Suočavanje s prošlošću na 29. SFF-u
Program Suočavanje s prošlošću 29. Sarajevo Film Festivala predstaviće autore koji su se proslavili filmovima o stvarnim događajima i nove autore koji preispituju položaj pojedinaca čije su živote obeležile traume iz nedavne prošlosti.
Svetsku premijeru u tom programu imaće dva filma – “Mamula All Inclusive” Aleksandra Reljića iz Srbije i italijanski “Ratni suveniri” Georga Zelera (Zeller), a oba su bazirana na pričama koje su bile predstavljene u sklopu prethodnih izdanja Sajma istinitih priča, koji je pokrenut u okviru programa “Suočavanje s prošlošću” kako bi poslužio za prezentaciju priča i prikupljenih materijala (ličnih svedočanstava).
Dugometražni dokumentarac “Mamula All Inclusive” Aleksandra Reljića, novinara i autora zapaženih dokumentarnih filmova “Enkel” i “Do daske”, bavi se izgradnjom ekskluzivnog hotela na ostrvu Lastavica u Bokokotorskom zalivu u Crnoj Gori, na mesto gde se u Drugom svetskom ratu nalazio koncentracioni logor Mamula. Protagonista filma, snimljenog u koprodukciji Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, preživeli je zatočenik Ivo Marković, koji se protivio odluci crnogorske vlade o izgradnji luksuznog hotela “Mamula Island” na mestu gde su stradali civili.
Film “Ratni suveniri” reditelja Georga Zellera najavljen je kao filmski esej o putovanju kroz Bosnu i Hercegovinu više od dve decenije nakon rata 90-ih, gde su mnoga stvarna stratišta postala turističke atrakcije. Autor vodi u šetnju po tankoj liniji između morbidnog turizma i empatične kulture sećanja, duž koje neki uživaju igrajući se rata na autentičnim ratištima, dok drugi s mukom traže način da svoje traumatsko iskustvo pretvore u životnu šansu.
Među filmovima u programu “Suočavanje s prošlošću” su i tri nagrađivana ostvarenja autora iz regiona – “Dosije Labudović: Cine-Guerrillas” Mile Turajlić, “Najsrećniji čovek na svetu” Teone Strugar Mitevske i “Stric” Andrije Mardešića i Davida Kapaca.
Dugometražni dokumentarni film “Dosije Labudović: Cine-Guerrillas” Mile Turajlić, koprodukcija Srbije, Francuske, Hrvatske, Crne Gore i Katara, predstavlja putovanje kroz arhivu Stevana Labudovića, ličnog snimatelja jugoslovenskog predsednika Josipa Broza Tita, uvodeći gledaoce u medijsku bitku koja se odvijala tokom Alžirskog rata za nezavisnost, u kojem je filmski medij mobilizovan kao oružje političke borbe protiv kolonijalizma. Film je deo diptiha sa autorkinim filmom “Dosije Labudović: Nesvrstani”.
Igrani film “Najsrećniji čovek na svetu” Teone Strugar Mitevske, koprodukcija Severne Makedonije, Belgije, Slovenije, Danske, Hrvatske i BiH, govori o neudatoj 40-godišnjakinji Asji koja živi u Sarajevu, a u želji da upozna nekog novog, na majčin nagovor jedne subote prisustvuje događaju za brzo spajanje romantičnih parova. Organizatori je spajaju sa njenim vršnjakom, bankarom Zoranom. Međutim, Zoran ne traži ljubav već oproštaj…
U filmu igraju: Jelena Kordić, Adnan Omerović, Labina Mitevska, Ana Kostovska, Ksenija Marinković, Izudin Bajrović, Irma Alimanović, Vedrana Božinović, Mona Muratović, Nikolina Kujača, Siniša Vidović, Kemal Rizvanović…
Radnja hrvatsko-srpske koprodukcije “Stric” Andrije Mardešića i Davida Kapaca, s Predragom Mikijem Manojlovićem u naslovnoj ulozi, događa se u Jugoslaviji kasne 1980. godine, kada jedna porodica dočekuje svog voljenog strica koji se iz Nemačke vraća kući za božićni praznik. Radosno druženje iznenada prekida zvonjava pametnog telefona. Ubrzo postaje jasno da nije 1980, a čini se da nije ni vreme Božića…
Publika SFF-a videće i poljsko-izraelsko-nemački film “Delegacija” Asafa Sabana o grupi srednjoškolaca iz Izraela koji odlaze na studijski obilazak mesta u Poljskoj na kojima je počinjen holokaust. Ujedno je to i poslednji put da su zajedno pre nego što odu na služenje vojnog roka. Tokom putovanja, u okruženju nekadašnjih koncentracionih logora i mesta sećanja, stidljivi Friš, umetnik u razvoju Nican i razredni zavodnik Ido suočavaju se s pitanjima ljubavi, prijateljstva i politike.
Program “Suočavanje sa prošlošću” nudi i italijanski film “Osvajanje Rima” Marka Kusinsa (Cousins) koji, uz pomoć retko viđenih arhivskih snimaka i svoje karakteristične filmske analize, priča o usponu fašizma u Italiji i njegovom širenju po Evropi 30-ih godina XX veka. U tom delu, istovremeno esejističkom filmu i istorijskom dokumentu, Cousins prošlost posmatra kroz prizmu sadašnjosti, stvarajući ogledalo u kojem se odražava političko okruženje podobno za puzajući uspon radikalne desnice i medijsku manipulaciju.
Najavljen je i film “Suočavanje sa tamom” Žan-Gabriela Peroa (Jean-Gabriel Périot), koprodukcija Francuske, Švajcarske i Bosne i Hercegovine, koja nudi svedočanstvo o opsadi Sarajeva od aprila 1992. do februara 1996. godine, kada je nekolicina mladića, pozvanih da brane svoj grad, ponela sa sobom i video kamere. Sada, 30 godina kasnije, pokazuju svoje filmove i dele iskustva snimanja u ratu i mišljenja o filmu kao sredstvu preživljavanja i otpora.
Program “Suočavanje s prošlošću” predstavlja dodatnu platformu za svedočenja i priče koje mogu poslužiti kao baza za razvijanje filmskih scenarija, projekata i filmova. Cilj tog programa je pokretanje dijaloga u zemljama nastalim raspadom bivše Jugoslavije te suočavanje s problemima nastalim kao rezultat ratova u regiji.
Program “Suočavanje s prošlošću”, kako su najavili organizatori, ugostiće i 20 mladih iz regije Zapadnog Balkana u okviru sekcije “In Youth Eyes”, koja obuhvata seriju panel-diskusija, zatvorenih razgovora i debata o mirovnom aktivizmu i praksama pomirenja. Taj deo programa organizovan je u saradnji sa Fondacijom Fridrih Ebert (FES), Građanskim forumom za mirovnu službu – ForumZFD i PRO-budućnost projektom Američke agencije za međunarodni razvoj.
Program Suočavanje s prošlošću realizuje se uz podršku FES-a.
(SEEcult.org)