Posledice rebalansa na otkup
Planirana sredstva Ministarstva kulture Srbije za otkup knjiga za javne biblioteke gotovo su prepolovljena, pa će izdavačima početi isplata samo prvog dela, u iznosu od oko 50 miliona dinara. Ministar kulture Nebojša Bradić rekao je na konferenciji za novinare da je za otkup oko 152.000 primeraka novih naslova obezbeđeno oko 50 odsto od ukupno planiranog iznosa od 101 miliona, a nedostajuća sredstva biće obezbeđena u narednom periodu.
Planirana sredstva Ministarstva kulture Srbije za otkup knjiga za javne biblioteke gotovo su prepolovljena, pa će izdavačima početi isplata samo prvog dela, u iznosu od oko 50 miliona dinara.
Ministar kulture Nebojša Bradić rekao je na konferenciji za novinare da je za otkup oko 152.000 primeraka novih naslova obezbeđeno oko 50 odsto od ukupno planiranog iznosa od 101 miliona, a nedostajuća sredstva biće obezbeđena u narednom periodu.
U ime Narodne biblioteke Srbije (NBS), koja je obavila administrativne poslove i logistiku u vezi s konkursom za otkup knjiga, dok je selekciju obavila stručna komisija Ministarstva kulture, upravnik NBS Sreten Ugričić rekao je da je razgovarano s bibliotekama da sa svoje strane preduzmu inicijativu sa osnivačima, odnosno lokalnom samoupravom, kako bi donirali sredstva za otkup koja nedostaju.
Ugričić je naveo dve moguće vrste pomoći - indirektnu - kroz otkup, i direktnu podršku - konkursima za kapitalna izdanja.
Prema rečima Ugričića, za biblioteke je ovogodišnji otkup ukupno 151.897 primeraka knjiga od vitalnog značaja, posebno s obrizom na ekonomsku krizu. Ključni priliv knjižnog fonda dolazi tako upravo iz otkupa koje finansira Ministarstvo kulture.
Ministar Bradić podsetio je da su rebalansom budžeta, sredstva Ministarstva kulture bitno umanjena, i to najviše za programsku delatnost. Bradić je dodao da time nije zadovoljan, jer smatra da je upravo kroz programsku delatnost moguće unapređivati kulturu.
Prema njegovim rečima, ohrabrujuće je da je, za razliku od prethodnih meseci, u junu uočen dobar priliv sredstava iz trezora, kako bi bili namireni svi dugovi iz prethodne godine, uključujući za NBS, Jugoslovensku kinoteku i Muzej savremene umetnosti, čija će rekonstrukcija biti završena do kraja godine.
Navodeći da je sam konkurs za otkup knjiga pretrpeo određene primedbe i da bi ga trebalo unaprediti, Bradić je istakao da su odluke o otkupu donete nezavisno i bez ikakvih pritisaka.
“Način otkupa treba da se u narednom periodu menja. Činjenica je da u narednom periodu sredstva treba usmeravati na kapitalna izdanja, jer je naše opredeljenje na vrednost”, rekao je Bradić, dodajući da “neće biti podržavani oni koji se bave izdavaštvom kao reproduktivnom delatnošću, nego oni koji ga unapređuju”.
Budžet za otkup knjiga za 2009. godinu bio je i pre rebalansa nešto manji nego za 2008. godinu, kada je iznosio 112 miliona dinara, a iz finansijskih razloga odustalo se od sto obaveznih naslova nekomercijalnih izdanja za svaku biblioteku.
Ukupno je za 176 javnih biblioteka u Srbiji i biblioteku manastira Hilandar na Svetoj Gori otkupljeno 866 naslova od 177 izdavača, koji su prošli u širi izbor od ukupno prijavljenih 2.937 naslova od 269 izdavača.
Biblioteke su, u zavisnosti od budžeta (200.000, 400.000, 600.000 i 800.000 dinara), naručivale između 400 i 2.000 primeraka novih knjiga.
Najtraženiji naslov, uključujući i knjige za decu, bila je “Knjiga za svaku devojčicu” Violete Babić, u izdanju “Kreativnog centra”, koja je otkupljena u 603 primeraka. Nešto manje (567) otkupljeno je primeraka knjige “Oldanini vrtovi i druge bajke” Grozdane Olujić, u izdanju “Booklanda”.
“Kreativni centar” ima još pet naslova na listi deset najtraženijih za otkup, na kojoj su se našla i izdanja kuće “Book & Marso”, “Agore” i “Belog puta”.
Roman “Tesla, portret među maskama” Vladimira Pištala, za koji je dobio NIN-ovu nagradu, u izdanju zrenjaninske “Agore”, na devetom je mestu liste najtraženijih naslova, dok je na prvom na listi koja ne uključuje knjige za decu. Pištalov roman otkupljen je u 491 primerku.
Na drugom mestu liste najtraženijih knjiga, ne računajući izdanja za decu, našao se “Muzej nevinosti” turskog nobelovca Orhana Pamuka (Geopoetika, 471 primerak), a slede “Hiljadu čudesnih sunaca” Haleda Hoseinija (Laguna, 465), “Magija Beograda” Mome Kapora (Knjiga komerc, 439), kao i tri izdanja kuće “Evro-Giunti” - “Nevin čovek: ubistvo i nepravda u jednom gradiću” Džona Grišama (424), “Luizito: jedna priča o ljubavi” Suzane Tamaro (423) i “Brižni baštovan” Džona Le Karea (403).
Najviše primeraka knjiga otkupljeno je od beogradskih izdavačkih kuća “Kreativni centar” (14.160), “Laguna” (8.850), “Službeni glasnik” (7.443), “Bookland” (7.119), “Evro-Giunti” (4.781), “Geopoetika” (4.486), “Beli put” (4.453), Zavod za udžbenike (3.805), “Authors & Artists” (3.174) i “Bookbridge” (3.146).
Među 20 najtraženijih su i “Clio”, Srpska književna zadruga, N.K. Jasen, “Krug Commerce”, “Media II”, “Agora” iz Zrenjanina, “Alnari”, “Arhipelag”, “Plato” i “Odiseja”.
Kao prvi na listi izdavača, posmatrano prema izdvojenoj svoti, našla se izdavačka kuća “Pravoslavna reč” iz Novog Sada (5,6 miliona dinara), a sledi “Kreativni centar” (3,9 miliona), “Službeni glasnik” (3,4), “Bookland” (3,2), “Mono & Manjana” (3,06), “Laguna” (2,9) i “Bookbridge” 2,5).
Među prvih deset su i Zavod za udžbenike (2,5 miliona), “Clio” (2,4) i “Evro-Giunti” (2,3 miliona), dok su među poslednjima na listi “Panorama” (12.636), somborski “Publikum” (11.758) i “Žagor” iz Beograda (10.108).
Kompletni podaci sa statistikom nalaze se i na sajtovima NBS (www.nb.rs) i Ministarstva kulture www.kultura.gov.rs
(SEEcult.org)