Atina odbija pozajmicu Londona
Grčka je odbila i pomisao da joj Britanski muzej pozajmi deo čuvenog mermernog friza iz Partenona, koji se nalazi u Londonu već gotovo dva veka, smatrajući da bi to značilo “legalizaciju pljačke”. Grčki ministar kulture Antonis Samaras rekao je da bi prihvatanje tromesečne pozajmice za novi Muzej Akropolj dovelo u pitanje stav Atine da joj pripadaju 2.500 godina stare mermerne skulpture, poznate kao Elginov ili Partenonski mermer. One su u Londonu od početka 19. veka, kada su prodate Britanskom muzeju.
Grčka je odbila i pomisao da joj Britanski muzej pozajmi deo čuvenog mermernog friza iz Partenona, koji se nalazi u Londonu već gotovo dva veka, smatrajući da bi to značilo “legalizaciju pljačke”.
Grčki ministar kulture Antonis Samaras rekao je da bi prihvatanje tromesečne pozajmice za novi Muzej Akropolj dovelo u pitanje stav Atine da joj pripadaju 2.500 godina stare mermerne skulpture, poznate kao Elginov ili Partenonski mermer.
One su u Londonu od početka 19. veka, kada su prodate Britanskom muzeju.
Na stotine skulptura odneto je iz Partenona 1801-02. godine, po naređenju engleskog lorda Elgina, koji ih je petnaestak godina kasnije prodao Britanskom muzeju.
Muzej u Londonu tako ima 75 metara od originalnih 160 metara friza koji je krasio deo unutrašnjosti Partnenona.
Grčka se nada da će jednog dana izložiti celu kolekciju u novom Akropolj muzeju, koji će biti otvoren 21. juna.
Za novi Akropolj muzej napravljene su kopije originalnih skulptura iz Partenona, a prema rečima ministra Samarasa, sadašnja i svaka buduća grčka vlada ima obavezu da ih vrati u Atinu.
Ideju o privremenoj pozajmici čuvenih mermernih skulptura iznela je nedavno portparolka Britanskog muzeja Hana Bolton, koja je izjavila grčkim medijima da bi taj muzej mogao bi da razmisli o pozajmici Elginovog mermera bilo kojoj vladi, uključujući grčku.
Takvi zahtevi bili bi razmatrani i odobravani pojedinačno, u zavisnosti od više okolnosti, uključujući spremnost za njihovo vraćanje u London. Grčka bi u tom slučaju morala i da prizna vlasničko pravo Britanskom muzeju, odnosno status pozajmice vredne baštine.
Novi Muzej Akropolj, koji je trebalo da bude otvoren još prošlog proleća, ima poseban prostor za kolekciju mermera iz Partenona, a u novom prostoru posetioci će moći da vide i deo baštine koji je držan do sada u skladištima zbog nedostatka izlagačkog prostora.
Nekoliko stotina remek dela i blokova hramova Akropolja, od kojih najteži ima 2,5 tona, preseljeno je u novi muzej iz starog muzejskog zdanja, otvorenog još 1874. godine i preuređenog u 50-im godinama prošlog veka.
Ulaznice u novi muzej koštaće jedan evro do kraja godine.
Sajt Britanskog muzeja je www.britishmuseum.org, a novog Akropolj muzeja www.newacropolismuseum.gr
(SEEcult.org)