Finalisti nagrade Radoslav Putar za 2024.
Mladi hrvatski umetnici Nikica Jurković, Nina Kamenjarin, Nikolina Kuzmić i Vice Tomasović finalisti su nagrade “Radoslav Putar” za 2024. godinu, a predstaviće se zajedničkom izložbom koja će biti otvorena 10. juna u Salonu Galić u Splitu, kada će biti poznato i ko je pobedio na 23. konkursu za to prestižno priznanje.
Finaliste je odabrao stručni žiri koji su činili: umetnik Mihael Klanjčić, dobitnik nagrade “Radoslav Putar” 2023. godine, muzejska savetnica Iva Prosoli iz Muzej za umetnost i obrt, kustoskinja i voditelka Galerije AŽ Mirna Rul, kustoskinja Tena Starčević, izabrana na osnovu javnog poziva za kustose do 40 godina starosti, te vanredni profesor János Szoboszlai sa Mađarskog univerziteta likovnih umetnosti u Budimpešti.
Odabrani radovi izdvojili su se koncepcijskom celovitošću, izborom tema, kritičkim i odgovornim pristupom prema savremenoj stvarnosti, aktuelnim temama i medijem izražavanja, saopštio je 28. marta Institut za savremenu umetnost u Zagrebu, koji organizuje dodelu nagrade “Putar” koja podrazumeva dvomesečni rezidencijalni umetnički boravak u Njujorku i samostalnu izložbu.
Finalista Nikica Jurković (Zagreb, 1989), diplomirao je Dizajn vizuelnih komunikacija na Studiju dizajna pri Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Zagrebu (2012), te potom na Odseku grafike Akademije likovnih umetnosti u Zagrebu (2018). U sklopu Erasmus+ programa, završio je preddiplomske studije bellas artes na Univerzitetu Complutense u Madridu (2017). Izlagao je na nekoliko samostalnih i brojnim grupnim izložbama. Učestvovao je na niz likovnih radionica, te na rezidenciji Haffenkombinat u Lajpcigu (2019. i 2024). Dobitnik je nekoliko nagrada i pohvala. Član je HZSU-a i HDLU-a. Živi i radi u Zagrebu.
Njegova umetnička praksa temelji se na procesu nastajanja i/ili promenjivosti radova kroz vreme. Koristeći različite predmete i materijale iz vlastite svakodnevice, minimalnim intervencijama stvara radove apstraktnog sadržaja.
Nina Kamenjarin (Kaštel Kambelovac, 1991) diplomirala je 2016. godine temom “Simbioza skulpture i performansa” na Umetničkoj akademiji u Splitu. Putem Erasmus programa studirala je dizajn u Nemačkoj. Osim vajarstvom, bavi se performansom, videom i drugim medijskim praksama. Izlagala je u Hrvatskoj i u inostranstvu. Dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja, uključujući Essl Art Award 2015. u Austriji i jednu od tri ravnopravne nagrade na Trijenalu vajarstva u Zagrebu 2018. Aktivna je članica HULU-a i HZSU-a s brojnim samostalnim i grupnim izložbama. Trenutno radi i deluje u Splitu.
Kroz delovanje na sceni pokušava da analizira ulogu pojedinca na okolinu i obratno, odakle je i proizišla potreba izražavanja u prvom licu kroz radove, misli i zapažanja. Bavi se aspektima identiteta sebe kao umetnice, vajarke, performerke, ispitujući radovima granice izražavanja kroz različite medije. Polazeći od ličnog iskustva, kreće se prema širem društvenom i psihološkom kontekstu, te na humorističan ili naglašeno ironičan način ukazuje na predstave nekih univerzalnih i aktuelnih problema.
Nikolina Kuzmić (Split, 1994) studirala je na Umetničkoj akademiji u Splitu, gde je i diplomirala 2019. godine. Pohađala je Art, Science and Health Master of ArtsOnline Pilot Course, 2022. Njen umetnički rad karakterišu naizgled nepovezane tematike koje crpe inspiraciju i interese iz polja prirodnih nauka i bave se pitanjima odnosa umetnosti i nauke, odnosa čoveka sa smrću i bolešću, odnosima društva prema pitanjima memorije (kolektivne i lične) i arhiviranja, pitanjima tela i telesnosti kao i vremena koje za sobom sve povlači i briše. Važan element i nit koja povezuje njeno stvaralaštvo je živo fizičko telo.
Vice Tomasović (Omiš, 1986), diplomirao je 2009. godine na Umetničkoj akademiji u Splitu. Osnivač je i direktor Almissa Open Air festivala savremene umetnosti u Omišu. Bivši je predsednik je Hrvatskog udruženja likovnih umetnika u Splitu i voditelj izložbene delatnosti u Salonu Galić. Trenutno radi kao voditelj Botaničke zbirke u Klisu. Učestvovao je na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi, umetničkih festivala i manifestacija kao organizator, kustos, izlagač i izvođač.
Kao autora ga zanimaju pitanja etike. Nezavisno od medija izražavanja, to prepoznaje kao pod-temu koja prožima sve njegove radove. U vizuelnom kodu slike, instalacije i performanse koje radi objedinjuje klaustrofilija. Odnos ništavila i punine interesuje ga kao osnovni strukturni postulat.
Nagrada “Radoslav Putar” osnovana je 2002. godine u Zagrebu, a na dosadašnjim konkursima učestvovalo je više od 500 umetnika i kustosa, dok su u finalu bila 94 umetnika i sto članova žirija.
Dosadašnji dobitnici nagrade “Radoslav Putar” su: Tanja Dabo 2002; Nika Radić 2003; Igor Eškinja 2004; Antun Božičević 2005; Tina Gverović 2006; Vedran Perkov 2007; Marko Tadić 2008; Goran Škofić 2009; Davor Sanvincenti 2010; Marko Marković 2011; Miran Blažek 2012; Dina Rončević 2013; Igor Ruf 2014; Niko Mihaljević 2015; Dino Zrnec 2016; Matej Knežević 2017: Ana Kuzmanić 2018. i Predrag Pavić 2019. i Damir Sobota, 2020, Lana Stojićević, 2021; Glorija Lizde 2022. i Mihael Klanjčić, 2023.
Nagrada “Radoslav Putar” članica je međunarodne mreže YVAA – Young Visual Artists Awards.
(SEEcult.org)