesor FDU, raniji selektor Austrijskog filmskog festivala i urednik tog izdanja Filmskog centra Srbije i austrijske ambasade, te autori tekstova Biljana Maksić, Saša Radojević, Vladimir Slavica i Zoran Stefanović.
Eseji se bave ikoničnim delom Švarcenegerovog opusa, rediteljima tih filmova (Džon Milijus, Džejms Kameron, Džon MekTirnan, Pol Verhoven), kao i sećanjima autora tekstova na to kakve su lične utiske i osećanja imali kada su ih prvi put gledali.
Švarcenegerova retrospektiva u Kinoteci i u bioskopu Cineplexx Galerija, obuhvata i filmove “Terminator I” i “Istinite laži” (1994) Džejmsa Kamerona (1984), “Predator” Džona MekTirnana (1987), kao i “Totalni opoziv” Pola Verhovena (1990).
Upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke Marjan Vujović rekao je da filmovi Švarcenegera možda deluju kao još uvek “mladi” za program Kinoteke, ali zapravo i oni već imaju priličan staž.
“Nove generacije publike do sada su, osim ponekad na velikom platnu u Kinoteci, mogle da ih vide samo na nekim manjim ekranima”, rekao je Vujović, koji je izrazio zadovoljstvo nastavkom saradnje sa Austrijskim kulturnim forumom (AKF) u punoj meri, nakon nešto manjeg obima tokom pandemije korona virusa.
Direktor AKF-a Adrijan Fajks rekao je da je Švarceneger svetska zvezda, ali je “još uvek Austrijanac”.
“Njegovi filmovi su uticali na mnoge generacije i odavno su deo popularne kulture, ali su i značajan deo filmske istorije. Ostavili su važan trag i na srpskoj filmskoj sceni”, rekao je Fajks.
I direktor Filmskog centra Srbije (FCS) Gordan Matić istakao je da je saradnja sa AKF-om podignuta na novi nivo, te je organizovan i industrijski deo festivalskog programa u okviru kojeg će se 21. aprila u Kinoteci sastati i razgovarati filmski profesionalci iz dve zemlje.
Austrijski filmski festival, inače, biće svečano otvoren 21. aprila u Dvorani Kulturnog centra Beograda projekcijom filma “Iznad sveta” reditelja Adrijana Goigingera, koji će se prisutnima obratiti na otvaranju i potom učestvovati u Q&A razgovoru.
U selekciji “Otkriveni - filmovi novog vremena” publiku do 25. aprila očekuje sedam savremenih austrijskih filmova novije produkcije: “Iznad sveta” i “Lisica” Goigingera, “Korset” rediteljke Mari Krojcer, “Alma & Oskar” Ditera Bernera, “Narcis i Zlatousti” i “Nulti pacijent” Štefana Ruzovickog, kao i ostvarenje “Vera” koje su režirali Tica Kovi i Rajner Frimel (Tizza Covi, Rainer Frimmel).
*Foto: Vesna Anđić
(SEEcult.org)