• Search form

09.05.2023 | 14:58

Majske izložbe u KCB-u bez otvaranja

Majske izložbe u KCB-u bez otvaranja

Kulturni centar Beograda predstavlja od 11. maja u svojim galerijama izložbe arhitekte Bratislava Toškovića u okviru 18. Beogradske nedelje arhitekture (BINA), Milene Petronijević, Milana Dobrića i Biljane Dobrić sa Kosova i izbor radova iz Kolekcije Oktobarskog salona, ali njihovo svečano otvaranje neće biti priređeno zbog opšte žalosti posle nedavnih tragičnih događaja u Beogradu i Mladenovcu.

“U vremenima obeleženim gubitkom i žalošću, kulturni život ima važnu ulogu. U ovom posebeno osetljivom momentu, KCB ostaje mesto susreta i promišljanja”, saopštio je kolektiv KCB-a povodom opšte žalosti nakon nedavnih masovnih ubistava u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu i u selima u okolini Mladenovca i Smedereva.

Izložbom “Daljina koja spaja” nagrađivanog arhitekte Bratislava Toškovića u Likovnoj galeriji KCB-a počinje 18. BINA, u okviru koje će 12. maja u 18 sati biti održan i razgovor Toškovića i arhitekte, publiciste i autora Tarje Nurmi, koji će moderirati Danica Jovović Prodanović.

Bratislav Tošković, Trafo stanica - FINGRID, Vantaa, Finska

Tošković je studirao arhitekturu u Beogradu, ali je celu, sada već 30-godišnju karijeru, realizovao u Helsinkiju. Višestruko je nagrađivan za svoj rad koji obuhvata široki dijapazon funkcionalno zahtevnih programa - od industrijskih zgrada, preko poslovnih i infrastrukturnih objekata, aerodromskog terminala, bolnica do objekata sporta i rekreacije, poput golf-kluba. Posebno je ponosan na Veliku nagradu arhitekture za životno delo, koju dodeljuje Udruženje arhitekata Srbije.

Tošković u radu polazi uvek od konteksta, lokalne sredine, potreba budućih korisnika, a istovremeno se i igra, nekada čak i nadmudruje sa sobom i drugima. Upravo je to ono “nešto” što doprinosi da njegovi projekti odišu radošću i lakoćom stvaralaštva, navedeno je u pratećem tekstu.

Majski program KCB-a obuhvata i izložbu “Tri pogleda. Ogled o percepciji” sa radovima Milene Petronijević, Milana Dobrića i Biljane Dobrić u galeriji Artget, čiji je umetnički direktor ove godine Srđan Veljović.

Biljana Dobrić

Troje autora, posredujući sliku i osećaj prostora Kosova na kojem žive, daju uvid u pomeranje ka krajnjoj subjektivnosti, sopstvene poglede na svakodnevicu. Smešteni u vremenski razmak od jedne i po generacije, kako je istaknuto, pružaju uvide u pojam tako pun značenja da je teško i operisati njime.

Milan Dobrić

Fotografije Biljane Dobrić, profesorke engleskog jezika u Gimnaziji u Kosovskoj Mitrovici od 1987. godine, majke četvoro dece, deo su lične fotografske prakse krajem 80-ih i početkom 90-ih godina XX veka. Uglavnom iz privatnog domena, sa povremenim odmacima ka političkom, vrlo precizno skiciraju vreme pre katastrofe. Milan Dobrić, student master studija na Odseku za grafički dizajn na Fakultetu umetnosti Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, svojim pogledom obuhvata prostor Kosovske Mitrovice. Beležeći tragove života, sklanjajući pogled ka njegovim ivicama, praveći svet po svojoj meri, pruža nam dvojni uvid: sirovo dokumentarni i kontemplativni. Milena Petronijević, studentkinja završne godine grafičkog dizajna, odsek Grafika knjige na FILUM-u u Kragujevcu, granice svog sveta smestila je u zamućeni pogled kroz prozore svoje sobe u Leposaviću.

Milena Petronijević

KCB predstavlja od 11. maja i izbor radova iz Kolekcije Oktobarskog salona, čiji se status propituje iz ugla hibridne kustosko-umetničke metodologije istoričara umetnosti Zorane Đaković Minniti, Jane Gligorijević, Vladimira Bjeličića i umetnika Siniše Ilića.

Inspirisan istorijskim praksama kabineta retkosti, ovaj hibrid se u velikoj meri naslanja na istraživanje koje su Zorana Đaković Minniti i Siniša Ilić započeli projektom “Kolekcija Decenija”, predstavljenim u Vodnjanu, Pančevu, Užicu i Smederevu.

Na izloćbi “Otkopavanje Kolekcije” biće predstavljeni radovi Ane Krstić, Aleksandra Dimitrijevića, Vuka Ćosića, Vladana Radovanovića, Vlatke Horvat, Dušice Dražić, Dubravke Sekulić, Zorana Popovića, Ivane Smiljanić, Juke Korkeile, Karle Mati, Ljubice Sokić, Miše Mladenovića, Mladena Bizumića, Nene Skoko, Perice Donkova i samog Siniše Ilića, koji su polazna tačka za istraživanje kako kolekcija utiče na umetničku scenu u svom okruženju, kako je definiše i kako pokreće dalja umetnička razmišljanja i produkciju radova.

Sve tri izložbe biče otvorene do 17. juna, a ulaz je besplatan.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.