• Search form

26.09.2024 | 17:14

art+science festival u Botaničkoj bašti

art+science festival u Botaničkoj bašti

Festival art+science otvoren je u jedinstvenom ambijentu Botaničke bašte “Jevremovac” u Beogradu horskim performansom autorke Sanje Anđelković, koji je ujedno označio i otvaranje centralne izložbe “Preplitanja”. Posetioci će do kraja oktobra imati priliku da istraže radove domaćih i međunarodnih umetnika posvećene uticaju čoveka i tehnologije na prirodu i biodiverzitet, ali i da se pridruže bogatom pratećem programu u Botaničkoj bašti.

V.d. direktora Centra za promociju nauke Danijela Vučićević rekla da se u vremenu kada tehnologija veoma brzo napreduje i oblikuje skoro svaki segment našeg života susrećemo sa brojnim izazovima, kao što su klimatske promene i zaštita životne sredine, a upravo izložba “Preplitanja” pokazuje kako zapravo tehnologija i čovek utiču na sam biodiverzitet.

“Nauka i umetnost se nadopunjuju i grade neraskidive veze. I za jedno i za drugo je potrebna hrabrost, nadahnuće, i jedno bez drugog ne mogu. Nauka je sama po sebi egzaktna, a uloga umetnosti je da nauku oslobodi krutih pravila. Centar je još 2016. godine okupio najrelevantnije aktere na ovom polju i uspostavio manifestaciju art+science, a sledeće godine obeležavamo jubilej – 10 godina festivalа”, rekla je ona, posebno zahvalivši Institutu za botaniku Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Botaničkoj bašti “Jevremovac”, koja obeležava 150 godina postojanja, ali i Radio Beogradu, koji proslavlja 100. rođendan.

Rukovodilac art+science programa Dobrivoje Lale Erić istakao je da je CPN, pristupajući Botaničkoj bašti “Jevremovac” kao živoj pozornici, želeo da naglasi suptilne, često i nevidljive odnose između biljnih vrsta koje se čuvaju i neguju u tom prostoru, i bogatstva mikrosvetova koji se unutar tog jedinstvenog ekosistema povezuju, razvijaju, dopunjuju.

“Dvanaest izloženih instalacija namenski uspostavljaju dijalog sa bogatim okruženjem u koje su smeštene, u pokušaju da dopru i osvetle zatomljene slojeve našeg odnosa prema prirodi, upitnosti koju predstavlja ma koja botanička bašta, i uticaja koje, kao ljudi i kao zajednica, konstantno vršimo na prirodu čiji smo deo, a koju doživljavamo kao eksterni entitet. Koncept izložbe otvara nove teme, postavlja pitanja i inspiriše na razmatranje konteksta u kome je uspostavljen nudeći, pre svega kroz raznovrstan prateći program, i mnoge odgovore, smernice i rešenja”, istakao je Erić.

Prof. Tijana Cvetić Antić, prodekanka za nauku i doktorske studije sa Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, istakla je da saradnja sa CPN-om traje već dugo kroz različite manifestacije i projekte, a očekuje da će izložba posetiocima ukazati na tesne veze koje postoje između društva i prirode, nauke i umetnosti.

“Sigurna sam da će svi posetioci koji budu ovde provodili vreme uspeti da uoče ovu povezanost, kao i to da je svaki biološki entitet, svaki prirodni entitet jedno malo remek-delo prirode, a isto tako i da se umetnost i umetnička dela u svojoj suštini oslanjaju na prirodu i na fundamentalnu nauku“, dodala je ona.

Pomoćnik ministra za nauku, tehnološki razvoj i inovacije Vladimir Radovanović istakao je da festival art+science u izuzetnom ambijentu Botaničke bašte u velikoj meri ujedinjuje sve ono što ona jeste, sve što radi CPN, a i resorno ministarstvo – a to je sjedinjavanje nauke i umetnosti. “Ovaj festival je i pokazatelj da tehnologija i uticaj čoveka zajedno, u velikoj meri mogu da doprinesu napretku, kako društva tako i ekonomije, i svakako, inovativnosti i naučne delatnosti u zemlji a i šire“, istakao je Radovanović.

Posetioci će, uz pomoć mobilne aplikacije Via Ventura, rada studenata Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, moći da kroz interaktivno iskustvo istraže bogatstvo botaničkog sveta, šetajući stazama izložbe "Preplitanja".

Izložba će, sa više od 30 raznovrsnih pratećih sadržaja i programskih aktivnosti, poput edukativnih radionica, predavanja, diskusija, performansa i vođenih tura, biti otvorena do 31. oktobra.

Publici je obezbeđen besplatan ulaz tokom Noći istraživača 27. septembra, kao i poslednjeg dana 31. oktobra. Prisustvo svim pratećim programima je takođe besplatno, ali je prijava preko sajta artandscience.rs neophodna.

Festival art+science deo je aktivnosti CPN-a u okviru projekta EUropean Digital Deal kojim rukovodi Ars Elektronika iz Linca, a podržan je kroz program Kreativna Evropa Evropske unije, uz učešće 13 partnera iz 11 evropskih zemalja.

Program se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.